Nadšenci se vydali prozkoumat opuštěný důl. Podívejte se, co objevili v jeho nitru

V podzemí můžete objevit cokoliv, zvláště pokud tu před vámi již někdo byl. Čekat v něm nějaký poklad tedy není nemístné, asi jen málokdo by ale doufal v objevení stovek starých aut.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Nadšenci se vydali prozkoumat opuštěný důl. Podívejte se, co objevili v jeho nitru

24.10.2018 | Petr Prokopec

V podzemí můžete objevit cokoliv, zvláště pokud tu před vámi již někdo byl. Čekat v něm nějaký poklad tedy není nemístné, asi jen málokdo by ale doufal v objevení stovek starých aut.

Tajemství přitahují lidi odjakživa, přičemž mnozí jsou za jejich odhalení ochotni obětovat prakticky vše. Slézají vysoké stěny, proplouvají podzemními komplexy zatopených tunelů... aby nakonec objevili neskutečné množství starších aut, jež se skrývá v opuštěném břidlicovém dole. Přesně to se přitom stalo stalo partě britských nadšenců, která stojí za kanálem Richard's Reality na YouTube.

Důl byl otevřen někdy v roce 1836, o stodvacetčtyři let později byl uzavřen. Nalezené automobily, kterých jsou tu stovky, ovšem pocházejí především ze 70. let. Jasně viditelný je na vrcholku zhruba třicetimetrové „věže“ trčící z vody hlavně Ford Cortina Combi druhé generace, který je navíc v překvapivě zachovalém stavu. Chybí mu totiž vlastně jen kolo a část karoserie na levém zadním boku.

Právě stav vozů na vrcholu oné hromady, stejně jako její výška či skutečnost, že vozy vespod jsou na placku, naznačuje, že se tu nedošlo k opakovaným dopravním nehodám. Jednak silnice je od prohlubně do dolu vzdálena několik desítek metrů, jednak v případě takového množství by již správa silnic ve Walesu, kde se důl nachází, zcela jistě dávno zakročila.

Jistou spojitost s dopravními nehodami ale přítomnost aut v podzemí ale má. Mluví se totiž o tom, že opuštěný důl posloužil jako vrakoviště pro vozy, s nimiž jejich majitelé havarovali a které byly pojišťovnou shledány jako „totálky“. Této teorii sice příliš neodpovídá stav Fordu, na druhou stranu ale může jít i o auta vyřazená z provozu třeba kvůli mechanické závadě.

Ať tak či onak, Jeskyně ztracených duší (The Cavern of the Lost Souls), jak je opuštěnému dolu přezdíváno, by se nyní mohla přejmenovat na Jeskyni opuštěných aut. Amatérští badatelé byli připraveni na mnohé, a tak krom lan disponovali i nafukovacím člunem, který je snadno převezl přes vodu znečištěnou chemikáliemi.

Zcela mimo nebezpečí však objevitelé nebyli, neboť důl je prý velmi nestabilní a každou chvíli dochází k sesuvům půdy či nedotěžené břidlice. Ztracených duší tak v jeskyni mohlo i přibýt, ale to se nestalo. Stejně jako se po tomto odhalení nejspíše už nestane, že by do bývalého dolu přibyla další opuštěná auta. Nakonec, už teď je jich tam požehnaně...

Nadšenci se vydali prozkoumat opuštěný důl. Podívejte se, co objevili v jeho nitru - 1 - Cavern of Lost Souls 01Nadšenci se vydali prozkoumat opuštěný důl. Podívejte se, co objevili v jeho nitru - 2 - Cavern of Lost Souls 02Nadšenci se vydali prozkoumat opuštěný důl. Podívejte se, co objevili v jeho nitru - 3 - Cavern of Lost Souls 03Nadšenci se vydali prozkoumat opuštěný důl. Podívejte se, co objevili v jeho nitru - 4 - Cavern of Lost Souls 04Nadšenci se vydali prozkoumat opuštěný důl. Podívejte se, co objevili v jeho nitru - 5 - Cavern of Lost Souls 05Nadšenci se vydali prozkoumat opuštěný důl. Podívejte se, co objevili v jeho nitru - 6 - Cavern of Lost Souls 06
Jeskyně ztracených duší, jak se opuštěnému dolu ve Walesu přezdívá, přitahuje pozornost již pár let. Jak se ovšem do podzemí dostaly stovky aut, zatím nikdo dokonale nevysvětlil

Zdroj: Richard's Reality@YouTube

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama