Reklama

Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let

Smutný konec měl automobil, který byl darem československého lidu ke Stalinovým 70. narozeninám. Nebyl to ale konec úplný, vůz je teď znovu jako nový.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let

9.3.2018 | Mirek Mazal | 15 příspěvků

Smutný konec měl automobil, který byl darem československého lidu ke Stalinovým 70. narozeninám. Nebyl to ale konec úplný, vůz je teď znovu jako nový.

Loni jsme mohli vzpomenout 75. výročí smrti jednoho krutého vládce, Josifa Vissarionoviče Džugašviliho alias Stalina. Gruzínský rodák se ve 20. letech minulého století chopil vlády nad SSSR a začal naplňovat svou pověst krutého diktátora. Jeho vlastním přičiněním zemřely miliony lidí - přesné odhady se rozcházejí, bezpochyby se ale řadí mezi nekrvavější krutovládce všech dob.

I když takový člověk z podstaty nezasluhoval nic dobrého, oficiální vztah Československa k němu byl diktován poddaností tehdejšího zřízení Sovětskému svazu. Místní papaláši byli pod kontrolou Sovětů a na důkaz své oddanosti posílali Stalinovi dary vyrobené v poslušném satelitu. Jejich postup následovaly stovky dalších lidí a podniků, a tak se stalo, že Čechoslováci zkonstruovali i exkluzivní model automobilu právě pro Stalina.

Čtyřmístný vůz dnes už neexistující značky Aero dostal Stalin v roce 1949 jako překvapení k 70. narozeninám. Po válce byl Džugašvili nejvlivnějším politikem světa, proto k jeho nohám padala narozeninová přání z celé zeměkoule. Naše kotlina nezůstala pozadu, všechny významné podniky chtěly mít splněno a na moskevskou adresu odeslaly dary. Celá republika se připravovala na oslavu narozenin jako na největší svátek. Dělníci továrny Letov u Prahy u toho nechyběli a na jimi postavený Minor se právě díváte.

Vážně není obyčejný. Konstruktéři ovlivněni všeobecným nadšením našli inspiraci pro novou chromovanou mřížku, použili elegantnější nárazník, vytvořili nový přístrojový panel, přidali kryty zadních kol a vylepšili sériový volant, který měl padnout do rukou samotnému Stalinovi. Na zhotovení se podíleli nejlepší klempíři, truhláři, čalouníci, mechanici a montéři.

Do Moskvy byl vypraven jednosměrný vlak se všemi dary, na sovětské území jich přijelo celkem 528 a mezi nimi i Minor. Jubilejní výbor rozděloval všechny prezenty a rozmisťoval je do muzea. Československý automobil skončil v Polytechnickém muzeu v automobilovém oddělení, kde zůstal do diktátorovy smrti.

Většina jubilejních darů po pohřbu Stalina změnily své působiště, zesnulý diktátor přestal být novým vedením země v oblibě. Dvoudveřový osobák od českých dělníků tak skončil v prodeji a v roce 1975 zmizel ze světa. V létě roku 2013 se ale objevil. Jediný nezaměnitelný Minor okamžitě rozpoznatelný. Jeho majitel řekl, že auto kdysi pracovalo v moskevských porodnicích a následně se ocitlo v rukou soukromých vlastníků. V letech 1975 až 2013 Aero nehybně stálo v kůlnou na zahradě bez povšimnutí. Za léta na jednom místě dost zrezivělo, ale na autě zůstala většina z originálních dílů.

Zdálo se, že je to jeho konec, unikátní památka ale byla díky bohu převezena do centra památkové obnovy k opravě. Překvapením pro restaurátory byl nález v uzavřené dutině pravého předního blatníku - sdělení od dělníků z Letova, napsané na kus papíru a nalepené přímo na kov: „Soudruhu Jozifu Stalinovi k 70. výročí posílají pracující Čechoslováci z Prahy, 2. 12. 1949.“

Šéf obnovy Andrey Belov sdělil, že díly jsou překvapivě kompletní beze stop po kutilských zásazích. Předělání elektroinstalace a elektrických zařízení na dvanáct voltů se prý nepočítá, všechny původní komponenty byly zachovány. i Přežila karoserie, která dává možnost restaurovat vše do původní podoby. Navzdory skutečnosti, že karoserii napadla rez a hniloba, zachovala si všechny dřevěné prvky, které půjdou zkopírovat a nahradit je novým obložením.

Skupina odborníků se hned pustila do renovace a díky dobrému základu mohli vrátit lesk všem částem Minoru. Práci úspěšně dokončili před pár dny. Z daru, který vznikl rukama českých dělníků, následně zakotvil v muzeu a skončil v osobních rukou zbídačený na promáčené zahradě, se stal odkaz jedné éry. Podařilo se oživit vzpomínku na kruté časy jedné kapitoly světových dějin, ze kterých se celá země vzpamatovává ještě dnes. Podívejte se na výsledek sami, auto je vážně znovu jako nové. Teď už snad muzeum neopustí...

Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 1 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 01Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 2 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 02Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 3 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 03Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 4 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 04
Aero Minor byl předán Stalinovi s osobním přáním k jeho 70. narozeninám

Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 5 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 05Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 6 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 06Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 7 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 07Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 8 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 08Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 9 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 09Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 10 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 10Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 11 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 11
po smrti despoty na 38 let upadl v zapomnění. Náhodně byl objeven zničený na zahradě v zuboženém stavu

Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 12 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 13Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 13 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 14Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 14 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 15Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 15 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 16Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 16 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 17Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 17 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 18Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 18 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 19Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 19 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 20Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 20 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 21Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 21 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 22Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 22 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 23Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 23 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 24Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 24 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 25Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 25 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 26Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 26 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 27Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 27 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 28Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 28 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 29Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 29 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 30Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 30 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 31Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 31 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 32
Dostal ale řádnou ozdravnou kúru...

Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 32 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 33Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 33 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 34Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 34 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 35Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 35 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 36Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 36 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 37Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 37 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 38Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 38 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 39Tohle zbylo z auta, které Čechoslováci dali darem Stalinovi. Ztracený byl 38 let - 39 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 40
...a teď může znovu zářit jako v časech Stalinových kulatin

Zdroj: Oldjack@Drive2

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 15 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše