Reklama

Unikátní letecké záběry metropole Severní Koreje ukazují bizarnost tamních silnic

Severní Korea je prakticky izolovaná od zbytku světa a podle toho, co se o ní říká, by Pchjongjang měl být město bídy. Je to ale spíše město duchů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Unikátní letecké záběry metropole Severní Koreje ukazují bizarnost tamních silnic

19.10.2017 | Petr Miler | 22 příspěvků

Severní Korea je prakticky izolovaná od zbytku světa a podle toho, co se o ní říká, by Pchjongjang měl být město bídy. Je to ale spíše město duchů.

Severní Korea je v posledních týdnech v médiích skloňována velmi často kvůli hrozícímu jadernému konfliktu. V souvislosti s tím slýcháme o této zemi spoustu různých informací, ale co o ní reálně víme? Informace zaznívající ze všech stran jsou plné propagandy - Korejci se pochopitelně staví do světla co nejlepšího, zbytek světa je pro změnu staví do světla co nejhoršího. Často slýcháme o velmi chudé, zbídačelé zemi, už mnohé dříve publikované obrázky ze Severní Koreje ale nezobrazovaly zrovna místo vypadající jako to, kde by lidé sotva přežívali. Kde je tedy pravda?

Pochopitelně je vždy otázkou, co jsme měli či mohli vidět, o to více nás ale zaujaly zcela unikátní letecké záběry hlavního města Pchjongjangu, které byly pořízeny singapurským fotografem Aramem Panem. Tedy nikoli Korejci, ale nezávislým žurnalistou z jiné, o poznání svobodnější země. Ten neobvykle dostal povolení takové záběry pořídit z ultralehkého letadla a byť „pochopitelně” byl pod dohledem tamních úřadů, říká, že nepoužít mohl pouze asi 10 % natočeného materiál. Jinak prostě Pchjongjang ukazuje takový, jaký ve skutečnosti je. A jeho záběry nás zaujaly hned ze dvou důvodů.

Jednak jako prostě zvídavé lidi, kteří běžně nemají možnost vidět, jak to v Severní Koreji vypadá. V tomto směru bychom řekli, že jde o příjemné překvapení - Pchjongjang má daleko k metropoli zbídačelé země, je to spíše pěkné město s řadou (na totalitní režim obvyklých) megalomanských staveb. Třeba Stadion 1. Máje (co nám to jen připomíná...), prý největší stadion svého druhu na světě, schopný pojmout 114 000 lidí, vypadá vážně impozantně.

A jednak, a proto o tom píšeme, nás tyto záběry zaujaly jako řidiče. Kvůli tomu, jak vypadají tamní silnice. Z nebe je těžké posoudit jejich kvalitu, ale ani infrastruktura nepůsobí zanedbaně - jsou tu mnohaproudé silnice křižující celé město, mohutné mosty, velká parkoviště. Co tu ale není... jsou auta. Prakticky žádná.

Podívejte se sami na přiložené záběry, nejlépe na originálním 360° videu, kde můžete hledět neustále kamkoli a zkuste spočítat auta, která uvidíte. Najdete jich pár desítek, po celém městě. Po všech těch obřích silničních stavbách skoro nikdo nejezdí, na parkovištích skoro nikdo nestojí. A mimochodem, po vodě také skoro nikdo nepluje. Zřejmě tohle ukazuje pravdu jinak umně skrývanou Korejci za krásnými fasádami tamních staveb - lidé tu nemají na auta a pokud ano, nemají na benzin. A pokud i to, nemají kam jezdit, protože nejspíše ani nemají co rozumného dělat.

Ano, takovou dopravu bychom rádi ve věčně přeplněné Praze, to by se to jezdilo. Ale jistě ne za cenu toho, co všechno k tomu v Severní Koreji patří, ač zrovna to na tomto jinak líbivém videu není a ani nemůže být vidět...

Unikátní letecké záběry metropole Severní Koreje ukazují bizarnost tamních silnic - 1 - Pchjongjang Severni Korea letecke zabery 01Unikátní letecké záběry metropole Severní Koreje ukazují bizarnost tamních silnic - 2 - Pchjongjang Severni Korea letecke zabery 02Unikátní letecké záběry metropole Severní Koreje ukazují bizarnost tamních silnic - 3 - Pchjongjang Severni Korea letecke zabery 03Unikátní letecké záběry metropole Severní Koreje ukazují bizarnost tamních silnic - 4 - Pchjongjang Severni Korea letecke zabery 04Unikátní letecké záběry metropole Severní Koreje ukazují bizarnost tamních silnic - 5 - Pchjongjang Severni Korea letecke zabery 05Unikátní letecké záběry metropole Severní Koreje ukazují bizarnost tamních silnic - 6 - Pchjongjang Severni Korea letecke zabery 06Unikátní letecké záběry metropole Severní Koreje ukazují bizarnost tamních silnic - 7 - Pchjongjang Severni Korea letecke zabery 07Unikátní letecké záběry metropole Severní Koreje ukazují bizarnost tamních silnic - 8 - Pchjongjang Severni Korea letecke zabery 08Unikátní letecké záběry metropole Severní Koreje ukazují bizarnost tamních silnic - 9 - Pchjongjang Severni Korea letecke zabery 09Unikátní letecké záběry metropole Severní Koreje ukazují bizarnost tamních silnic - 10 - Pchjongjang Severni Korea letecke zabery 10Unikátní letecké záběry metropole Severní Koreje ukazují bizarnost tamních silnic - 11 - Pchjongjang Severni Korea letecke zabery 11Unikátní letecké záběry metropole Severní Koreje ukazují bizarnost tamních silnic - 12 - Pchjongjang Severni Korea letecke zabery 12
Hezké město... duchů. Pchjongjang zbídačele na první pohled nevypadá, na ten druhý je ale vidět, že prostě nežije. Nejspíš nemá z čeho

Zdroj: NK News

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 22 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše