V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl

Od roku 1968 nikdo neviděl vůz, který jen o pár let dříve zářil i na televizních obrazovkách. Ne jen díky svému vzhledu, ale i výjimečné technice.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl

24.3.2018 | Petr Prokopec | 10 příspěvků

Od roku 1968 nikdo neviděl vůz, který jen o pár let dříve zářil i na televizních obrazovkách. Ne jen díky svému vzhledu, ale i výjimečné technice.

Pokud byste si měli představit vůz s autonomními brzdami, autopilotem, dálkově ovládanými dveřmi a televizí zasazenou do středové konzole, nejspíše vám jako první přijde na mysl Tesla Model X. Zrovna o tomto voze ale dnes mluvit nebudeme. Místo toho si naši pozornost získal Lincoln Capri z roku 1953. Ten si jako nový pořídil George Barris, tvůrce původního Batmobilu. Nicméně chvíli po koupi jej poměrně hodně poškodil při tažení jiného vozu.

Jelikož Barris byl v té době již známým úpravcem, nebylo překvapením, že vrak vozu nakonec posloužil jako základ pro jeho nový projekt. Ten financoval milionář James Skonzakes známý také jako Jim Street, jenž si objednal nadmíru extravagantní bodykit. Ten byl následně nalakován zlatou barvou, na jejíž výrobu byly použity rybí šupiny. Kromě toho ovšem některé části exteriéru pokryl skutečný 24karátový žlutý kov.

Ještě více se Barris vyřádil v interiéru, odkud byla odstraněna zadní sedadla. Na jejich místo se nastěhovala lednička a menší bar. Do středové konzole byla zabudována již zmíněná televize, stejně jako přehrávače a rádia. Vše pak uzavřelo pozlacené čalounění, díky čemuž bylo auto lépe vybaveno než většina tehdejších amerických domácností. Streeta vyšlo na nemalých 25 tisíc dolarů, tehdy obrovské peníze.

Právě s ohledem na cenu se stal vůz, který dostal trefné označené Golden Sahara, středobodem zájmu tehdejšího amerického tisku. Street jej ovšem považoval pouze za základní kámen svého následného projektu, jenž byl pojmenován Golden Sahara II. Veřejnosti byl představen v roce 1960 a rázem se stal absolutní mediální hvězdou - ostatně jen o dva roky později zazářil ve filmu Cinderfella i v show I've Got a Secret.

Jak jsme naznačili již v úvodu, rozdíl oproti původnímu „zlatíčku“ byl především v technice. Vůz dostal detektor, který reagoval na pohyb chodců a byl tak schopen autonomního brzdění. Mimo to šlo na dálku (respektive ze vzdálenosti několika centimetrů) ovládat otevírání a zavírání dveří či startování a vypínání motoru. Kromě toho byla Sahara II schopná i pomalé autonomní jízdy.

Další finesou byla integrace nové centrální páky, se kterou šlo ovládat řízení i plynový a brzdový pedál. De facto šlo tedy o velmi pokročilý automat, i když zrovna ono řízení dozajista vyžadovalo velký cit v rukou - jak je patrné z níže přiložených videí, převod byl velmi rychlý a stačil tak jen několikacentimetrový pohyb, abyste se kola dostala do plného rejdu.

Pozornost si pak zaslouží i litá kola, která byla prosklená a podsvícená, respektive byla doplněním směrových světel. Street tak v podstatě stvořil vůz budoucnosti, se kterým se ale v polovině 60. let zcela stáhl z veřejného života. Podle dostupných zpráv pak s ním už jen vyrážel na občasné noční projížďky, během kterých přišla ke slovu hlavně ona kola.

Po roce 1968 ale Golden Sahara II zcela zmizela v propadlišti dějin, odkud se vynořila až v prosinci loňského roku. Tehdy Street zemřel a jeho garáž vydala svá skrytá tajemství. Ona zakázková kreace patří mezi ně, přičemž její stav odpovídá dlouhodobému postávání. Renovaci ale bude muset obstarat nový majitel, neboť pozůstalí se rozhodli auto nabídnout k prodeji.

Pokud tedy máte o tento neobyčejný klenot zájem, rozhodně byste neměli 15 až 19. května chybět v americkém Indianapolis, kde se bude konat aukce společnosti Mecum. Objevit by se zde přitom neměla jen Golden Sahara II, jejíž stavba vyšla celkově na 75 000 USD (dnešních 700 tisíc dolarů, tedy 14,4 milionu korun), ale i další Streetovy vozy. Jsme přitom zvědavi, jaké to budou - na nudu a šeď ale lze rovnou zapomenout...

V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl - 1 - Golden Sahara II 01V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl - 2 - Golden Sahara II 02V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl - 3 - Golden Sahara II 03V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl - 4 - Golden Sahara II 04V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl - 5 - Golden Sahara II 05V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl - 6 - Golden Sahara II 06V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl - 7 - Golden Sahara II 07V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl - 8 - Golden Sahara II 08V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl - 9 - Golden Sahara II 09V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl - 10 - Golden Sahara II 10
V tomto stavu byla Golden Sahara II nalezena...

V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl - 11 - Golden Sahara II 11V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl - 12 - Golden Sahara II 12V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl - 13 - Golden Sahara II 13V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl - 14 - Golden Sahara II 14
...a takto zářila v 60. letech

V garáži milionáře našli unikátní auto, které předběhlo i Teslu. 50 let ho nikdo neviděl - 15 - Golden Sahara II 15
Do aukce zamíří i další Streetovy vozy

Zdroj: Mecum Auction

Petr Prokopec

Diskuze 10 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše