- -

Hyundai ukázalo první ze zbrusu nových motorů, pokořit má i to nej od Mercedesu

Smart Stream, tak si říká celá rodina nových korejských motorů, z níž vám zatím můžeme ukázat jen prvního člena. Už ten ale slibuje skoro zázraky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Hyundai ukázalo první ze zbrusu nových motorů, pokořit má i to nej od Mercedesu

26.10.2017 | Petr Prokopec | 11 příspěvků

Smart Stream, tak si říká celá rodina nových korejských motorů, z níž vám zatím můžeme ukázat jen prvního člena. Už ten ale slibuje skoro zázraky.

Termální účinnost spalovacích motorů obecně není zázračná, obvykle se pohybuje v rozmezí 25-50 %. Mercedes nám nedávno ukázal, co je potřeba pro to, aby se její hodnota dostala nad 50 procent, které dosáhl u pohonné jednotky M08 EQ Power+, u motoru pohánějícího monopost Formule 1. Šlo tedy spíše o technologické cvičení, navíc se později ukázalo, že se netýká jen spalovací části jednotky, tedy přeplňovaného benzinového šestiválce o objemu 1,6 litru, nýbrž celé hybridní soustavy.

Další firma, která chce něčeho podobného dosáhnout, není z řad ostatních dodavatelů motorů pro šampionát F1, jde o Hyundai. Ano, slyšíte správně, korejská automobilka chce rovněž dosáhnout účinnosti až oněch 50 procent. Ovšem nikoliv u závodních motorů, nýbrž u své nové linie Smart Stream, která je určena pro běžné pouliční využití.

Podle Korejců je nová generace motorů vůbec první na světě, u které bude v komerčním měřítku využita technologie CVVD (Continuously Variable Valve Duration). Ta je do značné míry založena na stejném principu jako již známé variabilní časování ventilů CVVT, nicméně s tím rozdílem, že „otevírání a zavírání ventilů ve válcích je načasováno tak, aby co nejlépe reagovalo na různé jízdní režimy jako dynamickou či ekojízdu“.

Hyundai na nové generaci motorů Smart Stream pracuje již docela dlouho, první patenty související s technologií CVVD byly zaregistrovány již v roce 2011. Aktuálně je přitom jediným zástupcem řady 1,6litrový přeplňovaný benzinový čtyřválec a osmistupňová „mokrá“ dvouspojková převodovka, jež má stejně jako agregát vylepšit efektivitu a zároveň umocnit akceleraci.

Do roku 2022 by Korejci velmi rádi uvedli na trh celou linii, jež se bude skládat z deseti benzinových motorů, šesti dieselů a šesti převodovek. To je vskutku překvapivé, neboť Hyundai je očividně další značkou, jež investuje do klasických spalovacích motorů. Ty jsou navíc ryze spalovací, tedy jinými slovy nepotřebují k životu elektrifikaci.

Hyundai je tak další automobilkou dokazující, že ačkoli slova dnes patří elektrickým pohonům, činy se stále soustřeďují více na jiné oblasti. Korejská automobilka navíc dodává, že před rokem 2025 na výrazné rozšíření elektrifikovaných pohonů napříč různými světovými trhy dle jejího názoru rozhodně nedojde...

Hyundai ukázalo první ze zbrusu nových motorů, pokořit má i to nej od Mercedesu - 1 - Hyundai Smart Stream 2017 zive foto 01Hyundai ukázalo první ze zbrusu nových motorů, pokořit má i to nej od Mercedesu - 2 - Hyundai Smart Stream 2017 zive foto 02
Hyundai se pochlubilo bližšími detaily, které se týkají motorů a převodovek Smart Stream

Hyundai ukázalo první ze zbrusu nových motorů, pokořit má i to nej od Mercedesu - 3 - Hyundai Smart Stream 2017 zive foto 03Hyundai ukázalo první ze zbrusu nových motorů, pokořit má i to nej od Mercedesu - 4 - Hyundai Smart Stream 2017 zive foto 04Hyundai ukázalo první ze zbrusu nových motorů, pokořit má i to nej od Mercedesu - 5 - Hyundai Smart Stream 2017 zive foto 05Hyundai ukázalo první ze zbrusu nových motorů, pokořit má i to nej od Mercedesu - 6 - Hyundai Smart Stream 2017 zive foto 06Hyundai ukázalo první ze zbrusu nových motorů, pokořit má i to nej od Mercedesu - 7 - Hyundai Smart Stream 2017 zive foto 07Hyundai ukázalo první ze zbrusu nových motorů, pokořit má i to nej od Mercedesu - 8 - Hyundai Smart Stream 2017 zive foto 08Hyundai ukázalo první ze zbrusu nových motorů, pokořit má i to nej od Mercedesu - 9 - Hyundai Smart Stream 2017 zive foto 09
Poprvé automobilka novinku bez většího humbuku ukázala před pár týdny ve Frankfurtu

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Reklama
Reklama

Autobazar

zobrazit vše