Reklama

Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky

(+ video) Takto poničená našel svá auta Mohammed Mohiedine Anis z Aleppa, když se vrátil po nejtužších bojích. Plánuje je ale dát do pořádku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky

15.3.2017 | Marek Bednář | 3 příspěvky

(+ video) Takto poničená našel svá auta Mohammed Mohiedine Anis z Aleppa, když se vrátil po nejtužších bojích. Plánuje je ale dát do pořádku.

Když se řekne „automobilový nadšenec z Blízkého východu”, člověk si představí šejka s garáží plnou supersportů. Jenže Dubaj a Abu Dhabi jsou spíš pozlátko a se syrským Aleppem mnoho společného nemají. To samozřejmě neznamená, že v Aleppu nemohou žít sběratelé aut. Mohou a Mohammed Mohiedine Anis a jeho sbírka je toho živým důkazem.

Téměř sedmdesátiletý podnikatel v kosmetickém průmyslu zdědil vášeň zejména pro stará auta po svém otci. Nejvíce ho lákají americké vozy z 50. let. „Miluji auta, protože jsou jako ženy - krásná a silná,” říká s úsměvem. Před válkou měl v garáži i před domem 30 nejen amerických aut. Nebyla možná ve stavu, ve kterém by uspěla na přehlídkách elegance, ale i tak tvořila hezkou sbírku.

Nyní mu z nich zůstalo asi 20, zbytek byl totálně zničen anebo ukraden. Sedm z těchto dvaceti bylo odtaženo policií, protože překážely, zbylých třináct stojí před jeho domem a v zahradě. A nejsou zrovna v pěkném stavu. Je tu mimo jiné Citroën 2CV v dodávkové verzi, amerických vozů je ovšem většina. „Mám tři Cadillacy, protože jsou nejluxusnější z aut. Každá sbírka by měla obsahovat Cadillac. Pokud sběratel nemá Cadillac, jeho sbírka je jako tělo bez hlavy,” říká zcela vážným tónem.

Jeden z oněch tří je červený kabriolet z roku 1947. Během let údajně převážel nejméně šest prezidentů; někteří byli demokraticky zvoleni, jiní si vzali moc silou. Gamal Abdel Nasser a Shukri Al-Quwatli, někdejší prezidenti Egypta a Sýrie, se v tomhle autě prý vezli Damaškem po vyhlášení Spojené arabské republiky v roce 1958. Republika měla velmi krátké trvání.

„Koupil jsem ho před 12 lety za pakatel, ale pak jsem musel zaplatit stonásobně tolik, protože vůz nikdy nebyl proclen,” vypráví jeho příběh. Proti jeho ukradení se pojistil tak, že vymontoval volant a sedadla a uschoval je ve svém domě. Dobře udělal, dá se odhadovat - když kvůli válce z Aleppa utekl, rebelové chtěli sebrat jeho pick-up Chevrolet Apache z roku 1958 a namontovat na něj protiletadlové dělo. Místní obyvatelé, kteří zůstali, jim to údajně nějakým způsobem rozmluvili.

Jeho sbírka je nicméně kvůli válce ve smutném stavu. „Všechna jsou zraněná,” říká s odhodláním svá auta opravit. Dokonce s tím chce začít dřív, než dokončí opravu svého domu, budovy z roku 1930 v aleppské čtvrti al-Shaar, která byla válkou také značně poničena. Prodat je v plánu nemá, i když zájemce by měl - všechny odmítl. Plánuje je odkázat dětem; má jich celkem osm se dvěma ženami.

„Měl jsem šťastnou minulost, ale věci se změnily. Život je teď těžší, ale nesmíme ztrácet naději,” říká Anis. Před válkou si chtěl otevřít malé muzeum, kde by svá auta vystavil; jestli tento plán je stále platný, nevíme. V každém případě mu držíme palce, aby jeho auta zas měla aspoň část ze své původní krásy...

Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 1 - aleppo ponicena sbirka aut 01Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 2 - aleppo ponicena sbirka aut 02Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 3 - aleppo ponicena sbirka aut 03Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 4 - aleppo ponicena sbirka aut 04Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 5 - aleppo ponicena sbirka aut 05Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 6 - aleppo ponicena sbirka aut 06Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 7 - aleppo ponicena sbirka aut 07Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 8 - aleppo ponicena sbirka aut 08Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 9 - aleppo ponicena sbirka aut 09Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 10 - aleppo ponicena sbirka aut 10Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 11 - aleppo ponicena sbirka aut 11Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 12 - aleppo ponicena sbirka aut 12Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 13 - aleppo ponicena sbirka aut 13Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 14 - aleppo ponicena sbirka aut 14Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 15 - aleppo ponicena sbirka aut 15Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 16 - aleppo ponicena sbirka aut 16
Válka si vybrala svou daň i na Anisově sbírce. Na poslední fotografii sedí Anis ve svém poničeném domě

Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 17 - aleppo ponicena sbirka aut-puvodni stav 01Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 18 - aleppo ponicena sbirka aut-puvodni stav 02Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 19 - aleppo ponicena sbirka aut-puvodni stav 03Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 20 - aleppo ponicena sbirka aut-puvodni stav 04Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 21 - aleppo ponicena sbirka aut-puvodni stav 05Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 22 - aleppo ponicena sbirka aut-puvodni stav 06Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 23 - aleppo ponicena sbirka aut-puvodni stav 07Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 24 - aleppo ponicena sbirka aut-puvodni stav 08Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 25 - aleppo ponicena sbirka aut-puvodni stav 09Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 26 - aleppo ponicena sbirka aut-puvodni stav 10Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 27 - aleppo ponicena sbirka aut-puvodni stav 11Takhle skončila sbírka 30 veteránů syrského nadšence, jsou z ní jen trosky - 28 - aleppo ponicena sbirka aut-puvodni stav 12
Před dvěma lety tahle auta rozhodně nebyla ve stavu pro přehlídky, ale taky to pochopitelně bylo lepší než dnes

Zdroj: AFP

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše