Vzácné fotky zachycují utajovaný facelift Lady Niva, do výroby nikdy nešel

Lada Niva se po celou dobu své existence žádné zásadní vizuální modernizace nedočkala. Ale mohla se dočkat, jak ukazují deset let staré záběry, citelný facelift byl prakticky hotový.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Vzácné fotky zachycují utajovaný facelift Lady Niva, do výroby nikdy nešel

29.6.2019 | Petr Prokopec

Lada Niva se po celou dobu své existence žádné zásadní vizuální modernizace nedočkala. Ale mohla se dočkat, jak ukazují deset let staré záběry, citelný facelift byl prakticky hotový.

Lada Niva přišla na světlo světa v roce 1977, ve službě je tedy již déle než čtyřicet let. Původně se přitom očekávalo, že během oslav jubilejních narozenin dorazí nová generace, tu jsme však dostali až loni v létě. Navíc pouze ve formě konceptu, se sériovým provedením se počítá až v nové dekádě. Ruské SUV tedy bude jedním z nejdéle sloužících vozů v celé automobilové historii. Bylo by ale bláhové se domnívat, že tak činí s identickou technikou i vzhledem od počátku až do konce.

Za dobu své existence prošla Niva řadou dílčích modernizací, z nichž ta nejvýraznější proběhla v roce 1993. Tehdy kdy 1,6litrový benzinový čtyřválec a čtyřstupňový manuál byly nahrazeny o deci větším motorem a pětistupňovou převodovkou. Mechanické zapalování muselo udělat místo elektronickému, přepracován byl kromě toho i výfukový systém či některé komponenty podvozku. Zvenčí se měnilo hlavně víko zavazadelníku, uvnitř dorazila nová palubní deska, volant či sedadla. Zmizela pak i výklopná část předních oken, jež mohla nahradit klimatizace.

Součástí této modernizace byl i příchod verze s prodlouženým rozvorem, ta si však zpočátku ponechala pouze trojici dveří. Pětidvéřová varianta se ukázala až o dva roky později, v roce 1999 dorazil také diesel. O sedm let později se benzinový motor vzdal karburátoru, samotný vůz pak byl již k dispozici pod novým obchodním názvem 4x4. A aby toho nebylo málo, můžeme zmínit ještě rok 2014 a příchod varianty Urban, která zvyšovala komfortní i bezpečnostní výbavu. Po celou tu dobu ale Niva vypadala prakticky stejně - všechny typické designové znaky zůstaly nedotčeny a tento stav trvá dodnes.

Všechny tyto informace jsou poměrně známé, nicméně možná ani největší fanoušci vozu neví, že VAZ, respektive v té době již AvtoVAZ, chystal skutečný facelift. Ten byl naplánován na rok 2009, přičemž se počítalo s modernizací podvozku, novou spojkou a vylepšenými brzdami. Změnit se měl i přístrojový štít či venkovní zrcátka, kvůli kterým by narostla celková šíře vozu. A došlo by i na nepřehlédnutelné úpravy vzhledu či přemístění směrových světel.

Lada takový vůz nejenže plánovala, ona jej i vyrobila. Osadila jej mimo jiné novými plastovými nárazníky, odlišnou čelní maskou s navazujícími hranatými světlomety a kapotou motoru s vylepšeným sáním. Nicméně nakonec jej za brány továrny nepustila a prototyp držela pod pokličkou. I proto média o jeho existenci neměla ani ponětí, stejně jako dokonce i většina lidí uvnitř automobilky.

Proč tomu tak bylo? Vysvětlení je prosté. Rovněž AvtoVAZ byl zasažen tzv. finanční krizí v roce 2008, která jej uvrhla do velké ekonomické nejistoty. Ač tedy krátce předtím za jednu miliardu dolarů koupil 25 procent společnosti Renault, firma byla před bankrotem. K jeho odvrácení napomohla jen vládní intervence, přičemž automobilka se vzpamatovala až na sklonku roku 2010. O dvě léta později pak Renault navýšil svůj podíl na rozhodujících 51,01 procenta.

Výše zmíněný prototyp byl během této doby temna vrácen do původního stavu, na samotné vizuální modifikace pak existuje vzpomínka jen v podobě několika málo fotek, které se teprve letos dostaly na veřejnost. Nicméně automobilka mnohé prvky modernizace nakonec do série nasadila. Kupříkladu vylepšené zadní odpružení, nové brzdy a nová spojka byly nasazeny v roce 2009, styl lehce odlišné čelní masky pak byl využit během příchodu již zmiňované varianty Urban. A v roce 2016 došlo i na přepracování předního zavěšení.

Jak je tedy patrné, Niva za více než 40 let prošla řadou změn, nicméně na první pohled si jich nikdo nevšimne. Těmi nepřehlédnutelnými mohla projít též, osud ale nakonec rozhodl jinak, a tak s námi zůstane v prakticky původní podobě zřejmě do konce svých dnů.


Vzácné fotky zachycují utajovaný facelift Lady Niva, do výroby nikdy nešel - 1 - Lada Niva 2009 prototyp utajeneho faceliftu 01Vzácné fotky zachycují utajovaný facelift Lady Niva, do výroby nikdy nešel - 2 - Lada Niva 2009 prototyp utajeneho faceliftu 02
Lada Niva se dle původních plánů měla v roce 2009 objevit v této podobě...

Vzácné fotky zachycují utajovaný facelift Lady Niva, do výroby nikdy nešel - 3 - Lada Niva 2009 prototyp utajeneho faceliftu 03
...facelift se však nakonec kvůli globální ekonomické krizi realitou nestal

Vzácné fotky zachycují utajovaný facelift Lady Niva, do výroby nikdy nešel - 4 - Lada Niva 2009 prototyp utajeneho faceliftu 04
Řada prvků ale nakonec do série dorazila, upravenou čelní masku dostalo kupříkladu provedení Urban

Zdroj: Car.ru

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama