Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu

(+ videa) Když vidíte obrázky tohoto taxíku, vyjeví se vám snímky z filmu Total Recall. Tento vůz ale jako taxi budoucnosti vznikl o čtvrtstoletí dříve.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu

26.3.2016 | Marek Bednář | 1 příspěvek

(+ videa) Když vidíte obrázky tohoto taxíku, vyjeví se vám snímky z filmu Total Recall. Tento vůz ale jako taxi budoucnosti vznikl o čtvrtstoletí dříve.

Psal se rok 1950 a sovětští specialisté v oblasti dopravy zjistili, že běžná auta nejsou vhodná pro použití coby taxi. Provozní podmínky „drožek” byl podle nich výrazně odlišné od těch, které panují u soukromých aut. Taxík potřebuje víc místa v kabině, rovnou podlahu a lepší manévrovatelnost. V roce 1962 tedy Rada ministrů SSSR vydala nařízení o konstrukci speciálního vozu taxi.

Jediný subjekt, který se přihlásil, se jmenovala VNIITE, což byla zkratka Všesvazového věděckého výzkumného institutu pro technickou estetiku. Koncept se měl jmenovat PT, tedy snad Personal Transport, a už jsme ho okrajově zmínili dříve. Firma se pustila se do vývoje konceptu a v roce 1964 ho představila Sovětskému svazu.

Nápad nebyl špatný. Řidič seděl vpředu a byl od prostoru pro čtyři pasažéry oddělen příčkou. Podlaha vozu byla zcela rovná, neběžely pod ní kardanové hřídele ani výfuky, protože motor byl umístěn vzadu napříč. I s převodovkou byl převzat z Moskviče 408, jednalo se o čtyřválcovou třináctistovku o výkonu 50 koních.

Pasažéři nastupovali vzad posuvnými dveřmi, které byly po obou stranách a otvor měl šířku 74 cm. Uvnitř bylo docela dost místa jak pro pasažéry tak pro zavazadla, popř. velký kočárek, který šlo naložit nesložený. Uspořádáním to není nepodobné londýnským taxíkům, až na ty posuvné dveře.

Technický základ byl v ocelovém prostorovém rámu, na kterém byly připevněny laminátové panely karoserie; vůz vážil 1 215 kg. Manévrovatelnost vozu v nízkých rychlostech by byla jistě velmi dobrá, protože rozvor náprav činil pouhých 1 900 mm a délka celého auta byla 4 230 mm. Motor i řidič byli vně rozvoru; na pasažéry se zde myslelo s prostorem nejvíc. Takhle krátký rozvor ale znamenal zoufale špatné jízdní vlastnosti ve vyšších rychlostech, takže ta maximální byla omezena na 100 km/h.

Vůz přesto v roce 1964 splnil jízdní a technické zkoušky v Moskvě a měl se začít vyrábět, prozatím jako předprodukční prototypy, v JeAZ, Jerevanských automobilových závodech. Jenže bylo zjištěno, že by muselo být investováno do kompletně nové výrobní linky a že odbyt by nebyl příliš velký, takže by se investice nevyplatila. Problematická také byla spolehlivost zastaralého motoru z Moskviče a jeho nízký výkon.

Vniite PT tak existuje údajně jen v jednom kuse a dnes je součástí výstavy historie sovětského automobilu Vojenského technického muzea v Moskvě. Nestal se tak ani současností, ani budoucností - podobná auta dodnes jako taxíky nejezdí, jakkoli vozy typu MPV jsou mu v některých rysech podobné.

Přesto nelze říci, že by tento stroj neovlivnil budoucnost, jak měl v úmyslu. Není těžké si při pohledu na něj vybavit něco amerického, ovšem nejezdilo to silnicích v 60tých letech, nýbrž v roce 2084. Ve slavném filmu Total Recall Paula Verhoevena z roku 1990 se objevil podobný taxík nazývaný Johnnycab. Ač jeho rysy jsou v detailech jiné, základní koncepce je totožná - vzhled skleníku, velké dveře po bocích a vše obětované maximálnímu vnitřnímu prostoru i rozhledu posádky. Nevěřili bychom tvůrcům Total Recall, pokud by nepřiznali, že ve Vniite PT nenašli inspiraci.

Ani oni podle všeho budoucnost netrefili, ale nesuďme předčasně - rok 2084 ještě musí přijít...


Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 1 - vniite pt sovet 01Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 2 - vniite pt sovet 02Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 3 - vniite pt 01Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 4 - vniite pt 02Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 5 - vniite pt 03Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 6 - vniite pt 04Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 7 - vniite pt 05Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 8 - vniite pt 06Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 9 - vniite pt 07Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 10 - vniite pt 08Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 11 - vniite pt 09Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 12 - vniite pt 10Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 13 - vniite pt 11Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 14 - vniite pt 12Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 15 - vniite pt 13Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 16 - vniite pt 14
Taxík Vniite PT byl ošklivý, ale prakticky fungovat mohl. Nakonec zůstalo u jediného exempláře

Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 17 - johnnycab 01Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 18 - johnnycab 02Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 19 - johnnycab 04Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 20 - johnnycab 05Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 21 - johnnycab 06Vniite PT: futuristický sovětský taxík předpověděl budoucnost... filmu - 22 - johnnycab 07
Jeho zásadním historickým odkazem je Johnnycab, podobný taxík budoucnosti. Vznikl ale o 25 let později

Zdroje: English Russia, Hemmings

Marek Bednář

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama