Muž vlastní 14 kusů jednoho a toho samého auta, všechna je sám používá

Máte pocit, že jste velcí fandové, když jste si koupili třetí Octavii v řadě? Muž jménem Bob Pham by se vám asi vysmál, stejné auto má ve čtrnácti exemplářích, najednou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Muž vlastní 14 kusů jednoho a toho samého auta, všechna je sám používá

19.3.2019 | Mirek Mazal

Máte pocit, že jste velcí fandové, když jste si koupili třetí Octavii v řadě? Muž jménem Bob Pham by se vám asi vysmál, stejné auto má ve čtrnácti exemplářích, najednou.

Toyota MR2 byla jedním z prvních cenově dostupných malých sporťáků. Její zvláštností a poznávacím znamením současně se stal uprostřed umístěný motor pohánějící zadní kola - to je koncepce, která se u vozů s nižšími než multimilionovými cenovkami vidí jen velmi zřídka. První generace přišla v roce 1984, druhá pak o 5 let později. V obou případech šlo o auta, která nebyla snadná na řízení, motor uprostřed z nich dělal poněkud kousavé potvory, přesto - nebo i právě proto - se z nich staly ikony.

V roce 1999 je následovala ještě třetí generace, která, byť si zachovala stejnou koncepci, už byla o dost jiným autem. Byla jednodušší na řízení, stal se z ní zcela otevřený vůz s relativně slabým motorem. Její relativní neúspěch znamenal konec této řady a fanouškům musí stačit ojeté kusy prvních dvou iterací v různém stádiu rozkladu. Poslední MR2 byla vyrobena v roce 2007 za zdmi továrny města Sagamihara v prefektuře Kanagawa. Udržovaná provedení první dvou generací jsou v komunitě automobilových fanoušků zdrojem uznání, muž jménem Bob Pham jich má zaparkovaných u svého domu hned několik. Vlastně jich má pořádné kvantum.

Američan s asijskými kořeny vlastní neuvěřitelných 14 exemplářů Toyoty MR2 prvních dvou generací. Návštěvě s kamerou ukázal na denním světle všechny své miláčky včetně dvou velmi vzácných verzí Turbo z roku 1995. Před rodinným domem s velkou garáží vzniklo improvizované parkoviště pouze pro dvoudveřové sporťáky s vyklápějícími světlomety.

Bob prozradil několik zajímavostí o své nádherné sbírce. Můžeme se například dozvědět, že trvalo jen čtyři roky, než dokázal shromáždit několik modrých, bílých, černých a červenou verzi. Stále ještě mladý muž se jen potřeboval něčím zabavit, od jednoho automobilu, který dostal od manželky už v 21 letech, začala stoupat touha vlastnit jich co nejvíce výhradně pro sebe.

Začátky byly těžké, veškerý volný čas padl na opravy poškozených MR2, aby následný prodej vynesl peníze na koupi vysněných provedení v lepším stavu. Dnes už Bob funguje jinak - své vypiplané kusy si nechává, dny a noci strávené v garáži jej přivedly spíše k myšlence pokusit se zachránit co nejvíce pojízdných kusů před sešrotováním. Stal se tak vyhledávaným odborníkem, kterého oslovují lidé s podobnými tužbami.

Úctyhodná kolekce by mohla rovnou odjet na výstavu dějin automobilky Toyota. Všech čtrnáct vozů je dotažených do konce po stránce vzhledové i technické. Léta praxe usnadnily Bobovi vrátit autům lesk z časů největší slávy. Mohl si dovolit pro sebe postavit okruhově zaměřenou verzi bez rádia, klimatizace a dalších těžkých zbytečností. V portfoliu před domem má jen jeden automat, jak se u opravdového nadšence sluší a patří.


Muž vlastní 14 kusů jednoho a toho samého auta, všechna je sám používá - 1 - Sberatel vlastni 14 kusu Toyoty MR2 01Muž vlastní 14 kusů jednoho a toho samého auta, všechna je sám používá - 2 - Sberatel vlastni 14 kusu Toyoty MR2 02Muž vlastní 14 kusů jednoho a toho samého auta, všechna je sám používá - 3 - Sberatel vlastni 14 kusu Toyoty MR2 03Muž vlastní 14 kusů jednoho a toho samého auta, všechna je sám používá - 4 - Sberatel vlastni 14 kusu Toyoty MR2 04Muž vlastní 14 kusů jednoho a toho samého auta, všechna je sám používá - 5 - Sberatel vlastni 14 kusu Toyoty MR2 05Muž vlastní 14 kusů jednoho a toho samého auta, všechna je sám používá - 6 - Sberatel vlastni 14 kusu Toyoty MR2 06Muž vlastní 14 kusů jednoho a toho samého auta, všechna je sám používá - 7 - Sberatel vlastni 14 kusu Toyoty MR2 07Muž vlastní 14 kusů jednoho a toho samého auta, všechna je sám používá - 8 - Sberatel vlastni 14 kusu Toyoty MR2 08Muž vlastní 14 kusů jednoho a toho samého auta, všechna je sám používá - 9 - Sberatel vlastni 14 kusu Toyoty MR2 09Muž vlastní 14 kusů jednoho a toho samého auta, všechna je sám používá - 10 - Sberatel vlastni 14 kusu Toyoty MR2 10
Tohle není parkoviště u prodejce japonských ojetin, ale státní u domu člověka žijícího Toyotami MR2 prvních dvou generací

Zdroj: Roads Untraveled@Youtube

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama