Reklama

Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce

Nechceme říci, že je ošklivé nebo úplně nezajímavé, tak velké peníze ale mohl za 13 let starý koncept novodobé Cobry zaplatit jen jediný člověk - jeho autor.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce

19.11.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Nechceme říci, že je ošklivé nebo úplně nezajímavé, tak velké peníze ale mohl za 13 let starý koncept novodobé Cobry zaplatit jen jediný člověk - jeho autor.

V roce 2003 začal Ford přemýšlet, jakým vozem ve své nabídce nahradí supersportovní GT. To může z dnešního pohledu působit podivně, však první novodobé GT osazené 5,4litrovým přeplňovaným osmiválcem tehdy sotva mířilo do prodeje. Ve světě aut je ale třeba myslet vždy nejméně o jeden krok kupředu, však kompletní vývoj nového automobilu trvá několik let. Proto se také v lednu 2004 na autosalonu v Detroitu ukázal koncept Ford Shelby Cobra, který měl předznamenat budoucí náhradu GT.

Divize Advanced Product Creation strávila stavbou konceptu pět měsíců, přičemž svou kreaci založila na modifikovaném šasí zmiňovaného Fordu GT. Pod přední kapotu instalovala zcela novou pohonnou jednotku, a sice 6,4litrový desetiválec. Ten se obešel bez kompresoru i turbodmychadla, přičemž na zadní kola posílal skrze šestistupňovou převodovku Ricardo 614 koní a 680 Nm točivého momentu.

Teoretické maximum mělo činit 418 km/h, což se vzhledem k dostupnému výkonu zdá trochu příliš, ale to nyní neřešme, realitu se stejně nikdy nedozvíme. Ford tedy koncept učinil plně funkčním a tedy pojízdným, ovšem nejvyšší rychlost v rámci bezpečnosti omezil na 160 km/h. A vzhledem k tomu, že už na trojku auto bylo schopné jet přes 200 km/h, bylo možné k potenciálu této Cobry jen přičichnout. Zrychlení pak nebylo udáváno vůbec, nicméně s ohledem na zpřevodování bylo možné dosáhnout stovky již na jedničku a pravděpodobně do čtyř sekund.

Zkrocení daného potenciálu dostaly na starosti odvrtávané brzdy Brembo s kotouči o rozměru 356 milimetrů vpředu a 335 mm vzadu. To z dnešního pohledu nevypadá příliš působivě, nicméně je třeba si uvědomit, že vůz váží jen 1 395 kg. Navíc je kratší než Mazda MX-5, na délku mu totiž naměříme 3 947 mm, na šířku 1 905 mm a rozvor má 2 540 mm.

Na nízkém těžišti se podílí absence střechy, nenajdete zde dokonce ani žádná boční okna či audio systém. Podle dnes již zesnulého Carrolla Shelbyho, jehož legendární Cobru měl tehdy nový koncept vzkřísit, šlo ovšem o záměr. „Takový je zkrátka vzorec. Je to masivní motor usazený v titěrném lehkém voze.“

Z pohledu techniky se novodobá Cobra dočkala v Detroitu pozitivního ohlasu, k designu ale mířily o poznání rozporuplnější reakce. Nechceme říci, že tohle auto je ošklivé, ke krásnému má ale opravdu daleko. Plány na sériovou výrobu tedy letěly pod stůl a koncept pak byl ukryt před zraky veřejnosti až do letošního roku a nedávno byl nabídnut na aukci GAA Classic Car v Greensboro v Severní Karolíně.

Prodal se za neskutečných 825 000 USD, tedy lehce přes 18 milionů Kč. To jsou obrovské peníze zaplacené za napůl funkční koncept, který nemůže na silnice a vypadá... jak vypadá. Ano, je to unikát a kus historie, ale i takových aut je a podobné sumy za něj placeny nejsou. Ptáte se tedy, kdo mohl zaplatit za vůz tak moc? Jeho tvůrce, Chris Theodore. Inu, rodičům se jejich děti líbí vždy a snad je to tak i dobře...

My už jen dodáme, že Theodore chce vůz dostat na registrační značky, což je nepochybně bohulibý záměr. Předem sice přiznává, že to nebude lehký úkol, neboť koncepty nemohou být pro běžný provoz zaregistrovány, nicméně spojitost s již homologovaným GT by mu měla usnadnit práci. Tak třeba se jednou i těch 418 km/h v praxi dočkáme.

Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 1 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 01Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 2 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 02Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 3 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 03Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 4 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 04Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 5 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 05Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 6 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 06Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 7 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 07Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 8 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 08Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 9 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 09Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 10 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 10Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 11 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 11Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 12 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 12Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 13 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 13Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 14 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 14Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 15 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 15Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 16 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 16Některé děti se líbí jen svým rodičům. Toto auto si teď za 18 milionů koupil jeho tvůrce - 17 - Ford Shelby Cobra Concept 2004 17
Ford Shelby Cobra Concept opravdu není hezké auto a cenu 18 milionů korun může mít snad jen pro jediného člověka na světě

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama