Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
K mání je poslední Ferrariho motor. Nikdy nevyjel a zatím je levnější než Octavie
28.6.2018 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Je to vrchol jedné éry, poslední motor, pod který se mohl podepsat ještě sám mistr Enzo Ferrari. Je to navíc srdce jedné z největších legend automobilové historie a teď může být vaše.
Ferrari F40 je bezesporu jednou z největších ikon automobilové historie. Vůbec se vám tedy nedivíme, pokud při jeho spatření okamžitě začínáte automaticky uvažovat, bez jakých orgánů se dá žít. Aktuálně je tu ovšem nabídka, díky které si můžete plíci, ledvinu či játra ponechat. K mání je srdce tohoto vozu, tedy 2,9litrový přeplňovaný osmiválec Tipo, a to zatím za nepříliš vysokých 22 tisíc dolarů (cca 489 600 Kč). Za to nekoupíte ani novou Škodu Octavia v jedné z jejích typických specifikací.
Pohonná jednotka je agregátem, který byl v letech 1993 až 1994 vystavován v newyorském muzeu umění v rámci výstavy Designed for Speed. Pravděpodobně tedy nikdy nebyla zamýšlena pro běžné použití, nicméně i tak je postavena přesně dle specifikací Ferrari, a samozřejmě za použití normálních komponentů. Víceméně tedy jen stačí dolít kapaliny, motor usadit do vozu, zapojit hadičky, kabely a můžete jet.
Dá se ovšem předpokládat, že toto asi nikdo neudělá. I když lidé jsou různí, jak ostatně dokazuje i stávající majitel. Ten motor koupil v roce 1998, přičemž jej měl vystaven v ryze továrním stavu po dvanáct let a motor sám o sobě nikdy žádné auto nepoháněl. Majitel z něj ale pak použil některé součástky do svého vlastního Ferrari F40, které bylo upraveno pro závodní účely a do tohoto motoru namontoval ony upravené. Ve výsledku tedy motor ztratil část své autenticity a pro někoho i část svého kouzla.
Pokud vás ovšem ani úpravy provedené během posledních osmi let neodradily, pak vězte, že Tipo F120D i nadále počítá s „továrnou otestovaným sériovým blokem, použitou vačkovou hřídelí, ložisky a použitými písty“. Nechybí ani původní turbodmychadla IHI, nicméně třeba hlava válců již byla vysoustružena na zakázku, vyportována a má větší ventily. Vyportováno bylo i sání, dorazily i větší vstřiky.
Z výše zmíněného je jasné, že pokud by jej opravdu někdo zprovoznil, motor již rozhodně nebude produkovat původních 478 koní, ale poněkud vyšší výkon. Vlastně by nás tedy ani neudivilo, kdyby jej někdo pořídil s tím, že již přestane být ozdobou obývacího pokoje, ale skutečně zamíří pod kapotu nějakého vozu. Stejně tak je samozřejmě možné, že jej někdo použije jako zdroj náhradních dílů.
Osud motoru, jenž je vůbec posledním, který vznikl pod dohledem Enza Ferrariho, ale již necháme na vás. Respektive na novém majiteli. Jsme přitom zvědavi, na kolik jej nakonec pohonná jednotka přijde. Oněch 22 tisíc dolarů je totiž aktuálně nejvyšším příhozem v internetové aukci. Ta ale končí až za pět dní, stoprocentně lze tedy počítat ještě s nějakým nárůstem.
















Pokud jste celý život toužili po Ferrari F40, nyní můžete mít alespoň jeho srdce. Zatím vcelku levně
Zdroj: Bring A Trailer
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Děti si udělaly ze zaparkovaného Ferrari skluzavku. „Jé, stěrač!” říkaly, když se jim zasekl pod zadkem. Rodiče nabídli odškodné 15 tisíc
před 7 hodinami
Nový osmiválcový sporťák Toyoty předvedl svůj zvuk. Vypadá jako Batmobil, zní ale spíš zuřivě jako grizzly
včera
Už i policie se musela vysmát řidiči vybitého elektromobilu, který ho u silnice nabíjel s pomocí dieselového generátoru
30.6.2026
Nejnovější články
Přední německý ekonom zlomil hůl nad Volkswagenem: „Firmu holt pravděpodobně koupí Číňané,” říká
před hodinou
322 km/h v základu od 1,6 milionu Kč? Nejlevnější supersport světa pořád bere dech, teď nabízí za málo ještě víc
před 2 hodinami
Škoda se vzepřela VW, místo jeho drahého elektromobilu v Evropě radši nabídne vlastní levné spalovací auto
před 4 hodinami
Unikla data o výkonech motorů nového BMW M3, mohou přinést nadšení i zklamání
před 5 hodinami
Děti si udělaly ze zaparkovaného Ferrari skluzavku. „Jé, stěrač!” říkaly, když se jim zasekl pod zadkem. Rodiče nabídli odškodné 15 tisíc
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- VZKAZY 07.03. 12:05 - řidičBOB
- Členství v KlubSportovnichAut 07.03. 00:00 - Bond007
- Onboard videa 07.02. 16:36 - řidičBOB
- Přituhuje 07.02. 13:27 - pavproch
- BMW Divize 07.02. 09:58 - pavproch
- Toyota obecně 07.02. 08:33 - abgx1
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 07.01. 17:13 - Anonymoous
- Volvo 07.01. 13:50 - řidičBOB
