Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari

Sny některých lidí o stavně vlastní F1, s níž by mohli vyrazit na silnici, jsou spíše k pousmání. Dílo tohoto Australana ale k smíchu není, stojí za ním zkušenosti s úspěšnou stavbou jedné podobné blázniviny.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari

25.9.2018 | Petr Prokopec

Sny některých lidí o stavně vlastní F1, s níž by mohli vyrazit na silnici, jsou spíše k pousmání. Dílo tohoto Australana ale k smíchu není, stojí za ním zkušenosti s úspěšnou stavbou jedné podobné blázniviny.

Jméno Zac Mihajlovic vám nejspíše nic neřekne. A na první pohled, či možná spíše poslech, jej budete tipovat za občana jedné z někdejších jugoslávských republik. Ve skutečnosti ale jde o třiatřicetiletého automobilového nadšence z Austrálie, kde jej řada místních považuje za superhrdinu. Dáno je to tím, že Zac v uplynulých čtyřech letech brázdil okolí Sydney v Batmobilu, který byl postaven dle vozu ze snímku Tima Burtona z roku 1989.

„Byl to první film, který mne oslovil... a já byl jako všechny ostatní děti v mém věku, strašně jsem toužil po všech těch hračkách,“ uvádí dnes Zac. Na splnění svého snu si ale musel nějaký ten čas počkat, na plně legálním silničním Batmobilu začal pracovat až poté, co oslavil dvacetiny, tedy po roce 2005. Pomocnou ruku mu podal jeho otec, inženýr přes mechaniku. A právě díky němu mohl Zac v roce 2014 konečně namontovat na Batmobil značky.

Mnohý by přitom řekl, že se jednalo o vyvrcholení jeho kariéry, nicméně nakonec šlo pouze o odrazový můstek vedoucí k mnohem vyšším metám. Mihajlovic byl osloven řadou lidí, zda by jim nepostavil tentýž vůz. Žádosti ale musel odmítnout, neboť mu v tom bránila licence, s níž je hollywoodský speciál spojen. A jak sám dodává, vlastně se mu do něčeho podobného ani nechtělo. V myšlenkách se již zabýval zcela jiným vozem.

„Říkal jsem si, co by mohla být další extrémní věc, kterou bych mohl postavit pro provoz na veřejných silnicích. A napadlo mne, že ještě nikdo nevyrobil Formuli 1, dosud dorazily jen záležitosti jako BAC Mono nebo Ariel Atom, nicméně ty mají pouze čtyřválcový motor a vypadají jako koncepty,“ popisuje Zac svůj nejnovější projekt. Podstatou pro něj se měl stát osmiválec nebo dvanáctiválec od Ferrari.

Sehnat pohonnou jednotku se ale nakonec ukázalo být poměrně náročné. Štěstí se ale nakonec na Zaca usmálo, neboť skrze britskou aukci pořídil dvanáctiválcový agregát ze zničeného Ferrari F12. Atmosférický motor přitom australský nadšenec považuje za naprostý ideál, stejně jako výkon okolo 740 koní. Hodlá jej zatížit číselně identickou hmotností, čímž by dostal poměr jednoho koně na jeden kilogram „živé váhy“.

Na konkrétní parametry si budeme muset ještě chvíli počkat, Zac je zatím uprostřed výrobního procesu. Nicméně práce prý již postoupily dále, než naznačují fotografie. A co je možná podstatnější, mladý konstruktér prý má dokonce také potenciálního zákazníka, kterého by jeho silniční Formule 1 měla stát více než milion australských dolarů (cca 15,84 mil. Kč).

Zac ovšem doufá, že klientů nakonec bude více. Na výběr budou mít třeba převodovku s pádly pod volantem nebo závodní sekvenci. V případě karoserie je pro změnu možné sáhnout po standardním hliníku či příplatkovém karbonu. A kvůli sjízdnosti veřejných silnic jeho vůz pojmenovaný Zacaria dostal hydraulický zdvih přední nápravy i specifický systém, kdy předek je možné odmontovat za 12 sekund.

„Všechny zkušenosti jsem nabral díky Batmobilu. Život s tak nízkým autem je zkrátka náročný. Vše, co tedy u tohoto vozu bylo špatně, jsem zrevidoval. U novinky je vše plně stavitelné, je tu vzduchová brzda, ničím neomezovaný výfuk... je to zkrátka bestie,“ popisuje Zac svou kreaci. Jak přitom doufá, ještě do konce roku by mělo dojít na první testy a tedy na přivedení motoru Ferrari k životu po několikaletém spánku.

Kdy pak dojde na realizaci zákaznických objednávek, Zac již nedodává. Jeho nápad není tak úplně originální - zejména po britských silnicích jezdí díky benevolenci tamních úřadů řada obdobných strojů. Russ Bost, autor jednoho z nich, zájemcům nabízí jejich stavbu již za 24 tisíc liber (685 300 Kč). Jeho formuli ale pohání skromné čtyřválcové motory a byť i s nimi umí dosáhnout 250 km/h, autor nedoporučuje jezdit rychleji než 200 km/h.

V případě Zacovy kreace ale žádné omezení nebude, na druhé straně však za svá privilegia řádně zaplatíte. To ale nejspíše pro pár lidí nebude žádný problém, zvláště když za svá záda dostanou agregát, na jaký mohou dnes závodní týmy jen nostalgicky vzpomínat. Rychlostí se jim pak sice Zacaria nevyrovná, ovšem ani žádný z jejich řidičů nebude chtít konkurovat třeba Lewisi Hamiltonovi.


Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 1 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 01Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 2 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 02Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 3 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 03Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 4 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 04Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 5 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 05Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 6 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 06
Australan Zac Mihajlovic pracuje na Formuli 1 pro veřejné silnice. Projekt má být již dále, než naznačují fotografie, přičemž vychytány byly veškeré problémy...

Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 7 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 07Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 8 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 08Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 9 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 09Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 10 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 10Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 11 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 11Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 12 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 12Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 13 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 13Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 14 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 14Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 15 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 15Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 16 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 16Nadšenec doma staví Formuli 1 pro silniční provoz. Nesmějte se, už má motor Ferrari - 17 - Zac Mihajlovic F1 a Batmobile 17
...které se projevily u předchozí Zacovy kreace, Batmobilu

Zdroj: WhichCar

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše