Zrychlení z 0 na 500 km/h za 4 sekundy je takový kalup, že vypadá jako cesta časem

Pokud znáte filmová připodobnění cestování časem nebo dosažení rychlosti světla, tohle vám bude povědomé. Obraz se roztřese, světla rozmažou a je po všem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Zrychlení z 0 na 500 km/h za 4 sekundy je takový kalup, že vypadá jako cesta časem

14.8.2019 | Mirek Mazal

Pokud znáte filmová připodobnění cestování časem nebo dosažení rychlosti světla, tohle vám bude povědomé. Obraz se roztřese, světla rozmažou a je po všem.

Titulem nejlépe zrychlujícího sériově vyráběného auta světa se pyšní Dodge Challenger SRT Demon. Pokud se zrovna nerozpadá, umí vystartovat na stovku za rekordních 2,3 sekundy. Americké kupé v plném nasazení zvedá přední kola, nad kterými je uloženo srdce válečníka bojujícího proti fyzikálním zákonům. Pod přední kapotou je uložen přeplňovaný osmiválec o objemu 6,2 litru disponující výkonem 602 kW (807 koní) a točivým momentem 972 Nm.

Naprostá většina silničních aut v přítomnosti Demonu jen bledne závistí, pokud ale pomineme nutnost homologace pro běžný provoz, jsou extrémy ještě jinde. Nejlépe zrychlujícími pozemními stroji jsou tzv. top fuel dragstery, sorta výjimečných aut přizpůsobených výhradně pro krátké závody na čtvrt míle. Jejich výkon dosahuje až 6 000 koní (4 400 kW) a jejich vystoupení na dráze tedy trvá jen pár sekund.

Velmi působivým způsobem přibližuje svět bleskových soutěží video natočené z pohledu závodníka Rona Cappse. Kalifornský jezdec stáje Don Schumacher Racing vyslyšel přání fanoušků a vyrobil záznam jednoho z večerních závodů. Čtvrtmílovou dráhu proletěl za 3,9 sekundy s cílovou rychlostí přesahující 500 km/h. A je na co koukat.

Je skutečně fascinující vidět, jak takové klání probíhá. Obraz roztřepaný od vibrujícího stroje připraveného ke startu nedokáže zklidnit ani aktivní stabilizace kamery a právě do toho probliknou světla a rozsvítí se zelená. Lampy nad tratí se začnou měnit ve žhavé čáry, slyšíme ohromný řev výfuků a... je konec. Během pár mrknutí oka byl dragster vítězně v cíli s otevřeným padákem za zády. Pokud vám neuniklo připodobnění nabrání rychlosti světla v Hvězdných válkách nebo cestování časem v řadě filmů na toto téma, pohled závodníka pro vás nebude úplnou neznámou, je to vážně podobné.


Zrychlení z 0 na 500 km/h za 4 sekundy je takový kalup, že vypadá jako cesta časem - 1 - Zavod dragsteru ocima pilota 01Zrychlení z 0 na 500 km/h za 4 sekundy je takový kalup, že vypadá jako cesta časem - 2 - Zavod dragsteru ocima pilota 02Zrychlení z 0 na 500 km/h za 4 sekundy je takový kalup, že vypadá jako cesta časem - 3 - Zavod dragsteru ocima pilota 03Zrychlení z 0 na 500 km/h za 4 sekundy je takový kalup, že vypadá jako cesta časem - 4 - Zavod dragsteru ocima pilota 04Zrychlení z 0 na 500 km/h za 4 sekundy je takový kalup, že vypadá jako cesta časem - 5 - Zavod dragsteru ocima pilota 05Zrychlení z 0 na 500 km/h za 4 sekundy je takový kalup, že vypadá jako cesta časem - 6 - Zavod dragsteru ocima pilota 06Zrychlení z 0 na 500 km/h za 4 sekundy je takový kalup, že vypadá jako cesta časem - 7 - Zavod dragsteru ocima pilota 07Zrychlení z 0 na 500 km/h za 4 sekundy je takový kalup, že vypadá jako cesta časem - 8 - Zavod dragsteru ocima pilota 08
Závodník Ron Capps zprostředkoval pocity z ostrého startu dragsteru. Zrychlení z 0 a více než 500 km/h pod 4 sekundy probíhá neuvěřitelným způsobem

Zdroj: Ron Capps@Twitter

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše