Reklama

Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky

Může to vypadat poněkud rozmařile, ale v asi nejbohatším městě světa mají žebříček hodnot nastavený trochu jinak. Toto je vážně způsob prodeje aut.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky

16.5.2017 | Marek Bednář | 2 příspěvky

Může to vypadat poněkud rozmařile, ale v asi nejbohatším městě světa mají žebříček hodnot nastavený trochu jinak. Toto je vážně způsob prodeje aut.

Prodejní automaty všichni známe - vhodíte do nich minci, zmáčknete nějaká tlačítka a do přihrádky spadne nějaký nápoj či pamlsek. V Singapuru, který bývá označován za nejbohatší město světa, ovšem mají jeden takový s automobily. A ne s ledajakými, nýbrž s vozy Lamborghini, Bentley nebo Ferrari. Jen do něj neházíte mince.

Onen „prodejní automat” s auty provozuje firma Autobahn Motors, zabývající se prodejem luxusních ojetých automobilů, a tato stavba není nic jiného než showroom, jen je posazen vertikálně. Auta tu jsou ve čtyřech sloupcích po patnácti nad sebou, celkem tu tedy může firma uskladnit 60 vozů. Systém se jmenuje AIMS - Automotive Inventory Management System.

Když se na některý chcete podívat, nemusíte zdolávat stovky schodů - obsluha vám zvolený vůz nechá přistavit. Vždy mezi dvěma sloupci aut je plošina, která zvolený vůz nadzvedne a doveze do přízemí. Trvá to prý asi dvě minuty. Pak si ho můžete prohlédnout, vyzkoušet a rozhodnout se, jestli máte či nemáte zájem - jako v normálním showroomu.

Toto řešení bylo zvoleno s ohledem na to, že v Singapuru je nedostatek prostoru. „Potřebovali jsme uložit hodně aut a zároveň jsme chtěli být kreativní a inovativní,” uvedl Gary Hong, ředitel firmy, pro agenturu Reuters. Také dodal, že už s ním hovořili developeři o stavbě parkovacích domů využívajících stejného systému.

Takovéto parkovací domy, zejména s dostupností auta během dvou minut, by mohly být řešením problémů s parkovacími kapacitami ve velkých městech včetně Prahy. Nepotřebujete velký půdorys, protože autem nemusíte jezdit spirálovitě do kopce. Otázkou může být, jestli nebude levnější podzemní parkoviště, ale pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete stavět pod zem, toto řešení se zdá být velmi lákavým.

Tento singapurský „prodejní automat” - sama firma Autobahn Motors takhle svůj nový dům nazývá - ovšem není světově první stavbou tohoto typu. V podobných věžích ukládá auta k prodeji americká společnost Carvana. V březnu letošního roku otevřela takový showroom v texaském San Antoniu.

Princip jeho funkce je nicméně o trochu jiný, jak se můžete podívat na videích níže - vůz na něm pořád zůstává na jedné plošině, se kterou systém manipuluje. Naopak singapurský systém využívá žebrovaných „plošin” z profilů a z nich auta při manipulaci zvedá. Má to nevýhodu, že pokud by z auta např. unikal olej, kapal by na vůz pod ním, pokud by pod žebrovanou plošinou nebyla nějaká další ochrana.

Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 1 - Automat na auta Singapur dalsi 01Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 2 - Automat na auta Singapur dalsi 02Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 3 - Automat na auta Singapur dalsi 03Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 4 - Automat na auta Singapur dalsi 04Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 5 - Automat na auta Singapur dalsi 05Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 6 - Automat na auta Singapur dalsi 06Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 7 - Automat na auta Singapur dalsi 07Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 8 - Automat na auta Singapur dalsi 08Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 9 - Automat na auta Singapur dalsi 09Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 10 - Automat na auta Singapur dalsi 10Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 11 - Automat na auta Singapur dalsi 11Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 12 - Automat na auta Singapur dalsi 12Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 13 - Automat na auta Singapur dalsi 13Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 14 - Automat na auta Singapur dalsi 14Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 15 - Automat na auta Singapur dalsi 15Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 16 - Automat na auta Singapur dalsi 16Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 17 - Automat na auta Singapur dalsi 17Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 18 - Automat na auta Singapur dalsi 18Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 19 - Automat na auta Singapur dalsi 19Toto nejsou hračky, ale skutečná auta. Prodejní automat je vydává jak žvýkačky - 20 - Automat na auta Singapur dalsi 20
Díky žebrovaným plošinám může singapurský „automat na auta” systém přistavit auto rychleji,vozy nabírá z plošin

Zdroj: Reuters

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše