Reklama

Záhada opuštěné sbírky starých formulí trvá. K výjimečné kolekci se nikdo nehlásí

Ani Velký bratr dnešního světa nesvede odhalit, co znamenají fotky zchátralých formulí na přepravníku. Kdo je dal dohromady? A proč je nechal sejít?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Záhada opuštěné sbírky starých formulí trvá. K výjimečné kolekci se nikdo nehlásí

6.1.2018 | Mirek Mazal | 13 příspěvků

Ani Velký bratr dnešního světa nesvede odhalit, co znamenají fotky zchátralých formulí na přepravníku. Kdo je dal dohromady? A proč je nechal sejít?

Koncem minulého roku obletěla svět zpráva o nálezu přívěsu plného starých formulí. Výskyt slavných strojů zejména z 80. let v barvách stájí Lotus, Williams či Ferrari na jednom místě, které si neříká „Muzeum Formule 1”, to by byl zázrak sám o sobě. Tomuto nálezu navíc dodávalo na pikantnosti, že všechny monoposty byly dost v zbídačelém stavu. Kdo by vůbec mohl dát takovou sbírku dohromady, však třeba Ferrari své ef-jedničky zásadně neprodává? A když už, proč by je neopatroval jako oko v hlavě?

Nález dokladovalo jen několik nepříliš kvalitních fotek, které si lidé sdíleli na sociálních sítích a byť jsme tehdy důkladně pátrali po dalších informacích a původním zdroji, neuspěli jsem. Nechali jsme tedy celou věc být a po několika týdnech se k ní vrátili. Kupodivu ani dnes vám ale nemůžeme říci o mnoho více, i když pár nejasností zmizelo.

Pochopitelně se hned spekulovalo o tom, zda nejde o podvrh, zda si tohle někdo prostě jen nenamaloval na počítači. Experti na tuto problematiku to označili za extrémně nepravděpodobné, navíc je tu jiný aspekt, který to činí prakticky nemožným. Tohle nejsou přesně ty stroje, které byly v 80. letech k vidění na závodních tratích, v některých detailech se liší. A kdyby si někdo vymýšlel podobný nález s počítačovou myší v ruce, určitě by nedal tento prostor k pochybnostem.

Původní informace provázející snímky tvrdily, že tento poklad leží na francouzském venkově, detaily ale chyběly. Odborníci na závody té doby v mezičase analyzovali podobu samotných vozů a potvrdili, že nejde o závodní speciály F1, ale o repliky stvořené nejspíše k propagačním účelům. Detaily konstrukce náprav a další detaily prozrazují, že jde o formule nižších tříd kapotované jako ef-jedničky i s jejich barvami.

Něco takového se dalo očekávat, i v této formě ale mají vozy vysokou cenu. Jako památka na staré časy závodů a odkaz na technickou éru by měly být opečovávány, jenže nejsou. Po nálezu jsme tak předpokládali, že se ozve někdo, kdo je autorem snímků, kdo ví, kde se stroje vyskytují nebo přímo ten, komu patří či patřily. Jenže nestalo se to a záhada obestírající tento nález trvá i do letošního roku.

Snad se jednou vyjasní, co se tu přesně dostalo, do té doby se na tuto bizarní kolekci můžeme alespoň dívat. Válečné barvy, stylová kola a dobové drobnosti udržují napětí a nám všem asi nezbude než čekat, než někdo vyjde s pravou ven. Někdo prostě musí vědět, co se tu stalo. A musíme doufat, že ho jednou přestane bavit nechávat si to jen pro sebe...

Záhada opuštěné sbírky starých formulí trvá. K výjimečné kolekci se nikdo nehlásí - 1 - Formule repliky zahada Francie 01Záhada opuštěné sbírky starých formulí trvá. K výjimečné kolekci se nikdo nehlásí - 2 - Formule repliky zahada Francie 02Záhada opuštěné sbírky starých formulí trvá. K výjimečné kolekci se nikdo nehlásí - 3 - Formule repliky zahada Francie 03Záhada opuštěné sbírky starých formulí trvá. K výjimečné kolekci se nikdo nehlásí - 4 - Formule repliky zahada Francie 04Záhada opuštěné sbírky starých formulí trvá. K výjimečné kolekci se nikdo nehlásí - 5 - Formule repliky zahada Francie 05Záhada opuštěné sbírky starých formulí trvá. K výjimečné kolekci se nikdo nehlásí - 6 - Formule repliky zahada Francie 06
Kdy se asi dozvíme, co mají znamenat tyto vozy odstavené neznámo kde a proč

Zdroj: Barn Finds

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 13 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama