Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
VW Beetle Dune 2014: terénní koncept se vrací, tentokrát možná půjde do výroby
9.1.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Nový Beetle dostal vyšší světlou výšku, motor z Golfu GTI a svalnatý bodykit. Pokud budou reakce na něj příznivé, dočkáme se jej příští rok v sérii.
Psal se rok 2000, když Volkswagen oznámil, že na losangeleském autosalonu představí tehdy znovuzrozený Beetle ve verzi Dune. Ta dostala podvozek s vyšší světlou výškou, kterou bylo možné upravovat dokonce ve třech režimech, pohon všech kol a točivý 2,3litrový motor V5 kombinovaný se šestistupňovým manuálem. Tedy ingredience, které již tehdy zaujaly snad každého nadšence motorismu, k tomu tu navíc byl neobvyklý vzhled korunovaný odnímatelným střešním panelem. Vše tedy nahrávalo sériové výrobě, ta však nakonec nikdy zahájena nebyla.
O čtrnáct let později se ovšem u Volkswagenu rozhodli, že to zkusí znovu. Nyní samozřejmě již na nové platformě a se zcela novou technikou. Podle zdrojů ze zákulisí automobilky by totiž chystaný VW Beetle Dune měl dostat dvoulitrový motor TSI naladěný na 220 koní (stejně jako základní Golf GTI). Tuto sílu pak bude přenášet šestistupňový automat DSG, jemuž hodlá napomoci elektronický diferenciál XDS.
Momentálně sice není jasné, zda výkon zamíří pouze na přední nápravu, či na všechna čtyři kola, mnohem pravděpodobnější ale zřejmě bude první možnost. Tato koncepce by totiž i nadále zaručovala nízkou spotřebu, zatímco samotné terénní akvizice by si vzal na starosti vzhled vozu. Koneckonců, 19palcové ráfky s nízkoprofilovým pneu asi ostré kameny milovat nebudou.
Vyjma toho máme počítat také s patřičně nafouklými blatníky anebo populárními ochrannými pláty na přední i zadní spodní části, jistotou je pak i vyšší světlá výška. Nejistí jsme si ovšem ohledně sériové výroby. Jelikož ovšem obdobné kreace jsou momentálně kurzu, mohli bychom se prý v roce 2015 produkčního exempláře skutečně dočkat. Záležet bude hlavně na reakci publika v Detroitu, kde se Beetle Dune ukáže poprvé naživo.


Nový Volkswagen Beetle Dune se naživo ukáže příští týden v Detroitu
Původní verze z roku 2000 se kromě jiného vyznačovala i zajímavým přístrojovým štítem
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Číňané po zkopírování Bugatti a Rolls-Royce měli obšlehnout také Bentley, nedivili bychom se už ničemu
včeraVtipálci ukázali riziko aut řízených nikým, desítky robotických taxíků zcela zablokovaly provoz a netušily, která bije
18.10.2025Nový Mercedes třídy S by s designem posledního konceptu vypadal docela „cool”, designér ho nakreslil
16.10.2025
Nové na MotoForum.cz
- Kawasaki Z650 S: s vylepšenou elektronikou 12:05
- Toprak mistrem světa ačkoliv Bulega vyhrál i potřetí 19.10.2025
- Aprilia se dočkala: Vyhrál Raul Fernandez 19.10.2025
- Vítězem Masia, 18. Vostatek 19.10.2025
- Herrera slaví titul 19.10.2025
Nejčtenější články
Úplně poslední skutečné Lambo může být vaše. Vypadá všelijak, i tak na něj potřebujete obrovské peníze
21.9.2025Před 10 léty se den pýchy VW změnil v okamžik hanby, která trvá dodnes. Zneužívá jí kdekdo
22.9.2025Co to jen kouří? Mercedes říká, že jeho novinky musí být jako Batman, jen pak mohou do výroby
22.9.2025Jediný déšť proměnil parkovací garáž v jezero, naráz zničil přes 270 i vzácných a cenných aut
22.9.2025Porsche v krizi přepnulo do plně panického módu a tahá za záchrannou brzdu, spalovací motory vrátí i nové 718 a Macanu
22.9.2025
Živá témata na fóru
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 10.21. 16:00 - Vrooom
- S větrem ve vlasech.... 10.21. 14:42 - pavproch
- Řidiči, co to mají v ruce... 10.21. 13:47 - Snowman000
- Policejní kontroly a měření 10.21. 13:37 - bojler
- BMW nebo AUDI - ojetý sporťák se zajímavou výbavou 10.21. 10:34 - petr_riha
- IT poradna 10.19. 18:05 - pavproch
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 10.19. 13:12 - pavproch
- Rychlodotazy 10.19. 10:59 - řidičBOB