Arnold má novou hračku. Unikátní Hummer si nechal postavit v rodné zemi

Legendární Terminátor se znovu stal majitelem Hummeru H1. Tentokrát jej ale nepohání osmiválec se spotřebou až 24 l/100 km, nýbrž elektromotory.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Arnold má novou hračku. Unikátní Hummer si nechal postavit v rodné zemi

21.9.2017 | Petr Prokopec | 14 příspěvků

Legendární Terminátor se znovu stal majitelem Hummeru H1. Tentokrát jej ale nepohání osmiválec se spotřebou až 24 l/100 km, nýbrž elektromotory.

Říká se, že stará láska nerezaví. Pravdivost tohoto pořekadla nám nyní dokázal Arnold Schwarzenegger, jenž si převzal svůj nový vůz. Odkázal jím na svůj nejlegendárnější, tedy na Hummer H1, jehož majitelem se rakouský herec stal jako první civilista na světě a rád se s ním nechával fotit. Původně byl totiž tento ortodoxní off-road určen pouze pro armádu. Nakonec však i díky pozitivní reakci veřejnosti na Schwarzeneggerův krok došlo k sériové výrobě civilního provedení.

V průběhu let 1992 až 2006 byl Hummer k dostání s pěti motory a třemi automatickými převodovkami. Zákazníci přitom mohli volit mezi 6,2litrovým, 6,5litrovým či 6,6litrovým turbodieselem a tří-, čtyř nebo pětistupňovou skříní, případně pak bylo možné sáhnout i po 5,7litrové benzinové jednotce se čtyřstupňovou převodovkou. Ve všech případech šlo přitom o motory V8 uložené vpředu a pohánějící všechna čtyři kola.

Schwarzenegger si svého času pořídil hned pět exemplářů, nicméně ty byly pro jeho image po nástupu do úřadu kalifornského guvernéra nemalým problémem kvůli své vysoké spotřebě a emisím. Jelikož právě tento americký stát patří k nejpřísnějším, co se zelené politiky týče, není asi překvapivé, že se „Terminátor“ rozhodl, že jeden z vozů nechá přepracovat na eko-verzi osazenou nádržemi na vodík.

Mise velmi pravděpodobně úspěšná nebyla, po zmínkách o konverzi v roce 2003 totiž již Arnold svůj přepracovaný Hummer nikterak neprezentoval. O to více se ovšem snaží nyní, neboť znovu vsadil na spolupráci s rakouskou firmou Kreisel Electric, od níž už má unikátní Mercedes G. Ta přepracovala Hummer H1 na elektrický pohon, místo osmiválce tedy na přední i zadní nápravě najdeme vždy po jednom elektromotoru.

Soustava celkově produkuje 490 koní, jenž si musí poradit s nemalou hmotností 3 300 kilogramů. Není tak vlastně ani divu, že nejvyšší rychlost vozu je omezena na 120 km/h a dojezd činí i navzdory paketu baterií o kapacitě 100 kWh dnes již nepříliš ohromujících, přesto použitelných 300 km. Nicméně i tato porce je dozajista lepší než spotřeba 24 litrů na sto kilometrů a emise ve výši 490 gramů CO2 na kilometr.

Kromě vozu Arnold rovnou odhalil i novou továrnu firmy Kreisel, jenž na ploše 7 000 metrů čtverečných bude produkovat baterie pro auta, autobusy, nákladní vozy, lodě i pro domácí využití. To je nemalý posun na společnost, jenž ještě donedávna operovala jen v malé garáži. Vlastně se tak ani nedivíme Schwarzeneggerovi, že v žertu dodal, že za chvíli již od Kreiselu dostane i elektrické letadlo. A nebo to nebyl žert? Dovolit by si ho se svým majetkem odhadovaným na 6,5 miliardy Kč jistě mohl...


Arnold má novou hračku. Unikátní Hummer si nechal postavit v rodné zemi - 1 - Hummer H1 Kreisel Electric 2017 prvni sada 01Arnold má novou hračku. Unikátní Hummer si nechal postavit v rodné zemi - 2 - Hummer H1 Kreisel Electric 2017 prvni sada 02Arnold má novou hračku. Unikátní Hummer si nechal postavit v rodné zemi - 3 - Hummer H1 Kreisel Electric 2017 prvni sada 03Arnold má novou hračku. Unikátní Hummer si nechal postavit v rodné zemi - 4 - Hummer H1 Kreisel Electric 2017 prvni sada 04Arnold má novou hračku. Unikátní Hummer si nechal postavit v rodné zemi - 5 - Hummer H1 Kreisel Electric 2017 prvni sada 05Arnold má novou hračku. Unikátní Hummer si nechal postavit v rodné zemi - 6 - Hummer H1 Kreisel Electric 2017 prvni sada 06Arnold má novou hračku. Unikátní Hummer si nechal postavit v rodné zemi - 7 - Hummer H1 Kreisel Electric 2017 prvni sada 07
Arnold se před lety zasadil o prodej Hummeru H1 civilistům, již několik let pak bojuje i za jeho zezelenání. To se nyní díky spolupráci s firmou Kreisel Electric podařilo

Petr Prokopec

Diskuze 14 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama