Reklama

Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět

(+ videa) Co si vybavíte, když se řekne „auto snů”? Bugatti? Ferrari? Něco, co už se dávno nevyrábí? Toto auto umí být vším z toho, svým způsobem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět

10.9.2016 | Marek Bednář | 3 příspěvky

(+ videa) Co si vybavíte, když se řekne „auto snů”? Bugatti? Ferrari? Něco, co už se dávno nevyrábí? Toto auto umí být vším z toho, svým způsobem.

Speciální efekty ve filmech zpracované na počítači jsou dávno běžnou věcí. Někomu to může přijít jako přílišná moderna, prakticky nic z velkých filmů posledních let - od Jamese Bona přes Batmana až po věci Harry Potter - by ale bez speciálních efektů nebylo možné stvořit. Automobily ale většinou do filmu na počítači dodělávat nemusíte. Většinou.

Jsou chvíle, kdy chcete nějaké auto, ale ono třeba vůbec neexistuje. Můžete ho vyrobit, ale to spolkne spoustu peněz. Nebo má ve filmu být vůz, který existuje jen ve třech exemplářích na světě. Musíte ho najít, přemluvit majitele, aby vám ho půjčil, a za šílené peníze ho pojistit. Nic z toho není příliš schůdné, je tu ale jedna cesta, která všechny tyto a mnohé další problémy řeší jedním šmahem. Ta cesta si říká Blackbird a je to vůz londýnské společnosti The Mill, který může být, čímkoliv si usmyslíte.

Zní to trochu jako reklama a pokud nás čtou nějací filmaři, možná je tímhle inspirujeme, ale Blackbird skutečně může být téměř jakýmkoliv existujícím i neexistujícím autem na světě. Je to „bugina”, která má na sobě kotvící body pro dokreslení požadovaného vozu v postprodukci. Je to velmi podobné oblepenému Veyronu, který se pak na počítači stal Chironem, Blackbird ale může být jakýmkoliv autem.

Je jedno, jestli máte v oblibě Mustang Mach I, Ferrari FXX, Prius nebo třeba ono Bugatti, umí být naprosto čímkoliv. Stačí namontovat správná kola a můžete začít. Podvozek je všemožně nastavitelný, dokonce lze měnit i rozvor náprav a rozchod kol v nějakém rozsahu, aby bylo všechno co nejblíže skutečnému modelu. Nejlepší na tom ale je, že to je pořád skutečné auto, není stoprocentně falešné - skutečná kola jedou po skutečném asfaltu, zvedají skutečná oblaka prachu, kreslí skutečné čáry pneumatikami a za volantem je skutečný člověk.

Interakce s okolím je dovedená k dokonalosti ještě víc. Blackbird je sice elektromobil, ale jeho řídící elektroniku je možné naprogramovat tak, aby se choval jako auto, které chcete, včetně simulace chvilkové ztráty tahu při řazení. Jediné, co je potřeba přidat v postprodukci, je zvuk a... karoserie. Na střeše má také kamery a lidar, kterými skenuje okolí a počítačový program pak na karoserii auta přidá přesně ty správné odlesky, jaké by na něm byly, kdyby skutečně projížděl kulisami.

To, co vidíte na filmovém plátně, pak samozřejmě je falešné, není to např. skutečné Ferrari 250 GTO. Ale v podstatě jen vzhled je skutečně falešný, všechno ostatní je skutečné - nebo aspoň tak skutečné, jak to může být. A filmařům to usnadňuje práci oproti stavu, kdy by museli na počítači vyrobit celé auto nebo se zabývat prací s mnoha „fyzickými” stroji mnohdy vysoké hodnota.

Nové informace o tomto stroji přinesl britský Top Gear, na jehož webu si také můžete prohlédnout video, odkud pochází i část našich obrázků. A níže najdete i video od tvůrců tohoto stroje, které vám o něm poví ještě více. Je to skutečně pozoruhodný stroj, který musel stál obrovské peníze. I tak umí náklady na výrobu filmu jedině snížit...

Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 1 - blackbird auto pro filmare 08bTohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 2 - blackbird auto pro filmare 03Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 3 - blackbird auto pro filmare 04Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 4 - blackbird auto pro filmare 05Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 5 - blackbird auto pro filmare 06Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 6 - blackbird auto pro filmare 07Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 7 - blackbird auto pro filmare 08Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 8 - blackbird auto pro filmare 08aTohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 9 - blackbird auto pro filmare 09Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 10 - blackbird auto pro filmare 10Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 11 - blackbird auto pro filmare 11Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 12 - blackbird auto pro filmare 12Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 13 - blackbird auto pro filmare 13Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 14 - blackbird auto pro filmare 14Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 15 - blackbird auto pro filmare 15
Toto je Blackbird. Přídí připomíná Caterhamy, ale je nacpaný nejmodernější filmařskou technikou

Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 16 - The Mill Blackbird dalsi 01Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 17 - The Mill Blackbird dalsi 02Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 18 - The Mill Blackbird dalsi 03Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 19 - The Mill Blackbird dalsi 04Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 20 - The Mill Blackbird dalsi 05Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 21 - The Mill Blackbird dalsi 06Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 22 - The Mill Blackbird dalsi 07Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 23 - The Mill Blackbird dalsi 08Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 24 - The Mill Blackbird dalsi 09Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 25 - The Mill Blackbird dalsi 10Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 26 - The Mill Blackbird dalsi 11Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 27 - The Mill Blackbird dalsi 12Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 28 - The Mill Blackbird dalsi 13Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 29 - The Mill Blackbird dalsi 14Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 30 - The Mill Blackbird dalsi 15Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 31 - The Mill Blackbird dalsi 16Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 32 - The Mill Blackbird dalsi 17Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 33 - The Mill Blackbird dalsi 18Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 34 - The Mill Blackbird dalsi 19Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 35 - The Mill Blackbird dalsi 20Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 36 - The Mill Blackbird dalsi 21Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 37 - The Mill Blackbird dalsi 22Tohle je i vaše auto snů. Jen to na první pohled není vidět - 38 - The Mill Blackbird dalsi 23
Vůz umí nabrat prakticky nekonečného množství podob. Kdekoli a naprosto věrně

Zdroj: Top Gear

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše