Reklama

Nejvzácnější a nejkrásnější auto světa? Tohle je prý ono. Bude k mání, draho

Říká si Torpedo a tak trochu po jeho vzoru dokázal tiše vtrhnout do Pebble Beach a uzmou hlavní cenu tamní přehlídky. Je to jediný kus na světě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Nejvzácnější a nejkrásnější auto světa? Tohle je prý ono. Bude k mání, draho

10.4.2017 | Marek Bednář | 2 příspěvky

Říká si Torpedo a tak trochu po jeho vzoru dokázal tiše vtrhnout do Pebble Beach a uzmou hlavní cenu tamní přehlídky. Je to jediný kus na světě.

Máte-li zajímavého veterána a jezdíte s ním na srazy, je tím nejvyšším oceněním, kterého se může vašemu autu dostat, tzv. „Best in show”, tedy česky nejlepší auto přehlídky. Pokud takovou cenu dostanete na přehlídce elegance u zámku Loučeň, je to jistě příjemná věc, ve srovnání s hlavní cenou z Concours d'Elegance v Pebble Beach je to ale něco jako vítězství v okresním přeboru vedle poháru z Ligy mistrů. A dnes vám povíme o autě, který právě tuhle cenu dostal.

Jedná se o Mercedes-Benz 680 S Torpedo Roadster z roku 1928, jeden ze pouhých tří kusů vyrobených karosárnou Saoutchik a jediný dodnes dochovaný. Pyšní se cenou Best in Show z roku 2012, když tehdy získal 100 bodů ze 100 možných - podle porotců je dokonalý svým vzhledem i stavem. A je třeba říci, že jde pouze o završení jeho pozoruhodné existence, která se brzy dočká další významné etapy.

Tento vůz se představil v roce 1929 na autosalonu v New Yorku a přímo tam jej koupil Frederick Henry Bedford junior, ropný magnát, nejvyšší šéf Rockefellerova Standard Oilu. V jeho rodině zůstal 75 let, než ho v roce 2008 koupili sběratelé Paul a Chris Andrewsovi, otec a syn. O dva roky později začali s pečlivou renovací, která zabrala další dva roky - a po ní vůz prezentovali na již zmíněné Pebble Beach. Následující rok vůz vyhrál svou třídu na Concorso d'Eleganza Villa d'Este, což je další z nejvyšších existujících ocenění.

Jestli je to s jeho vizáží tak žhavé, posuďte sami s pomocí přiložených fotek dokumentujících aktuální stav i to, jak to vozu slušelo právě v roce 2012 v Pebble Beach. A neukazujeme vám jej jen, tak, po 88 letech na pozemském světě se tento skvost dočká teprve svého třetího majitele. Můžete jim být právě vy, nabídnut bude volně v aukci pořádané domem RM Sotheby's.

Ta se uskuteční znovu v rámci přehlídky elegance u Villa d'Este konané mezi 26. a 28. květnem tohoto roku. Odhad ceny je 6,5 - 8 milionů Eur, tedy 172,7 - 212,5 milionu korun, ale hovoří se o tom, že by se tento vůz mohl s cenou podívat v přepočtu až za hranici 250 milionů Kč a stát se tak jedním z nejdražších prodaných aut v letošním roce. Ostatně, je to vůz oceněný na dvou nejprestižnějších přehlídkách na světě, jeho historie je opravdu neobvyklá a je to světový unikát. Podívejte se na něj sami, spatřit jej na vlastní oči se vám nejspíše nikdy nepodaří...

Nejvzácnější a nejkrásnější auto světa? Tohle je prý ono. Bude k mání, draho - 1 - mercedes 680 s torpedo roadster prodej 01Nejvzácnější a nejkrásnější auto světa? Tohle je prý ono. Bude k mání, draho - 2 - mercedes 680 s torpedo roadster prodej 02Nejvzácnější a nejkrásnější auto světa? Tohle je prý ono. Bude k mání, draho - 3 - mercedes 680 s torpedo roadster prodej 03Nejvzácnější a nejkrásnější auto světa? Tohle je prý ono. Bude k mání, draho - 4 - mercedes 680 s torpedo roadster prodej 04Nejvzácnější a nejkrásnější auto světa? Tohle je prý ono. Bude k mání, draho - 5 - mercedes 680 s torpedo roadster prodej 05Nejvzácnější a nejkrásnější auto světa? Tohle je prý ono. Bude k mání, draho - 6 - mercedes 680 s torpedo roadster prodej 06Nejvzácnější a nejkrásnější auto světa? Tohle je prý ono. Bude k mání, draho - 7 - mercedes 680 s torpedo roadster prodej 07Nejvzácnější a nejkrásnější auto světa? Tohle je prý ono. Bude k mání, draho - 8 - mercedes 680 s torpedo roadster prodej 08Nejvzácnější a nejkrásnější auto světa? Tohle je prý ono. Bude k mání, draho - 9 - mercedes 680 s torpedo roadster prodej 09Nejvzácnější a nejkrásnější auto světa? Tohle je prý ono. Bude k mání, draho - 10 - mercedes 680 s torpedo roadster prodej 10Nejvzácnější a nejkrásnější auto světa? Tohle je prý ono. Bude k mání, draho - 11 - mercedes 680 s torpedo roadster prodej 11Nejvzácnější a nejkrásnější auto světa? Tohle je prý ono. Bude k mání, draho - 12 - mercedes 680 s torpedo roadster prodej 12Nejvzácnější a nejkrásnější auto světa? Tohle je prý ono. Bude k mání, draho - 13 - mercedes 680 s torpedo roadster prodej 13
Detailní fotosada k letošní aukci zatím k mání není, zde i fotky z ocenění v Pebble Beach

Zdroj: RM Sotheby's

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše