Reklama

Číňany Muskův Hyperloop nedojímá. Jejich „létající vlak” má jezdit až 4 000 km/h

´Různé firmy - a teď i ty Muskovy - se v posledních letech snaží zhmotnit myšlenku Hyperloopu jedoucího až kolem 1 200 km/h. Číňané jsou jinde.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňany Muskův Hyperloop nedojímá. Jejich „létající vlak” má jezdit až 4 000 km/h

1.9.2017 | Marek Bednář | 15 příspěvků

´Různé firmy - a teď i ty Muskovy - se v posledních letech snaží zhmotnit myšlenku Hyperloopu jedoucího až kolem 1 200 km/h. Číňané jsou jinde.

Hyperloop Elona Muska asi nemusíme dlouze představovat. Je to idea extrémně rychlého vlaku, který se bude pohybovat v tubusech s částečným vakuem rychlostmi až 750 mph. Tedy asi 1 207 km/h, zhruba rychlost zvuku. Zní to bláznivě, prototypy Hyperloopu ale už fungují a sám Musk nedávno jeden předvedl.

Čínská odpověď na tuto ideu je ale ještě mnohem ambicióznější - jde o vlak, který má na magnetickém polštáři jezdit až 4 000 km/h. Počet nul je správný, čtyři tisíce kilometrů v hodině - čtyřikrát tolik, co létají dopravní letadla, a více než třikrát rychlost zvuku.

Koncept s názvem T-Flight byl vyvinut u státního podniku China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) a funguje na principu magnetické levitace, stejně jako některé superrychlé vlaky. V podstatě také superrychlým vlakem je a podobně také má jezdit nad zemí, ovšem opět v uzavřených tubusech ve formě aerodynamických kapslí.

Trikem v tom, jak dosáhnout takhle obrovských rychlostí, však není tvar karoserie, nýbrž znovu fakt, že v tubusech má být prostředí blízké vakuu. To by znamenalo výrazné snížení odporu vzduchu, a tedy možnost dosažení kýžených astronomických rychlostí s potřebou mnohem nižšího výkonu, než kdyby kolem vlaku byl vzduch.

CASIC není grupa amatérů, která by si něco malovala na počítači pro radost. Tato firma má za sebou práci na družicích, raketách pro výstup na orbit a na vojenských střelách. Říká, že k projektu již má na dvě stovky patentů a za první cíl si dala dostat se na rychlost 1 000 km/h. Dále je v plánu také exportovat „létající vlak”, jak se konceptu neoficiálně říká, do zhruba 60 zemí Asie, Blízkého východu, Evropy a Afriky.

Jestli někdy dojde realizace, je samozřejmě vždy otázkou. Projekt je to velmi ambiciózní a jistě extrémně drahý na realizaci. Jako rychlejší alternativa dnešních letadel nicméně teoreticky smysl dává; jako vylepšení městské hromadné dopravy ho asi nikdo ani neuvažuje.

Jak jsme již naznačili, v USA nyní Elon Musk pod hlavičkou firem Tesla a SpaceX pokračuje v testování Hyperloopu. Tlačný modul, který se používal k pomoci v rozjezdu některým soutěžícím v Hyperloop Pod Competition na testovací trati společnosti SpaceX v Hawthorne v Kalifornii, se po trati projel sám a dosáhl rychlosti 355 km/h, čímž stanovil rekord. Vyšší rychlosti nedosáhl kvůli riziku přehřátí. A Číňané by rádi byli ještě asi 11krát rychlejší...

Číňany Muskův Hyperloop nedojímá. Jejich „létající vlak” má jezdit až 4 000 km/h - 1 - T-Flight cinsky rychlovlak 4000 kmh lepsi 01Číňany Muskův Hyperloop nedojímá. Jejich „létající vlak” má jezdit až 4 000 km/h - 2 - t-flight cinsky vlak v tubusu 4000kmh 02Číňany Muskův Hyperloop nedojímá. Jejich „létající vlak” má jezdit až 4 000 km/h - 3 - T-Flight cinsky rychlovlak 4000 kmh lepsi 02Číňany Muskův Hyperloop nedojímá. Jejich „létající vlak” má jezdit až 4 000 km/h - 4 - T-Flight cinsky rychlovlak 4000 kmh lepsi 03Číňany Muskův Hyperloop nedojímá. Jejich „létající vlak” má jezdit až 4 000 km/h - 5 - T-Flight cinsky rychlovlak 4000 kmh lepsi 04Číňany Muskův Hyperloop nedojímá. Jejich „létající vlak” má jezdit až 4 000 km/h - 6 - T-Flight cinsky rychlovlak 4000 kmh lepsi 05Číňany Muskův Hyperloop nedojímá. Jejich „létající vlak” má jezdit až 4 000 km/h - 7 - T-Flight cinsky rychlovlak 4000 kmh lepsi 06Číňany Muskův Hyperloop nedojímá. Jejich „létající vlak” má jezdit až 4 000 km/h - 8 - T-Flight cinsky rychlovlak 4000 kmh lepsi 07Číňany Muskův Hyperloop nedojímá. Jejich „létající vlak” má jezdit až 4 000 km/h - 9 - T-Flight cinsky rychlovlak 4000 kmh lepsi 08Číňany Muskův Hyperloop nedojímá. Jejich „létající vlak” má jezdit až 4 000 km/h - 10 - T-Flight cinsky rychlovlak 4000 kmh lepsi 09Číňany Muskův Hyperloop nedojímá. Jejich „létající vlak” má jezdit až 4 000 km/h - 11 - T-Flight cinsky rychlovlak 4000 kmh lepsi 10
T-Flight je projekt vážně ambiciózní, ale to byl Muskův Hyperloop svého času též

Číňany Muskův Hyperloop nedojímá. Jejich „létající vlak” má jezdit až 4 000 km/h - 12 - T-Flight cinsky rychlovlak 4000 kmh 11 Hyperloop
Přímo Elon Musk předvedl Hyperloop jedoucí asi 355 km/h. Větší číslo zatím nebylo reálné

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 15 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše