Reklama

Takto až do své smrti vznikaly Wankelovy motory, dnes nemyslitelným způsobem

Dnes neexistuje automobilka, která by nový model osazovala rotačním motorem. Až do roku 2003 tomu bylo jinak a takto Wankely tehdy vznikaly.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Takto až do své smrti vznikaly Wankelovy motory, dnes nemyslitelným způsobem

18.4.2018 | Mirek Mazal | 6 příspěvků

Dnes neexistuje automobilka, která by nový model osazovala rotačním motorem. Až do roku 2003 tomu bylo jinak a takto Wankely tehdy vznikaly.

Excentrický rotační motor si Felix Wankel nechal patentovat už ve dvacátých letech minulého století, až o několik dekád později se ale dočkal reálného rozšíření. Experimentovala s ním řada automobilek (mj. i československý AZNP, výrobce Škod, nebo sovětský VAZ, výrobce Lad), svou existenci s ním ale jako první spojila značka NSU. Příliš úspěšná nebyla, a tak se nejznámějším výrobcem automobilů s Wankelovým motorem postupně stala Mazda, která jej použila v řadě produkčních modelů.

Mechanismus s rotačním pístem založený na principu rozpínání plynů se kdysi jevil nadějným řešením, jak dostat z motoru o malém zdvihovém objemu, velikosti a hmotnosti co nejvyšší výkon. Princip zaujal početnou obec fanoušků, kterou zaujalo zejména prolínání specifických vlastností - Wankel se rád nechá lehce vytočit za doprovodu líbivých tónů s prakticky nulovými vibracemi a zcela mimořádným výkonem vzhledem ke své velikosti. U Mazdy RX-8 dvourotorový 1,3litrový motor bez přeplňování posílal na kola až 170 kW (231 koní) koní při 8 200 ot./min.

Jenže jeho nízká termální účinnost, věčné spalování oleje spojené s problémy s utěsněním a nakonec i vysoké emise Wankelův motor fakticky zabily. Mazda se sice stále snaží uklidnit smutné zastánce rotačního pohonu, ale zatím je návrat tohoto systému v nedohlednu a pochybujeme o tom, že se na tom v nejbližší době - pokud vůbec někdy - něco změní.

Nejsou ale zase tak dávno, kdy se nové Wankely u Mazdy vyráběly. V japonské prefektuře Hirošima byly v roce do roku 2003 ručně skládány nové pohonné jednotky a vyvážely se prakticky do celého civilizovaného světa. Procesem jejich vzniku vás provede dobové video přímo z montážní linky. Automatizovaný stroj se tu postará pomalu jen o závěrečné utažení šroubů, hlavní zásluhu na správném poskládání součástek mají lidské ruce. V době robotizovaných linek je to tak dojemná nostalgie nejen kvůli osudu samotného Wankelu...

Takto až do své smrti vznikaly Wankelovy motory, dnes nemyslitelným způsobem - 1 - Wankeluv rotacni motor ukazka montaze 01Takto až do své smrti vznikaly Wankelovy motory, dnes nemyslitelným způsobem - 2 - Wankeluv rotacni motor ukazka montaze 02Takto až do své smrti vznikaly Wankelovy motory, dnes nemyslitelným způsobem - 3 - Wankeluv rotacni motor ukazka montaze 03Takto až do své smrti vznikaly Wankelovy motory, dnes nemyslitelným způsobem - 4 - Wankeluv rotacni motor ukazka montaze 04Takto až do své smrti vznikaly Wankelovy motory, dnes nemyslitelným způsobem - 5 - Wankeluv rotacni motor ukazka montaze 05Takto až do své smrti vznikaly Wankelovy motory, dnes nemyslitelným způsobem - 6 - Wankeluv rotacni motor ukazka montaze 06Takto až do své smrti vznikaly Wankelovy motory, dnes nemyslitelným způsobem - 7 - Wankeluv rotacni motor ukazka montaze 07Takto až do své smrti vznikaly Wankelovy motory, dnes nemyslitelným způsobem - 8 - Wankeluv rotacni motor ukazka montaze 08Takto až do své smrti vznikaly Wankelovy motory, dnes nemyslitelným způsobem - 9 - Wankeluv rotacni motor ukazka montaze 09Takto až do své smrti vznikaly Wankelovy motory, dnes nemyslitelným způsobem - 10 - Wankeluv rotacni motor ukazka montaze 10Takto až do své smrti vznikaly Wankelovy motory, dnes nemyslitelným způsobem - 11 - Wankeluv rotacni motor ukazka montaze 11Takto až do své smrti vznikaly Wankelovy motory, dnes nemyslitelným způsobem - 12 - Wankeluv rotacni motor ukazka montaze 12
Fabrika v Hirošimě zaměstnávala dělníky, kteří stavěli rotační motory prakticky od prvního šroubku až do hotového produktu ručně, jak ukazuje mistr řemesla pan Uchitani

Zdroj: Kent Soliven@Youtube

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Autobazar

zobrazit vše