Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Bentley chystá nový vrchol na bázi Mulsanne, pro něj pak elektrický pohon
11.7.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Britové chystají radikální přírůstky do své nabídky. Za vším můžeme hledat stále přísnější emisní regulace i snahu o zvýšení zisku.
Bentley Mulsanne rozhodně není vozem, který, přestože spadá pod křídla koncernu Volkswagen Group, bychom mohli označit za „lidový“. Jeho cena startuje na 272 tisících Eur (cca 7,36 milionu korun), přičemž každý zákazník do jednoho ji skrze příplatkovou výbavu a zakázkové doplňky posouvá ještě výše. Pro značku z toho samozřejmě plyne nemalý zisk, nicméně to prodejnímu oddělení evidentně nestačí. Proto Bentley chystá nový vrchol nabídky.
Rozhodně přitom nemáme očekávat pouze novou verzi Mulsanne s unikátním čalouněním či lakem. Místo toho by mělo jít o sérii 50 až 100 vozů, které pouze využijí architekturu modelu Mulsanne. Rolf Frech, technický šéf značky, řekl, že „to nutně nemusí znamenat, že půjde o větší model než Mulsanne“. Dle něj totiž „existují další možnosti, jak v této exkluzivní oblasti posunout laťku“.
Kromě toho Frech prozradil, že nový model dostane svůj vlastní název a že rozhodně nepůjde o kabriolet. Spíše o sérii, která půjde ve stopách unikátní zakázkové varianty Grand Limousine by Mulliner. Pyšnit by se mohla i zcela odlišným pohonným ústrojím, neboť Bentley hodlá poslat do důchodu 6,75litrový osmiválec, jehož kořeny se táhnou zpátky k roku 1959.
Je přitom otázkou, zda Britové použijí rovnou dvanáctiválec, kterým by měl být osazen nástupce modelu Mulsanne, nebo odlišné ústrojí. To by navíc mohlo být alternativním, neboť značka chce ještě v této generaci osadit svou vlajkovou loď elektromotorem (či spíše elektromotory). Za vším přitom můžeme hledat přísnější emisní regule, zvláště ty čínské.
„V současnosti jsou tu indicie, dle kterých plnohodnotné elektrické ústrojí bude jediným způsobem, jak se bude možné dostat do center některých měst v Číně,“ uvádí věci do souvislostí produktový a marketingový šéf značky Hans Holzgartner. Ačkoliv tak Bentley nehodlá postavit mimo hru hybridy, musí přijít i s elektrickou verzí.
Nejde ale jen o Čínu, obdobně začínají dle Holzgartnera smýšlet i některé evropské země, zejména pak Německo. Z toho důvodu Bentley evidentně urychlilo vývoj a plně elektrickou verzi nejspíše představí v řádu měsíců. Negativních reakcí zákazníků se neobává, dané ústrojí má totiž velkému a těžkému sedanu vyhovovat lépe než motor V8.
„S vozem o velikosti Mulsanne je vše stejně hlavně věcí točivého momentu. Přísun elektrické energie - nálož výkonu v nízkých otáčkách, takřka neslyšitelný projev a velká jemnost - to vše nám vyhovuje,“ dodává Holzgartner, dle kterého pro takové sporťáky je alternativní ústrojí nevyhovující kvůli těžkým bateriím a ztrátě charakteru.
Nicméně i přesto produktový šéf naznačuje u elektromobilů jisté těžkosti, zvláště ve vyšších otáčkách, kdy se kupříkladu osmiválec u varianty Mulsanne Speed projevuje zvučným soundtrackem. Toho by Bentley chtělo dosáhnout také u elektrické verze, ke slovu tak nejspíše přijde zvukový generátor.
Více informací se snad dozvíme záhy, přeci jen jde o zásadní mezník v historii značky. Před námi je navíc srpnové Pebble Beach, říjnová Paříž a listopadové Los Angeles, tedy hned tři významné motoristické show, kde by Bentley mohlo vystoupit s konceptem či rovnou produkční verzí.












Bentley Mulsanne dostane elektrické ústrojí, na jeho bázi navíc vznikne nová limitovaná edice
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Srovnání dvou generací extrémních silničních stíhaček Koenigseggu ukazuje, co udělá 5 let vývoje i v takové sféře aut
včeraNěkdo si nechal předělat svou Hondu na Alfu Romeo. Teď má spolehlivé auto, které nevypadá jako z jiné planety
4.5.2025Nejextrémnější Ford Mustang všech dob překonal svůj vlastní rekord z nejnáročnějšího okruhu světa, dejte mu ještě šanci
2.5.2025
Nové na MotoForum.cz
- Divoké karty pro Most včera 22:00
- Převaha Španělů napříč kubaturami Grand Prix včera 16:25
- Wild card pro Taku Nakagamiho včera 13:30
- Mitas Enduro Trail-ADV 2: na silnici i do terénu včera 13:20
- Vítězný double Manziho, 16. Vostatek 4.5.2025
Nejnovější články
K mání je dodnes nevyužitý, krásně zachovalý VW Passat B5.5 ve verzi, kterou nezastaví ani konec světa, přesto stojí drobné
před 9 hodinamiZnačka, která svým novým vozům už nedává zadní okna, svolává auta do servisů, protože v nich lidé nevidí dozadu
před 11 hodinamiSrovnání dvou generací extrémních silničních stíhaček Koenigseggu ukazuje, co udělá 5 let vývoje i v takové sféře aut
včeraŠkoda je vážně mimo realitu. V době, kdy jiní zkouší na takové kontroverzní kroky zapomenout, hrdě přichází s duhovým Elroqem
včeraMechanik rozebral jeden z největších držáků mezi motory po 350 000 km a nenašel téměř žádné opotřebení. Když „odejde”, je to vždy záhada
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva