Zakladatel Koenigseggu si po 27 letech koupil zpět své úplně první auto

Christian von Koenigsegg nepochází z chudých poměrů, a tak jeho první vůz nebyl zrovna Trabant. I tak je jeho čin sympatický, zpět odkoupené auto má daleko k tomu, co vyrábí dnes.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Zakladatel Koenigseggu si po 27 letech koupil zpět své úplně první auto

2.4.2019 | Mirek Mazal

Christian von Koenigsegg nepochází z chudých poměrů, a tak jeho první vůz nebyl zrovna Trabant. I tak je jeho čin sympatický, zpět odkoupené auto má daleko k tomu, co vyrábí dnes.

Asi to nelze zobecnit, ale příklady přicházející ze Švédska naznačují, že tamní průmyslníci jsou skromní lidé. Zakladatel obchodního řetězce Ikea by si mohl dovolit snad cokoliv z moderní produkce, přesto jezdil roky ve starém Volvu. Podobně k běžnému provozu přistupuje rodina Koenigseggů. Majitel manufaktury vyrábějící jedny z nejrychlejších vozů planety by si jistě mohl nechat postavit něco exkluzivního, přesto si on i jeho žena vlastní praktičtěji zaměřené modely obyčejnějších značek.

Každý vyrobený Koenigsegg se nakonec dostane do rukou zákazníků, rodina majitelů nevlastní jediný. Žena vlastníka a zakladatele, Halldora von Koenigsegg, používá Volvo XC90 a Porsche 911 Targa. Christian von Koenigsegg zase dává přednost Tesle Model S P85. K té před několika měsíci přidal Mazdu MX-5, ale ne je tak obyčejnou. Jde o vůbec první vůz, který kdy vlastnil a v roce 1992 s ním ve svých 19 letech poznal svou budoucí ženu Halldoru.

V té době měl budoucí automobilový vizionář tělo sportovce, které přesně zapadalo do lehkonohé Miaty. Roadster po několika výletech putoval k jinému majiteli, přesto na něj Christian nikdy nezapomněl. Kruh osudu se uzavřel zhruba před osmi měsíci, kdy se jeden ze zaměstnanců automobilky vydal navštívit sraz na ostrově Öland v Baltském moři.

Christian to popisuje s úsměvem na tváři, neboť vůz na srazu stál s cedulkou „bývalý vůz Christiana von Koenigsegga“ a zaměstnanec si to nemohl nechat pro sebe. Pak už to šlo rychle - slovo dalo slovo, Christian se s majitelem dohodl a mohl se vrátit do svých mladých let, kdy ještě ani netušil, že peníze vydělané prodejem kuřat investuje do vývoje vlastních supersportů.

„Trochu jsem přeplatil, abych auto získal zpět, ale teď si ho můžu vychutnat v teplých letních dnech. Je ve skvělé kondici a je pořád tak příjemné, jak jsem si pamatoval,“ rozvášnil se Christian na téma staronové Mazdy ve své garáži.

Obratný roadster prý dokonale vystihuje filozofii aut s logem Koenigseggu. „Lidé je většinou uznávají kvůli síle, ale v mnoha ohledech to není naše hlavní priorita. Chci říct, že dáváme mnohem větší přednost zábavě za volantem a vzrušující jízdě, ale to vše je zastíněno bláznivým výkonem, který také dodáváme. Přesto si myslím, že MX-5 je dobrým příkladem toho, jak se můžete bavit s autem bez téměř jakéhokoli výkonu,“ myslí si autor vozu zrychlujícím z klidu na stovku za 2,8 sekundy.

Dnes 46letý šéf automobilky na Mazdu často vzpomínal, dokonce si podle japonského modelu konfiguroval Regeru v modro-žluté kombinaci. První automobil, který si šéf značky pořídil spolu se svou tehdejší přítelkyní - a nyní manželkou a provozní ředitelkou - Halldorou se vrátil ke svému pánovi, který neudělá stejnou chybu dvakrát. Benzínovou vzpomínku na své mládí si prý ponechá až do konce svých dnů.


Zakladatel Koenigseggu si po 27 letech koupil zpět své úplně první auto - 1 - Mazda MX5 Christiana von Koenigsegg 01Zakladatel Koenigseggu si po 27 letech koupil zpět své úplně první auto - 2 - Mazda MX5 Christiana von Koenigsegg 02Zakladatel Koenigseggu si po 27 letech koupil zpět své úplně první auto - 3 - Mazda MX5 Christiana von Koenigsegg 03
Christian von Koenigsegg si znovu koupil svoji tehdejší Mazdu MX-5, která prý přesně vystihuje filosofii švédské automobilky

Zakladatel Koenigseggu si po 27 letech koupil zpět své úplně první auto - 4 - Christian von Koenigsegg si koupil zpet sve prvni auto 01
Von Koenigsegg dnes i se svým otcem Jeskem a stále stejnou ženou, nyní manželkou Halldorou

Zdroj: Road and Track

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše