Toto je nejdražší angličák světa. Má cenu několika milionů, vznikl docela komicky

Je to svatý grál mezi angličáky a mezi sběrateli je dnes ceněný natolik, že stojí jako skutečné auto. Škoda Fabia? Bavme se spíše o Porsche či Ferrari.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Toto je nejdražší angličák světa. Má cenu několika milionů, vznikl docela komicky

25.3.2018 | Petr Miler

Je to svatý grál mezi angličáky a mezi sběrateli je dnes ceněný natolik, že stojí jako skutečné auto. Škoda Fabia? Bavme se spíše o Porsche či Ferrari.

Pokud má člověk rád auta, není pro něj zase tak důležité, jak jsou velká. Pochopitelně, zajímavější jsou ta, v nichž se svezete, s diagnózou „automobilový nadšenec” se ale obdivně vydržíte dlouho dívat i na zajímavý zmenšený model. Autíčka Hot Wheels patří mezi ta opravdu malá a lákavá jsou spíše nízkou cenou, jenže stejně jako u normálních, „dospělých” aut, i mezi Hot Wheels jsou více či méně vzácné kousky. Prototyp VW T1 s názvem „Beach Bomb” z roku 1969 je tím úplně nejvzácnějším.

Jednou už jsme se o něm krátce zmiňovali, když jsme se probírali sbírkou autíček v hodnotě přes milion dolarů. Tehdy jsme ho nepřesně označili za „Beach Bug” a také jsme si jej nemohli pořádně prohlédnout. Dnes se na něj tedy podíváme do nejmenšího detailu.

Je to prototyp „Plážové bomby”, vozu se surfy trčícími ven zadním oknem, proto se mu říká „Rear Loader” - jde i verzi s nakládáním zezadu. V roce 1969 byl tenhle model VW T1 se surfy navržen u Mattela a byl to první pokus o ztvárnění Volkswagenu T1. Tehdy existovala autodráha, která měla název Supercharger, a autíčka „vystřelovala” na trať pomocí dvou pěnových koleček. Beach Bomb Rear Loader vznikl asi ve 40 exemplářích v různých barvách a rozběhlo se testování, mimo jiné i v domovech některých členů vedení firmy.

Při testech ale bylo zjištěno, že tenhle prototyp má kvůli na střeše umístěným surfům příliš vysoko těžiště a také je příliš úzký. Z autodráhy vypadával, a musel být tedy pozměněn. Úpravy spočívaly v přestěhování surfů na strany, čím byl vůz rozšířen a stabilizován. Oněch zhruba 40 kousků, které vznikly vlastně nedopatřením, jako mrtvá větev vývoje, ovšem na světě zůstalo. A dnes mají až nepochopitelně ohromnou cenu.

Exemplář Bruce Pascala byl růžový, údajně existuje více takových exemplářů. Autíčko na obrázcích níže je také Beach Bomb Rear Loader, ale v jiné barvě - tmavě červené. Je to další z oněch 40 kousků, ovšem právě jeho tmavočervená barva jej řadí k vzácnějším. Jeho současný majitel ho kdysi dostal od otce, který u Mattela v roce 1969 pracoval jako mistr, se slovy, že možná někdy bude mít cenu. A úplně se nemýlil.

Ono „někdy” je teď. U Antiques Roadshow autíčko ohodnotili na 100 - 150 tisíc dolarů, tedy 2,5 - 3,8 milionu korun. A může se stát, že ve dražbě za něj dá někdo ještě více. Dražší „angličák” už neexistuje a můžete to brát jako poučení pro zacházení s hračkami svých dětí, popř. čímkoli zdánlivé bezcenným, co vám přijde pod ruku. I takové věc dnes může mít obrovskou hodnotu. A to se na ni podívejte - dospělému člověku se snadno ztratí v ruce...

Toto je nejdražší angličák světa. Má cenu několika milionů, vznikl docela komicky - 1 - beach bomb rear loader prototype cerveny 01Toto je nejdražší angličák světa. Má cenu několika milionů, vznikl docela komicky - 2 - beach bomb rear loader prototype cerveny 02Toto je nejdražší angličák světa. Má cenu několika milionů, vznikl docela komicky - 3 - beach bomb rear loader prototype cerveny 03Toto je nejdražší angličák světa. Má cenu několika milionů, vznikl docela komicky - 4 - beach bomb rear loader prototype cerveny 04Toto je nejdražší angličák světa. Má cenu několika milionů, vznikl docela komicky - 5 - beach bomb rear loader prototype cerveny 05Toto je nejdražší angličák světa. Má cenu několika milionů, vznikl docela komicky - 6 - beach bomb rear loader prototype cerveny 06Toto je nejdražší angličák světa. Má cenu několika milionů, vznikl docela komicky - 7 - beach bomb rear loader prototype cerveny 07
Tahle hračka vám koupí novou devětsetjedenáctku, pokud ji tedy budete vlastnit a pošlete ji do světa

Petr Miler

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše