Reklama

V USA našli jednu z deseti Tater T87. Prodala za ohromné peníze, i jako vrak

Tahle stará Tatra je velmi ceněné a v USA velmi vzácné auto. Má vysokou cenu, i když bylo dlouho ponecháno na pospas svému osudu ve stodole.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

V USA našli jednu z deseti Tater T87. Prodala za ohromné peníze, i jako vrak

21.11.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Tahle stará Tatra je velmi ceněné a v USA velmi vzácné auto. Má vysokou cenu, i když bylo dlouho ponecháno na pospas svému osudu ve stodole.

Není snad českého automobilového fandy, který by neznal Tatru T87, proslulý aerodynamický automobil z Kopřivnice. Jeho šéfkonstruktérem byl Hans Ledwinka a T87 byla v podstatě druhá generace modelu T77. Byla kratší, lehčí a silnější verzí Tatry T77 a měla lepší jízdní vlastnosti. V útrobách T87 byl třílitrový vzduchem chlazený osmiválec s rozvodem OHC, který nabídl 85 koní a rozjel vůz až na 160 km/h. To proto, že byl úžasně aerodynamický - koeficient odporu vzduchu 0,36 je dobrý výsledek i dnes a zde se bavíme o voze, který se na trhu poprvé objevil v roce 1934.

Ve své době se Tater T87 vyrobily asi tři tisíce kusů, dnes už ale většina z nich velmi pravděpodobně neexistuje. Tohle auto sotvakdy potkáte na českých silnicích a je pochopitelně ještě vzácnější ve Spojených státech, kde též patří k ceněným kusům automobilové historie. V souvislosti s červnovým prodejem kousku v dokonalém stavu se hovořilo o 10 kusech T87 na půdě USA a takové informaci není těžké věřit.

Ten krásný, zrenovovaný a tmavomodrý byl jedním z nich. Druhý, o kterém se dozvídáme nyní, je v mnohem horším stavu, jak se můžete přesvědčit na fotkách níže. Byl nedávno nalezen ve Virginii v opuštěných prostorách firmy, která se zabývala opravami automobilů. Té byla Tatra kdysi svěřena s cílem uvést ji zase do perfektního stavu, z nějakého důvodu ale i s dalšími takto „ustájenými” automobily byla ponechána ladem. Údajně po dekády, takže místo renovace se ji dostalo pravého opaku - postupného rozkladu.

Detailů k tomuto nálezu nám prodávající mnoho nesdělil, není tedy ani jisté, jestli je vůz roku výroby 1947 nebo 1948, jeden z nich to ale bude. S ohledem na výše zmíněné je k vozu k dispozici řada nových dílů, které jsou stále ve velmi slušném stavu a bude je možné použít. Ovšem jak je na tom samotné auto, nevíme - prodávající hovoří o tom, že krom nelichotivého stavu částí kolem levého zadního kola je vůz ještě v použitelné kondici a vhodný k renovaci.

Je nepochybné, že tohle auto bude potřebovat opravdu hodně práce, než se dostane do stavu, ve kterém by ho majitel chtěl prezentovat na výstavách či srazech, ale za bodem, ze kterého není návratu, rozhodně není. Svědčí o tom i cena, za kterou se o víkendu prodalo v aukci na eBay. Prodejní cena byla hezky kulatých 50 tisíc dolarů, v korunách to bylo cca 1,28 milionu.

To je za vůz v takovém stavu opravdu spousta peněz a Američané vzpomínají, jak by ještě před 10 léty za 50 tisíc USD koupili dvě T87 v dobrém, minimálně plné pojízdném stavu. V tomto ohledu trh opravdu blázní a Tatry toho zjevně nejsou ušetřeny. Na druhou stranu, podívejte se na ni - i v tomto stavu je to půvabný kus techniky, který si prostě renovaci zaslouží. Takže velké díky tomu, kdo se nebojí vrazit i do takového auta miliony, aby bylo zase šik...

V USA našli jednu z deseti Tater T87. Prodala za ohromné peníze, i jako vrak - 1 - tatra t87 k renovaci prodej 01V USA našli jednu z deseti Tater T87. Prodala za ohromné peníze, i jako vrak - 2 - tatra t87 k renovaci prodej 02V USA našli jednu z deseti Tater T87. Prodala za ohromné peníze, i jako vrak - 3 - tatra t87 k renovaci prodej 03V USA našli jednu z deseti Tater T87. Prodala za ohromné peníze, i jako vrak - 4 - tatra t87 k renovaci prodej 04V USA našli jednu z deseti Tater T87. Prodala za ohromné peníze, i jako vrak - 5 - tatra t87 k renovaci prodej 05V USA našli jednu z deseti Tater T87. Prodala za ohromné peníze, i jako vrak - 6 - tatra t87 k renovaci prodej 06V USA našli jednu z deseti Tater T87. Prodala za ohromné peníze, i jako vrak - 7 - tatra t87 k renovaci prodej 07V USA našli jednu z deseti Tater T87. Prodala za ohromné peníze, i jako vrak - 8 - tatra t87 k renovaci prodej 08V USA našli jednu z deseti Tater T87. Prodala za ohromné peníze, i jako vrak - 9 - tatra t87 k renovaci prodej 09V USA našli jednu z deseti Tater T87. Prodala za ohromné peníze, i jako vrak - 10 - tatra t87 k renovaci prodej 10
Na první pohled hromada šrotu, na druhý vzácná Tatra. Proto stála 50 tisíc dolarů

Zdroj: eBay

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama

Reklama