Japonci překvapili volbou domácího Auta roku. V anketě opět nezvolili japonský vůz

Japonsko je jednou z automobilových velmocí a když tamní Auto roku nevyhraje domácí značka, je to podobně neobvyklé, jako když u nás nevyhraje Škoda. Teď se to ale stalo, už podruhé v řadě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Japonci překvapili volbou domácího Auta roku. V anketě opět nezvolili japonský vůz

10.12.2018 | Petr Prokopec

Japonsko je jednou z automobilových velmocí a když tamní Auto roku nevyhraje domácí značka, je to podobně neobvyklé, jako když u nás nevyhraje Škoda. Teď se to ale stalo, už podruhé v řadě.

Pokud vám neunikl nedávný pohled na vládce prodejů aut v jednotlivých zemích, nejspíše jste zaznamenali, že řada zemí se veze na vlně nacionalismu. Ve Francii se tak nejlépe prodávají francouzské vozy, v Itálii ty italské a v Česku ty české. V souladu s tím pak ostatně místní i pravidelně volí domácí značky do čela různých anket. Nejinak tomu bylo donedávna také v Německu, kde sice prodejům i nadále vládne Volkswagen Golf, ovšem za Auto roku naši sousedé kupodivu nezvolili žádnou ze svých značek. Místo toho poslali na vrchol Jaguar I-Pace.

S podobnou ztrátou národního cítění se teď musí chtě nechtě smířit také japonské automobilky. Ani v zemi vycházejícího slunce totiž nezvítězila domácí značka, místo toho znovu došlo na „cizáky“. V tomto případě ale u toho nejsou Britové, anketu Auto roku 2018-2019 v zemi vycházejícího slunce ovládlo Volvo XC40. Švédové tak v Japonsku válí stejným způsobem, jako výše zmínění Britové ve světě. Loni totiž rovněž opanovali zlatou příčku, nicméně s modelem XC60. Porota složená z 60 novinářů přitom ocenila jak skandinávský design, tak vysokou kvalitu interiéru a bezpečnosti i pohodlnou jízdu. Vyzdviženy pak byly i Japonsku vyhovující rozměry.

V tomto kontextu to může vypadat jako obvyklá věc, ale není tomu tak. Až do předloňského roku tamní anketu Auto roku pouze jednou jedinkrát vyhrál vůz zahraniční značky, a to Volkswagen Golf před pěti lety, jinak vždy zvítězil” „Japonec. Nicméně již druhý zářez Volva v řadě dokazuje, že domácí již nic nemají jisté, třebaže ze sedmadvaceti nominovaných jich celých dvacet spadalo pod japonské značky.

Nyní jsme opravdu zvědavi, zda náhodou nedojde k podobným změnám také v Česku. I když některé kroky z nedávné minulosti naznačují, že i kdyby došlo na ztrátu nacionalismu, Škoda stále může pomalu automaticky počítat s vítězstvím. Tedy za předpokladu, že své auto do soutěže přihlásí, což se kupříkladu letos nestalo. Nová Scala totiž ještě není v prodeji, což je jedna z podmínek ankety. Nicméně příští rok má hatchback v rukávu veškerá esa a bylo by opravdu překvapivé, kdyby nevyhrál.

Zpět ale do Japonska, kde nedošlo jen na volbu Auta roku, ale také na udílení cen v podružných kategoriích. Nejinovativnějším vozem se tedy stala Honda Clarity PHEV, nejemotivnějším BMW X2 a nejkompaktnějším Daihatsu Mira Tocot. Mimo to pak speciální ceny zamířily k Toyotě Gazoo Racing za vítězství v letošním závodě 24 hodin Le Mans a k Hondě za odhalení nové rodinné dodávky N-Van.

Níže pak dodáváme přehled devíti nejlepších v hlavní kategorii. Daný počet je neobvyklý, dán je však tím, že původně zde mělo figurovat i Subaru Forester. Automobilka se však nakonec ze soutěže odhlásila. Mimo to si poté ještě povšimněte třetího Volkswagenu Polo, díky kterému hned dva stupínky z pódia okupují evropské značky. Kdo by se toho kdy dříve nadál...

Pořadí v anketě Japonské auto roku 2018/2019

1. Volvo XC40 - 363 bodů
2. Toyota Corolla Sports - 314 bodů
3. Volkswagen Polo - 197 bodů
4. Toyota Crown - 170 bodů
5. Mitsubishi Eclipse Cross - 156 bodů
6. Mazda CX-8 - 111 bodů
7. Alfa Romeo Stelvio - 106 bodů
8. BMW X2 - 47 bodů
9. Honda Clarity PHEV - 36 bodů


Japonci překvapili volbou domácího Auta roku. V anketě opět nezvolili japonský vůz - 1 - Auto roku 2018-2019 Japonsko 01Japonci překvapili volbou domácího Auta roku. V anketě opět nezvolili japonský vůz - 2 - Auto roku 2018-2019 Japonsko 02Japonci překvapili volbou domácího Auta roku. V anketě opět nezvolili japonský vůz - 3 - Auto roku 2018-2019 Japonsko 03Japonci překvapili volbou domácího Auta roku. V anketě opět nezvolili japonský vůz - 4 - Auto roku 2018-2019 Japonsko 04Japonci překvapili volbou domácího Auta roku. V anketě opět nezvolili japonský vůz - 5 - Auto roku 2018-2019 Japonsko 05Japonci překvapili volbou domácího Auta roku. V anketě opět nezvolili japonský vůz - 6 - Auto roku 2018-2019 Japonsko 06Japonci překvapili volbou domácího Auta roku. V anketě opět nezvolili japonský vůz - 7 - Auto roku 2018-2019 Japonsko 07Japonci překvapili volbou domácího Auta roku. V anketě opět nezvolili japonský vůz - 8 - Auto roku 2018-2019 Japonsko 08Japonci překvapili volbou domácího Auta roku. V anketě opět nezvolili japonský vůz - 9 - Auto roku 2018-2019 Japonsko 09
V Japonsku překvapivě vyhrálo anketu Auto roku Volvo, letos již podruhé za sebou. Úspěch Evropanů navíc podtrhl třetím místem Volkswagen

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama