Číňané ukázali prý nejstylovější kombík světa, má pozoruhodné kořeny

Za Velkou čínskou zdi vzniká stále více zajímavých aut a toto je další u nich. Nezaujme jen tím, jak vypadá, ale i svým spletitým původem sahajícím až k majitelům Porsche.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané ukázali prý nejstylovější kombík světa, má pozoruhodné kořeny

23.3.2019 | Petr Prokopec

Za Velkou čínskou zdi vzniká stále více zajímavých aut a toto je další u nich. Nezaujme jen tím, jak vypadá, ale i svým spletitým původem sahajícím až k majitelům Porsche.

Představovat Ferdinanda Antona Ernsta Porsche známého hlavně pod přezdívkou Ferry by bylo nošením dříví do lesa. Stejně tak každý zná i jeho otce Ferdinanda Porsche nebo synovce Ferdinanda Piëcha. Toho přitom Ferry odmítl adoptovat se slovy, že jednoho syna již má, jakkoliv Piëch byl technicky mnohem zdatnější a po firemním žebříku by se správným příjmením mohl stoupat mnohem snáze. Možná i toto odmítnutí nakonec způsobilo, že vrcholu přesto dosáhl, ovšem vlastními silami.

My vám ovšem dnes hodláme představit hlavně Ferryho manželku Dorotheu, za svobodna Reitzovou, která evidentně měla o poznání větší srdce. Adopci se nebránila, nicméně místo Ferdinanda Piëcha přijala za svého syna Christophera Ritze. Ten pochopitelně nebyl s ní ani s Ferrym Porsche nijak pokrevně spřízněn, ovšem talent mu rovněž nechyběl. I díky tomu nakonec začal v roce 1993 pracovat ve Wolfsburgu, kde se postupně propracoval do vedení divize pokročilého designu u Audi.

Po šesti letech u koncernu Ritz zamířil k Nissanu, aby v roce 2005 znovu přehodil výhybku a nastoupil do služeb Fiatu. Již o tří léta později začal šéfovat designové divizi Alfy Romeo, v roce 2010 však tento post opustil a založil si vlastní studio. Pak ho ale zlákala další automobilka. Nejde však o žádného evropského či japonského výrobce. Ritz byl místo toho najat Číňany, aby stanul v čele stylistického oddělení firmy Grove Hydrogen Automobile Co. Ta byla pojmenována po vynálezci technologie palivových článků Williamu Robertu Groveovi a nyní v podobě vozu nazvaného jednoduše Grove představila svou prvotinu. Naživo ukáže za pár dnů na autosalonu v Šanghaji, ještě letos pak značka počítá s testy prototypů.

Výrobce říká, že jde o nejstylovější kombík, který kdy svět poznal. Věřit tomu můžete a nemusíte, nakonec ani „kombi” u tohoto auta není dokonale přesné označení - je to spíše crossover, stylový kombíku s prvky. Jeho prodej by měl odstartovat na počátku příštího roku, přičemž v jeho počátku firma počítá pouze s Čínou. Na konci by však Grove mělo být k dispozici i na některých zahraničních trzích. A při pohledu na Chrisův design připomínající vpředu hlavně vozy Maserati, s nimiž měl před lety taktéž mnohé do činění, máme pocit, že toto tažení by mohlo být úspěšné. Vodíková novinka totiž rozhodně nejde s davem.

Jednou z extra věcí jsou vzhůru výklopné přední a sebevražedné zadní dveře. Všechny panely karoserie jsou z karbonu, o pohon se pak stará, jak ostatně již bylo řečeno, vodíková technologie. Konkrétní data o hnacím ústrojí jsou zatím tajemstvím, nicméně Číňané tvrdí, že si jednotku vyvinuli sami a že na jednu nádrž, jejíž dotankování zabere jen pár minut, bude možné ujet více než tisíc kilometrů. Ve srovnání s Toyotou Mirai, která je spolu s Hondou Clarity v podstatě jediným prodávaným vodíkovým vozem, jde o dvojnásobnou vzdálenost. Design Mirai však asi jen v málokom probudí jednoznačně kladné emoce, na rozdíl od nového kombíku.

Šéf automobilky Hao Yiguo naznačuje, že se na představení v Šanghaji nač těšit. Grove nechce zaujmout jen čistým pohonem, ale rovněž technologiemi, které jízdu pozdvihnou na novou úroveň. Co přesně je tím ale myšleno, bohužel nevíme.


Číňané ukázali prý nejstylovější kombík světa, má pozoruhodné kořeny - 1 - Wuhan Grove Hydrogen Automobile 2019 prvni foto 01Číňané ukázali prý nejstylovější kombík světa, má pozoruhodné kořeny - 2 - Wuhan Grove Hydrogen Automobile 2019 prvni foto 02Číňané ukázali prý nejstylovější kombík světa, má pozoruhodné kořeny - 3 - Wuhan Grove Hydrogen Automobile 2019 prvni foto 03Číňané ukázali prý nejstylovější kombík světa, má pozoruhodné kořeny - 4 - Wuhan Grove Hydrogen Automobile 2019 prvni foto 04
Pod designem nového čínského vodíkového kombíku Grove...

Číňané ukázali prý nejstylovější kombík světa, má pozoruhodné kořeny - 5 - Wuhan Grove Hydrogen Automobile 2019 prvni foto 05Číňané ukázali prý nejstylovější kombík světa, má pozoruhodné kořeny - 6 - Wuhan Grove Hydrogen Automobile 2019 prvni foto 06Číňané ukázali prý nejstylovější kombík světa, má pozoruhodné kořeny - 7 - Wuhan Grove Hydrogen Automobile 2019 prvni foto 07
...je podepsán Chris Ritz, jehož otce adoptovala manželka Ferryho Porsche

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše