Reklama

Zapomenuté AMG ukazuje, jak moc se svět aut za pouhých 26 let změnil

Dnes je AMG součástí automobilky Mercedes-Benz a produkuje jedny z nejrychlejších aut svého druhu. Ještě před 26 lety tomu bylo úplně jinak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Zapomenuté AMG ukazuje, jak moc se svět aut za pouhých 26 let změnil

30.12.2017 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

Dnes je AMG součástí automobilky Mercedes-Benz a produkuje jedny z nejrychlejších aut svého druhu. Ještě před 26 lety tomu bylo úplně jinak.

Ještě předtím, než se společnost AMG stala součástí koncernu Daimler a stará se výlučně o nejrychlejší verze Mercedesů i zcela specifické sporťáky, mohla spolupracovat s kýmkoli. AMG byl prostě úpravce jako každý jiný a i když má leckdo pocit, že se ve svém sídle v Bádensku-Württembersku staral jen o úpravy německých aut, ve skutečnosti působil celosvětově. Během své více jak padesátileté existence tak firma navázala spolupráci i s jinými automobilkami. A vznikly tak projekty, o kterých dnes málokdo vi.

Jeden z nich se týká značky Mitsubishi. Ta od roku 1969 dodnes vyrábí sedan zvaný Galant a jeho šestá generace prošla kůrou právě u AMG. Psal se rok 1987 a Galant vyhrál titul Auto roku v Japonsku. O dva roky později, když se u nás řešily demokratizační procesy, Němci vymýšleli, jak z obyčejného sedanu střední třídy udělat něco, pod co by se mohli podepsat.

Jako nejvhodnější základ by pro většinu lidí byl ostrý Galant VR-4 s pohonem všech kol, tedy předchůdce rychlého Lanceru Evolution. Jenže limitovaná edice od AMG byla nakonec založena na modelu GTi-16v. Byla představena v roce 1989 s upraveným motorem 4G63 na 170 atmosférických koní (125 kW), který uměl atakovat 8 000 ot./min (!). Upravené písty, titanové ventilové pružiny a speciálně vedený přívod vzduchu do motoru uměl vyrobit dravý zvuk pod plným zatížením. Točivému motoru sekundovala manuální převodovka s prý dlouhými, ale přesnými dráhami řazení.

Další úpravy se týkaly bodykitu s přítlačným křídlem na zádi. Mnoho odznaků AMG firma přidala i na speciální litá kola o rozměru 15 palců. Na přiložených záběrech můžete vidět, jak si v 90. letech v Affalterbachu představovali posílení tuctového auta na vyšší úroveň. Kromě zmíněných doplňků uvnitř přibylo dřevěné obložení, volant s logem AMG a bohatá standardní výbava.

Hlavní roli tu hraje Mitsubishi Galant AMG z roku 1991 s látkovým interiérem po prvním majiteli zakoupený v dražbě se 104 680 kilometry. Z Japonska se brzy přesune do Spojených států. Předchozí majitel dopřával vozu nutnou péči, i tak se najde několik drobných poškození. Jak můžete vidět, není to nic vážného, proto není důvod, aby zapomenutý rychlík nesloužil statečně dál. Vzhledově známe hezčí auta, ale i tak jeho hodnota poroste vzhůru. Je to totiž pozoruhodný důkaz toho, jak moc se svět aut za pouhých 26 let změnil - Mitsubishi od AMG je dnes něco zcela nepředstavitelného...

Zapomenuté AMG ukazuje, jak moc se svět aut za pouhých 26 let změnil - 1 - Mitsubishi Galant AMG 1991 prodej Japonsko 01Zapomenuté AMG ukazuje, jak moc se svět aut za pouhých 26 let změnil - 2 - Mitsubishi Galant AMG 1991 prodej Japonsko 02Zapomenuté AMG ukazuje, jak moc se svět aut za pouhých 26 let změnil - 3 - Mitsubishi Galant AMG 1991 prodej Japonsko 03Zapomenuté AMG ukazuje, jak moc se svět aut za pouhých 26 let změnil - 4 - Mitsubishi Galant AMG 1991 prodej Japonsko 04Zapomenuté AMG ukazuje, jak moc se svět aut za pouhých 26 let změnil - 5 - Mitsubishi Galant AMG 1991 prodej Japonsko 05Zapomenuté AMG ukazuje, jak moc se svět aut za pouhých 26 let změnil - 6 - Mitsubishi Galant AMG 1991 prodej Japonsko 06Zapomenuté AMG ukazuje, jak moc se svět aut za pouhých 26 let změnil - 7 - Mitsubishi Galant AMG 1991 prodej Japonsko 07Zapomenuté AMG ukazuje, jak moc se svět aut za pouhých 26 let změnil - 8 - Mitsubishi Galant AMG 1991 prodej Japonsko 08Zapomenuté AMG ukazuje, jak moc se svět aut za pouhých 26 let změnil - 9 - Mitsubishi Galant AMG 1991 prodej Japonsko 09Zapomenuté AMG ukazuje, jak moc se svět aut za pouhých 26 let změnil - 10 - Mitsubishi Galant AMG 1991 prodej Japonsko 10
Tento šedivý sedan kdysi vznikl pod taktovkou AMG. A není to Mercedes, ale Mitsubishi

Zdroj: PacificCoastAuto@Youtube

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama