Číňané mění zažitá pravidla, SUV za 269 tisíc faceliftovali už počtvrté za pět let

To, o čem automobilky z Evropy a USA teprve přemýšlí, ty čínské už dávno dělají. Pokud o nějaký model není zájem, prostě ho změní, klidně skoro každý rok.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané mění zažitá pravidla, SUV za 269 tisíc faceliftovali už počtvrté za pět let

25.6.2019 | Petr Prokopec

To, o čem automobilky z Evropy a USA teprve přemýšlí, ty čínské už dávno dělají. Pokud o nějaký model není zájem, prostě ho změní, klidně skoro každý rok.

Automobilka JAC Motors byla založena již v roce 1964, zpočátku se však zaměřovala pouze na nákladní vozy. S příchodem nového milénia se ovšem její výrobní program rozšířil i na osobní vozy a v jednu chvíli platila mezi deset nejúspěšnějších značek na nejlidnatějším trhu světa. Nicméně zatímco před deseti lety jí patřil 2,5procentní podíl na celkových registracích, loni z toho již nebylo ani jedno celé procento. Vůči nejlepším rokům se pak celkové prodeje scvrkly skoro na třetinu, konkrétně na 185 259 aut.

Je přitom otázkou, proč JAC neboduje u publika takovým způsobem jako konkurence, zákazníky totiž rozhodně nezanedbává. Naopak patří mezi ty čínské značky, které určují tempo inovací v rámci celého světa. Zatímco automobilky v Evropě obvykle přichází s jedním faceliftem po asi čtyřech letech výroby a ty japonské či korejské tempo obvykle „jen” zdvojnásobují, Číňané nemají problém auto překopat klidně každý rok. A to přesto, že jejich auta jsou mnohem levnější.

Stačí se ostatně podívat právě na nabídku JAC a její model S3. Ten byl poprvé představen v roce 2013 na autosalonu v Šanghaji jako Heyue S30, v roce 2014 se ale dostalo do prodeje jako Refine S3 a spojeno přímo s logem JAC. Již o dva roky později se ale ukázal první facelift, který přinesl nové nárazníky, masku chladiče či světla a změnil auto skoro k nepoznání.

Zmíněná modernizace byla opravdu stěžejní, nebyla však zdaleka jedinou. JAC totiž vzhled vozu osvěžilo také v letech 2015 a 2017, kdy bychom mohli hovořit o faceliftech v rámci obvyklých evropských intencí. Výjimkou pak není ani letošek, kdy se opětovně „kutalo“ o trochu více než ve zmíněných dvou případech. Světlomety tak byly zeštíhleny na úroveň, za jakou by se v současné době nestydělo ani Hyundai, zatímco čelní maska spolu s nárazníkem vám dají vzpomenout na ostře řezané novinky značek Audi nebo Lamborghini.

Novinky jsou spojeny i se zadními partiemi, kde se objevuje nové vybrání pro spodní světla či stříbrné kryty namísto černých. Uzpůsoben tomu musel být tvar nárazníku, ze kterého nevykukují ani reálné, ani falešné koncovky výfuku. Jakkoliv tedy JAC S3 v mnoha ohledech připomene dort pejska a kočičky, minimálně v tomto směru jsou čínští designéři před svými kolegy z Evropy či Ameriky, kteří neumí rozbít mohutné zadní plochy jinak než nahrazováním reality fikcí.

I uvnitř je najdeme novinky. Například multimédia již počítají s 10,25palcovým displejem a střechu již nezdobí pouze drobný „šíbr“, nýbrž rozměrná panoramatické sklo. Osvěžení se dočkala ještě nabídka litých kol, paleta barev, čalounění, obložení... Jen v případě techniky zůstává vše při starém.

Stejně jako od počátku tedy zákazníci mají k dispozici 1,5litrový motor spárovaný s šestistupňovým manuálem či jedna-šestku spojenou s automatem CVT. Obě pohonné jednotky jsou atmosférické, přičemž v prvním případě míří na přední kola 115 koní, ve druhém pak 120. Pohon všech kol není k dispozici ani za příplatek, což je dáno zejména snahou o udržení vývojových nákladů na co nejnižší úrovni. Vysoká z toho důvodu není ani prodejní cena.

Oficiálně v případě faceliftu sice nebylo nic oznámeno, nicméně všeobecně se očekává, že JAC S3 bude ve své domovině stát stejně jako před faceliftem. Pořídit jej bude možné rovněž v Rusku, kde sice čínské SUV je nabízeno již několik let, ovšem pouze ve verzi z roku 2014. Pro tamní obyvatelstvo tak stávající změny budou jaksepatří viditelné, přičemž zaplatit by za ně - samozřejmě i za celý 4,3metrový vůz - měli minimálně 269 tisíc korun.


Číňané mění zažitá pravidla, SUV za 269 tisíc faceliftovali už počtvrté za pět let - 1 - JAC S3 2019 prvni foto 01Číňané mění zažitá pravidla, SUV za 269 tisíc faceliftovali už počtvrté za pět let - 2 - JAC S3 2019 prvni foto 02
Číňané mění zažitá pravidla, SUV za 269 tisíc faceliftovali už počtvrté za pět let - 3 - JAC S3 2019 prvni foto 03Číňané mění zažitá pravidla, SUV za 269 tisíc faceliftovali už počtvrté za pět let - 4 - JAC S3 2019 prvni foto 04
Takto vypadá JAC S3 nyní...

Číňané mění zažitá pravidla, SUV za 269 tisíc faceliftovali už počtvrté za pět let - 5 - JAC S3 2019 prvni foto 05Číňané mění zažitá pravidla, SUV za 269 tisíc faceliftovali už počtvrté za pět let - 6 - JAC S3 2019 prvni foto 06
...zatímco v této podobě bylo nabízeno dosud...

Číňané mění zažitá pravidla, SUV za 269 tisíc faceliftovali už počtvrté za pět let - 7 - JAC S3 2019 prvni foto 07Číňané mění zažitá pravidla, SUV za 269 tisíc faceliftovali už počtvrté za pět let - 8 - JAC S3 2019 prvni foto 08
...a s touto vizáží do roku 2016. Ani to ale není úplně původní verze, větší či menší facelift dostal tento vůz každý rok

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama