Reklama

Airbus chystá létající auto jako z Pátého Elementu, prototoyp bude ještě letos

Dopravní prostředky budoucnosti nepočítají se silnicemi. Místo toho zamíří do oblak, kde nebude třeba řidičů ani pilotů. A ani fosilních paliv.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Airbus chystá létající auto jako z Pátého Elementu, prototoyp bude ještě letos

17.1.2017 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Dopravní prostředky budoucnosti nepočítají se silnicemi. Místo toho zamíří do oblak, kde nebude třeba řidičů ani pilotů. A ani fosilních paliv.

Pamatujete ještě na film Pátý Element? Nejspíše ano, kdo by ostatně mohl zapomenout na dokonalou Millu Jovovich. Společnost Airbus ale zjevně tento snímek neobdivuje kvůli ukrajinské modelce a herečce, nýbrž pro vyobrazenou městskou dopravu. Ta totiž již nepočítá s běžnými silnicemi, nýbrž s několikaúrovňovými leteckými koridory, jenž se proplétají skrze mrakodrapy metropolí budoucnosti.

Dle Airbusu přitom právě tato vize by jednoho dne mohla být realitou. Společnost proto potvrdila, že ještě před koncem letošního roku odstartuje testy prototypu létajícího vozu. Kvůli jeho vývoji byla přitom založena v americkém Silicon Valley firma A^3, která se od února loňského roku věnuje Projectu Vahana. Tedy „létající platformě, která by zajišťovala přepravu pasažérů a nákladu“.

Šéf firmy A^3 Rodin Lyasoff přitom uvedl, že „řada potřebných technologií, mezi které patří baterie, motory a aviatika, již existuje“. Tím jen naznačil, že projekt počítá s pohonem na elektřinu. Kromě toho Lyasoff dodal, že Airbus míří stejným směrem jako automobilky. „Systém bude operovat na stejném principu jako sdílení aut, k objednání transportu tedy postačí využití smartphonu.“

Jakkoliv se ale může zdát, že vše jde jako na drátkách a dle šéfa Airbusu Toma Enderse projekt postupuje podle plánu, firma musí vyřešit ten největší problém, a to vzájemnou interakci mezi létajícími taxíky budoucnosti. Počítá se ale s jistou formou autonomního ovládání, které bude detekovat ostatní létající vozy a zvládne se jim vyhnout, což platí i o ostatních překážkách.

Právě tuto otázku by měly pomoci zvládnout testy prototypů, ostatně Airbus nic nepodceňuje. „Jsme sice ve fázi experimentů, ale celou záležitost bereme velmi vážně,“ dodává Enders. „Před sto lety totiž doprava ve městech zamířila do podzemí. Nyní ovšem máme na své straně technologický pokrok, díky kterému můžeme vyrazit do oblak.“

Uvidíme tedy v řádu několika měsíců, jak si projekt povede. Podle Enderse se přitom nemáme obávat enormních nákladů, jakkoliv půjde o technologii, která není zrovna levná. „Nebude totiž třeba miliardových investic do staveb betonových mostů a silnic.“ Airbus má tedy nejspíše celý projekt řádně propočítaný a k jeho realizaci potřebuje pouze čas.

Airbus chystá létající auto jako z Pátého Elementu, prototoyp bude ještě letos - 1 - Airbus Project Vahana prvni ilustrace 01Airbus chystá létající auto jako z Pátého Elementu, prototoyp bude ještě letos - 2 - Airbus Project Vahana prvni ilustrace 02Airbus chystá létající auto jako z Pátého Elementu, prototoyp bude ještě letos - 3 - Airbus Project Vahana prvni ilustrace 03Airbus chystá létající auto jako z Pátého Elementu, prototoyp bude ještě letos - 4 - Airbus Project Vahana prvni ilustrace 04
Takto si budoucnost představuje Airbus...

Airbus chystá létající auto jako z Pátého Elementu, prototoyp bude ještě letos - 5 - Airbus Project Vahana prvni ilustrace 05Airbus chystá létající auto jako z Pátého Elementu, prototoyp bude ještě letos - 6 - Airbus Project Vahana prvni ilustrace 06Airbus chystá létající auto jako z Pátého Elementu, prototoyp bude ještě letos - 7 - Airbus Project Vahana prvni ilustrace 07Airbus chystá létající auto jako z Pátého Elementu, prototoyp bude ještě letos - 8 - Airbus Project Vahana prvni ilustrace 08
...a takto byla vyobrazena ve snímku Pátý Element. Podobnost čistě náhodná?

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše