Reklama

Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let

Jedna z největších hudebních legend historie tohoto světa si potrpěla na výstřední životní styl. Obsah garáže Michaela Jacksona tomu odpovídal, tyto vozy skrýval v Neverlandu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let

4.9.2018 | Mirek Mazal

Jedna z největších hudebních legend historie tohoto světa si potrpěla na výstřední životní styl. Obsah garáže Michaela Jacksona tomu odpovídal, tyto vozy skrýval v Neverlandu.

Michael Jackson vedl náročný život. Ne plný drog a alkoholu, jako v případě mnohých jiných muzikantů, jeho prokletím byla posedlost vlastním vzhledem. I ta nakonec přispěla k tomu, že v červnu 2009 zemřel na selhání srdce ve věku pouhých 50 let.

Kdyby se to nestalo, před par dny by oslavil své 60. narozeniny. Skvělý zpěvák, skladatel, choreograf, tanečník a producent byl mecenáš hudebního průmyslu, který se mu za všechnu píli odvděčil nekonečným respektem. Popová hvězda nebyla dílem hudebních producentů, byl to perfekcionistický self-made man svého druhu, který do světa hudby vnesl mnoho nového a za svou neuvěřitelně dlouhou kariéru nasbíral 13 cen Grammy. Král popu drží také titul autora nejprodávanějšího hudebního alba všech dob za desku nazvanou Thriller, který mu už zřejmě nikdo nikdy nevezme.

Výjimečná nebyla jen jeho hudba, ale také jeho styl. Projevit se nutně musel i v jeho garáži, která se nacházela na ranči Neverland v Kalifornii. Proslulé Jacksonovo sídlo o rozloze 1 214 hektarů s železniční stanicí a kinem pro 50 osob poskytoval zábavu pro všechny generace návštěvníků. Na své si přišli i obdivovatelé individuálních úprav automobilů, protože Michael nemohl mít normálního jednoduše nic. Během své veleúspěšné kariéry nastřádal sbírku originálních vozů, kterými se běžně nechlubil, osud si ale tak trochu zahrál i s nimi.

Patrně nemusíme připomínat jeho kauzu kolem údajného obtěžování mladých chlapců, která jej dostala až před soud. Byl shledán nevinným, náklady na špičkové právníky ale i tak bohatého člověka přivedly do finančních potíží. Své megalomanské bydlení tak musel opustit a vzniklé dluhy měl uhradit i prodej část jeho majetku. Mělo tedy dojít i na dražbu jeho výjimečných aut a dalších cenností, které aukční síň Julien's v Beverly Hills zdokumentovala ve svém katalogu z roku 2009.

Mezi asi 1 400 položkami se ukázala i flotila jeho aut z Neverlandu, na jejíž výjimečné kousky můžeme nyní díky aukci zavzpomínat. Prodáno nakonec nebylo nic, neboť Jackson nakonec získal peníze jinde a prodej zastavil. Díky stále existujícímu katalogu ale můžeme i dnes obdivovat, co všechno bylo připraveno k přepravě Jacksona a jeho hostů. Obyčejná auta to vážně nebyla.

1. GMC High Sierra 3500

Těžký pick-up, který parkoval za branami Neverlandu, byl v roce 1986 přestavěn na požární zásahové vozidlo. Nevíme, jestli měl Michael zálibu v podobných vozech, nebo prostě chtěl být připravený na všechno, tohle auto mu ale každopádně patřilo. Dvoumístný hasičský vůz firmy GMC poháněl šestiválec spojený se čtyřstupňovou automatickou převodovkou. Stroj skutečně uměl posloužit i v případě požáru, ale hadice, žebříky a čerpadla mohly pobavit i malé návštěvníky během cvičného hašení. Během aukce bylo v plánu získat za něj 8 000 dolarů (dnes 177 000 dolarů).


Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 1 - Michael Jackson zrusena aukce 01Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 2 - Michael Jackson zrusena aukce 02Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 3 - Michael Jackson zrusena aukce 03Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 4 - Michael Jackson zrusena aukce 04Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 5 - Michael Jackson zrusena aukce 05Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 6 - Michael Jackson zrusena aukce 06Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 7 - Michael Jackson zrusena aukce 07

2. Autobus Neoplan

Nejvíce místa v Jacksonově garáži zabíral autobus Neoplan přestavěný na luxusní obytný vůz. Dlouhý koráb hnědé barvy s černo-červenými linkami poskytoval luxus, který zpěvák rád vyhledával. Do interiéru se dostalo vše, co bylo v roce 1997 možné zabudovat. Kabině dominují měkké koberce, kůže, leštěné dřevo, velká křesla a kompletní ozvučení drahou aparaturou. Třešničkou na dortu je kuchyňský kout anebo sprcha s toaletou a bidetem, vše obložené prvotřídními materiály. Odhadovaná cena při plánované aukci byla 60 000 dolarů (dnes 1,3 milionu Kč), možná až překvapivě málo.

Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 8 - Michael Jackson zrusena aukce 08Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 9 - Michael Jackson zrusena aukce 09Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 10 - Michael Jackson zrusena aukce 10Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 11 - Michael Jackson zrusena aukce 11Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 12 - Michael Jackson zrusena aukce 12Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 13 - Michael Jackson zrusena aukce 13Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 14 - Michael Jackson zrusena aukce 14Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 15 - Michael Jackson zrusena aukce 15

3. Limuzína Lincoln

Návštěvníci ranče se mohli těšit na dopravní obsluhu ve velkém stylu. Byl pro ně připraven bílý Lincoln pro šest cestujících. Všichni pasažéři mohli čerpat výhody z prostorné limuzíny s koženým interiérem a dřevěnými doplňky. Za řidičem našlo své místo komfortní vybavení jako bar, telefon, dvojce televizorů nebo střešní okno. Pod kapotu se nastěhoval pětilitrový osmiválec, který byl zárukou kultivované jízdy. Firma Julien's v Beverly Hills plánovala utržit až 8 000 dolarů (177 000 Kč).

Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 16 - Michael Jackson zrusena aukce 16Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 17 - Michael Jackson zrusena aukce 17Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 18 - Michael Jackson zrusena aukce 18Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 19 - Michael Jackson zrusena aukce 19Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 20 - Michael Jackson zrusena aukce 20Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 21 - Michael Jackson zrusena aukce 21

4. Rolls-Royce Silver Spur Touring

V roce 1990 získal popový fenomén tuto další limuzínu značky Rolls-Royce. Šestice pozvaných si mohlo plně užívat vzácných dřevin okolo jemné kůže po celém obvodu světlé kabiny. Klimatizace, plný bar a hlasité moderní ozvučení patřilo mezi základní výbavu. Britský luxus na aukci počítal s výdělkem cca 60 000 dolarů (dnes 1,3 milionu Kč).

Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 22 - Michael Jackson zrusena aukce 22Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 23 - Michael Jackson zrusena aukce 23Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 24 - Michael Jackson zrusena aukce 24Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 25 - Michael Jackson zrusena aukce 25

5. Rolls-Royce Silver Seraph

Další Rolls-Royce speciálně upravený pro nepřekonatelného tvůrce hudby. Elegantní limuzína se vyznačuje opět spoustou cenného dřeva a kůže. Zadní salonek pro šest lidí s dekorem dle přání Jacksona odpovídá vysoké úrovní zpěvákova života. I jako ojetý exemplář s V12 vepředu měl do kasy přinést 160 000 dolarů (dnes 3,5 milionu Kč).

Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 26 - Michael Jackson zrusena aukce 26Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 27 - Michael Jackson zrusena aukce 27Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 28 - Michael Jackson zrusena aukce 28Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 29 - Michael Jackson zrusena aukce 29Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 30 - Michael Jackson zrusena aukce 30Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 31 - Michael Jackson zrusena aukce 31Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 32 - Michael Jackson zrusena aukce 32

6. Cadillac Fleetwood

Každá popová star musela mít Cadillac. Jackson vybral Fleetwood z roku 1954, který prošel rukama například také anglické herečce Jessice Tandy nebo americkému herci Morganovi Freemanovi. Plyšový interiér s jemným kobercem byl absolutní hit. Se silným motorem V8 aukční dům mohl pomýšlet na 30 000 dolarů (dnes 663 000 Kč).

Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 33 - Michael Jackson zrusena aukce 33Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 34 - Michael Jackson zrusena aukce 34Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 35 - Michael Jackson zrusena aukce 35Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 36 - Michael Jackson zrusena aukce 36Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 37 - Michael Jackson zrusena aukce 37Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 38 - Michael Jackson zrusena aukce 38

7. Harley Davidson

Pořádek musí být a v americkém případě není nic lepšího než Harley Davidson s majáky. Upravený motocykl policejního ražení údajně sloužil také samotnému Jacksonovi, který na něm jezdil.

Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 39 - Michael Jackson zrusena aukce 39Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 40 - Michael Jackson zrusena aukce 41Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 41 - Michael Jackson zrusena aukce 40

8. GMC V Jimmy Sierra Classic

Skutečným nástrojem pro údržbu Neverlandu v chodu byl šedý GMC na vysokém podvozku. Terénní pick-up sloužil k pokrytí dlouhých vzdáleností pro všechny zaměstnance pod vedením Jacksona. Podle jejich vyjádření nebylo snadné udržet obydlí v plné parádě a navíc se nadřízený vždy nechoval seriózně.

Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 42 - Michael Jackson zrusena aukce 42Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 43 - Michael Jackson zrusena aukce 43Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 44 - Michael Jackson zrusena aukce 44

9. Ford Econline E150

Pro hromadné přejezdy na pozemku sloužil velký Ford z roku 1993. Spousta místa a 5,8litrový V8 byl ověřeným receptem na praktickou dodávku. Uvnitř bylo připraveno kožené posezení s moderní elektronikou. Cena při zrušené aukci měla odpovídat 5 000 dolarů (110 000 Kč).

Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 45 - Michael Jackson zrusena aukce 45Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 46 - Michael Jackson zrusena aukce 46Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 47 - Michael Jackson zrusena aukce 47Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 48 - Michael Jackson zrusena aukce 48

10. Ostatní hračky

Dokumentace k neuskutečněné aukci odkazuje také na tříkolku s úložným prostorem na občerstvení pro malé a velké. Mladší ročníky si mohly celé dny hrát ve šlapacím autíčku v barvách hasičských záchranářů. Větší jedinci měli k dispozici dospělejší motokáry určené na provizorní závodní dráhu, odvážní směli řídit výkonnější verze ve světle modrém zbarvení. Mezi atrakcemi se dalo jezdit také v golfovém vozíku, verze bez střechy měla na kapotě portrét Krále popu, uzavřené tipy měly jen černý lak bez žádných obrázků. V garážích se našel také starý kočár poháněný elektrickou energií. Každý si našel svoji oblíbenou hračku, i červená šlapací tříkolka čekala na využití anebo historický roadster zelené barvy.

I to všechno svědčí o výjimečnosti muže, který nás před skoro 10 léty opustil. Leckteré věci z jeho garáže či ranče patrně označíte za kýčovité, ale i to k Michaelu Jacksonovi neodmyslitelně patřilo.

Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 49 - Michael Jackson zrusena aukce 49Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 50 - Michael Jackson zrusena aukce 50Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 51 - Michael Jackson zrusena aukce 51Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 52 - Michael Jackson zrusena aukce 52Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 53 - Michael Jackson zrusena aukce 53Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 54 - Michael Jackson zrusena aukce 54Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 55 - Michael Jackson zrusena aukce 55Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 56 - Michael Jackson zrusena aukce 56Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 57 - Michael Jackson zrusena aukce 57Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 58 - Michael Jackson zrusena aukce 58Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 59 - Michael Jackson zrusena aukce 59Podívejte se, jaká auta skrýval Neverland Michaela Jacksona. Teď by mu bylo 60 let - 60 - Michael Jackson zrusena aukce 60

Zdroj: Julien's Auctions

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše