Reklama

V těchto autech se kdysi poprali Senna s Laudou. Jedno z nich teď může být vaše

Dvě legendy Formule 1 skutečně změřily síly ve dvou totožných autech, kdy rozhodoval jen um každé z nich. Auto toho lepšího ale k mání není.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

V těchto autech se kdysi poprali Senna s Laudou. Jedno z nich teď může být vaše

19.4.2018 | Mirek Mazal | 2 příspěvky

Dvě legendy Formule 1 skutečně změřily síly ve dvou totožných autech, kdy rozhodoval jen um každé z nich. Auto toho lepšího ale k mání není.

Formule 1 se po těžké nehodě Nikiho Laudy v roce 1976 musela z ikonické Severní smyčky Nürburgringu nadobro stáhnout. V roce 1984 se ale v Nürburgu znovu objevila díky kratší, nově postavené trati po jejím boku. Při té příležitosti na dráze probíhaly i rozličné doprovodné akce a jednu z nich měla na svědomí i automobilka Mercedes-Benz.

Té se povedl vskutku mistrovský kousek, když v rámci svých propagačních aktivit uspořádala přátelský závod pilotů Formule 1. Nechyběl tehdy začínající Ayrton Senna, James Hunt, Carlos Reutemann, Keke Rosberg, John Watson, Denny Hulme, Sir Stirling Moss, Alain Prost a další jména, která dříve nebo později vstoupila do dějin motoristického sportu.

Na startovní rošt se postavil také navrátivší se Niki Lauda za volantem stříbrného Mercedesu 190 E 2.3-16. Marketingová akce německého výrobce měla ukázat vrcholný model běžného sedanu v tom nejlepším světle a závody na slavném okruhu pod taktovkou automobilových idolů byl ideální způsob.

Dne 12. května slunce rozpálilo asfalt a zvučná jména se pustila do klání šampionů, které podle některých jasně rozlousklo, kdo je ze všech nejlepší bez ohledu na éru, ve které vynikl. Každý sedlal stejný Mercedes s minimem dodatečných úprav. Jak můžete sami vidět níže na dobových záběrech, Ayrton Senna tehdy proťal cílovou pásku před Nikim Laudou, který se ten rok stal naposledy mistrem světa F1 - časy Sennovy slávy měly teprve přijít. Už tehdy ale bylo všem jasné, že se z Mercedesu 190 E W201 ve verzi 2.3-16 stane ikona, kterou zůstává dodnes.

Dostat se k některému z dodnes přežívajících exemplářů v dobrém stavu je buď složité a nebo velmi drahé, sáhnout přímo po některém z vozů, které sedlali Lauda, Senna a spol. se pak zdá být skoro nemožné. Zázraky se ale dějí. Sám Niki Lauda prodává svůj kus, v němž v roce 1984 hleděl na Sennova záda. Není to žádná replika nebo napodobenina, ale originální 190 E 2.3-16 s motorem Cosworth o výkonu 138 kW (188 koní) při 6 200 ot./min a točivým momentem 236 Nm při 4500 ot./min.

Opečovávaný čtyřdveřový sedan s polepy je ryzí symbol doby, kdy jezdci museli spoléhat hlavně na své schopnosti. Žádná elektronika jim nezachránila špatné dávkování plynu, každý centimetr asfaltu se získával s potem ve tváři, o pódiovém umístění rozhodovala jen práce řidiče. Prodejce v Německu si je vědomý exkluzivity zboží, a tak ani nemá potřebu do inzerátu vypisovat detaily - stačí fotky s Laudou a telefonní číslo. I tak se zájemci budou muset řadit za sebou.

Cena auta známa není, předpokládá se ale, že vůz změní majitele za částku mezi 100 a 200 000 liber (2,9 - 5,8 milionu Kč). Takže pokud máte zájem o pořádný kus automobilové historie...

V těchto autech se kdysi poprali Senna s Laudou. Jedno z nich teď může být vaše - 1 - Mercedes 190E Nikiho Laudy na prodej 01V těchto autech se kdysi poprali Senna s Laudou. Jedno z nich teď může být vaše - 2 - Mercedes 190E Nikiho Laudy na prodej 02V těchto autech se kdysi poprali Senna s Laudou. Jedno z nich teď může být vaše - 3 - Mercedes 190E Nikiho Laudy na prodej 03V těchto autech se kdysi poprali Senna s Laudou. Jedno z nich teď může být vaše - 4 - Mercedes 190E Nikiho Laudy na prodej 04V těchto autech se kdysi poprali Senna s Laudou. Jedno z nich teď může být vaše - 5 - Mercedes 190E Nikiho Laudy na prodej 05V těchto autech se kdysi poprali Senna s Laudou. Jedno z nich teď může být vaše - 6 - Mercedes 190E Nikiho Laudy na prodej 06
Nádherný Mercedes bude ozdobou něčí sbírky. Niki Lauda s ním drtil zatáčky Nürburgringu během přátelského závodu. Ukázka vytříbeného řidičského umění je zachycena na videu, na vítězství tehdy ale ani ten nestačil

Zdroj: Auto Classics

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Autobazar

zobrazit vše

Reklama