Nejpodivnější přepínače v interiérech aut. I tohle lze najít v kabinách

Ovládání čehokoli v autě je vesměs jednoduchá a intuitivní operace. Někdy ale konstruktéři vymyslí něco, co stěží najdete v jakémkoli jiném voze a co se člověk pomalu bojí stisknout.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Nejpodivnější přepínače v interiérech aut. I tohle lze najít v kabinách

8.7.2018 | Mirek Mazal

Ovládání čehokoli v autě je vesměs jednoduchá a intuitivní operace. Někdy ale konstruktéři vymyslí něco, co stěží najdete v jakémkoli jiném voze a co se člověk pomalu bojí stisknout.

Zvláštní tlačítka někdy ještě záhadnějších funkcí dovedou překvapit i zkušeného řidiče. S přibývajícími možnostmi nastavení každého automobilu přibývá na dosah řidiče nových tlačítek s netradičními funkcemi. Automobily se obvykle snaží nevybočovat z normy, někdy se to ale zkrátka nepovede a vzniknou nezvyklé přepínače označené nesrozumitelnými polepy.

Nejde ale jen o to. Někdy snaha o originalitu, někdy pokusy o minimalizaci nákladů dostanou do interiérů svérázné ovladače úplně obyčejných věcí. Vybrali jsme ty nejpodivnější z obou ranků a pokud máte pocit, že vás nic nepřekvapí, zkuste si nejprve bez „nápovědy” projít galerii a odhadnout, k čemu ten který „knoflík” slouží. Věřte, že už padesátiprocentní úspěšnost bude dělat mistra... Tady je celá třináctka.

1. Ford Expedition - symboly +/-

Velké SUV nazvané Expedition nemá žádnou pořádnou řadicí páku, která by svojí velikostí odpovídala rozměrům auta. Na středovém panelu se místo toho nachází menší otočný volič automatické převodovky. Pod kulatým tlačítkem je vidět zvláštní konzoli se symbolem plus a mínus. Slouží k manuálnímu přeřazení rychlosti nahoru nebo dolů. Troufneme si odhadnout, že tady by podobnou možnost hledal málokdo. A ještě více jsme přesvědčeni, že ji tímto způsobem bude někdo rozumně využívat...

Nejpodivnější přepínače v interiérech aut. I tohle lze najít v kabinách - 1 - Neobvykla tlacitka v interieru aut 01

2. Ford Mustang - kůň pod volantem

Ve spleti tlačítek okolo věnce volantu amerického vozu se nachází jeden vypínač s potiskem koně v pohybu. Rozběhnutý Mustang ze znaku samotného modelu nedává mnoho nápovědy, o co by mohlo jít, stisk ale probudí nové schopnosti pohonné jednotky spojené se sportovním tématem palubních přístrojů.

Nejpodivnější přepínače v interiérech aut. I tohle lze najít v kabinách - 2 - Neobvykla tlacitka v interieru aut 02

3. Honda Ridgeline - namalovaný pick-up

Americká sportovně užitková dodávka se snaží být připravena na všechny druhy práce. Odveze rodinu a po cestě zvládne zajet do lesa pro hromadu dříví. Aby Hondu nezaskočil těžký terén, dostala funkci řízení trakce pohonu všech kol. Pomocí širokého tlačítka je možné vybrat normální režim, sníh, bláto, nebo písek - dost nestandardní označení jinak celkem obvyklé funkce.

Nejpodivnější přepínače v interiérech aut. I tohle lze najít v kabinách - 3 - Neobvykla tlacitka v interieru aut 03

4. Infiniti - modrý kruh

Nové modely japonské automobilky mají na volantu na dosah palce potisk auta v kruhu zbarvené do modré barvy. Že vás nenapadá, co by mohl značit? Nedivíme se, je naprosto neintuitivní, aktivuje ale systém, který dokáže krátkodobě samovolně řídit vozidlo po silnici, než si vyžádá zásah řidiče. Můžeme si představit něco jako Autopilot Tesly.

Nejpodivnější přepínače v interiérech aut. I tohle lze najít v kabinách - 4 - Neobvykla tlacitka v interieru aut 04

5. Kia - hvězda u rádia

Majitelé Kie může v první moment rozhodit tlačítko s hvězdičkou, umístěné mezi ostatní ovladače palubního rádia. Nejedná se o nedovolenou funkci přístupnou po desáté hodině, ale vybranou dovednost je možné předem naprogramovat. Hvězdička například jedním pohybem zhasne informační displej.

Nejpodivnější přepínače v interiérech aut. I tohle lze najít v kabinách - 5 - Neobvykla tlacitka v interieru aut 05

6. Lexus LX 570 - člověk ve dveřích

Velký Lexus LX 570 skrývá divný knoflík s osobou ve dveřích. Někdy by se hodil katapult, ale ten zatím nikdo nenabízí. Málokdo se také může pochlubit funkcí Easy Entry, která dovoluje snadnější nastupování. Při odchodu od vozu stačí zmáčknout vyvolené tlačítko a při dalším nasedání se podvozek SUV spustí automaticky o kousek níž. Opět ne až tak zvláštní funkce, ale to značení...

Nejpodivnější přepínače v interiérech aut. I tohle lze najít v kabinách - 6 - Neobvykla tlacitka v interieru aut 06

7. Mercedes-Benz třídy G - tlačítko pro návrat zpět

Hranatá třída G letos předvedla novou verzi, za kmotra jí šel Arnold Schwarzenegger. Také on mohl být zmaten tlačítkem, které by svého času zuřivě tiskl mimozemšťan jménem E.T. Jenže domů by se nedovolal, jde o možnost jedním stiskem přejít z jakékoliv pozice v menu na domovskou obrazovku. Usnadní se tím listování ve funkcích palubního počítače, mimo Mercedesy dost neobvyklá věc, rozhodně na volantu.

Nejpodivnější přepínače v interiérech aut. I tohle lze najít v kabinách - 7 - Neobvykla tlacitka v interieru aut 07

8. Mercedes-Benz Sprinter - tři čáry a znaménko plus

Vlevo od volantu je možné vidět tlačítko se zvláštním vyhotovením třech čar směřujících ke znaménku pro sčítání. Nejednoznačné zobrazení nenaznačuje vůbec nic, ve skutečnosti spínač ovládá ohřívání motoru. Během studených měsíců se pomocí tohoto systému rychleji zahřívá agregát a udržuje jeho optimální teplota.

Nejpodivnější přepínače v interiérech aut. I tohle lze najít v kabinách - 8 - Neobvykla tlacitka v interieru aut 08

9. Range Rover SV Coupé - šipky za vozem

Range Rover SV Coupé je nejrychlejší a neluxusnější Range Rover v historii, ale může aspirovat i na nejzáhadnější tlačítko našeho seznamu. Jak se ukázalo, elektronicky výsuvná podlaha zavazadlového prostoru se ovládá právě tímto „knoflíkem” se šipkami ven a dovnitř.

Nejpodivnější přepínače v interiérech aut. I tohle lze najít v kabinách - 9 - Neobvykla tlacitka v interieru aut 09

10. BMW - autíčko v kolečku

Bavorský výrobce pravidelně přináší nové bezpečnostní systémy. Jejich množství se stává nepřehledné, proto BMW na střed palubní desky dodává tlačítko, kterým se jednoduše varovné technologie dají ovládat. Zelený kruh okolo značí všechny zapnuté asistenty, oranžová barva upozorňuje na některý nefunkční. Bezbarvý kruh ukazuje vypnuté monitory okolí.

Nejpodivnější přepínače v interiérech aut. I tohle lze najít v kabinách - 10 - Neobvykla tlacitka v interieru aut 10

11. Lamborghini - otočný červený vypínač

Majestátní model LM002 jednoznačně svým uspořádáním vyhrál první příčku nejšílenějšího modelu italské značky. Ovládací prvky jsou nelogicky rozmístěné po všude možně a do tohoto seznamu by jich mohlo být zařazeno asi deset. Za všechny zmiňme jedno,o které při nastupování člověk málem zavadí. Jde o červený spínač, vypínač baterie. Nic neobvyklého třeba v soutěžních autech, ale na prahu luxusního SUV?

Nejpodivnější přepínače v interiérech aut. I tohle lze najít v kabinách - 11 - Lamborghini LM002 Doug DeMuro 31

Nejpodivnější přepínače v interiérech aut. I tohle lze najít v kabinách - 12 - Test Trabant USA video 06

12. Mercedes SLR McLaren - tlačítko pod krytkou řadicí páky

Nepolíbené jedince může zajímat odklápěcí krytka na vrcholu voliče automatu. Na takovém místě by člověk čekal třeba zapínání parkovacího režimu nebo jinou operaci s převodovkou. Chyba lávky, u Mercedesu SLR McLaren je tady tlačítko startování motoru. Palcem tedy člověk mohl odklopit záklopku a rovnou zmáčknout tlačítko budící 5,5litrový V8.

Nejpodivnější přepínače v interiérech aut. I tohle lze najít v kabinách - 13 - Neobvykla startovani dalsi 05

Bonus: Trabant - táhlo vedle přístrojovky

Výše jsme zmiňovali samá relativně moderní auta, bizarní tlačítka se ale nevyhýbala ani těm starším. Za všechna zmiňme jedno, automobilový symbol NDR, který též vydá na samostatný oddíl. U tohoto auta by většina mladších lidí ani nedokázala ostírat čelní sklo, protože jeho ostřikovač má... ruční pumpu. Prostě záhadné táhlo na palubní desce, kterým je nutné manuálně pumpovat kapalinu na sklo.

Inspirace: Autotrader

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama