Reklama

Kdysi jediný rychlostní konkurent Bugatti Veyron se vrací do výroby, 17 let od zrodu

Dokážete si představit, že by dnes BMW začalo znovu vyrábět BMW M3 generace E46? Asi ne, Saleen ale něco podobného udělal se svým extrémním S7.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Kdysi jediný rychlostní konkurent Bugatti Veyron se vrací do výroby, 17 let od zrodu

19.12.2017 | Petr Prokopec | 33 příspěvků

Dokážete si představit, že by dnes BMW začalo znovu vyrábět BMW M3 generace E46? Asi ne, Saleen ale něco podobného udělal se svým extrémním S7.

Ještě nedávno se zdálo, že Saleen jakožto výrobce vlastních aut je definitivně po smrti. O firmě se v posledních letech mluvilo pouze v souvislosti s bankrotem či maximálně tuningem produktů Fordu či Chevroletu. Jenže Steve Saleen si po celou tu dobu připravoval cestu zpět. Vydal se do Číny, kde našel partnery, se kterými chce zahájit útok na bašty Porsche či Ferrari. První vlaštovkou nové éry bude před pár týdny model S1.

Než ale zamíří čtyřválcové kupé za prvními zákazníky, rozhodl se Saleen oprášit slávu svého vůbec prvního vlastního vozu, modelu S7. Ten se světu představil v srpnu 2000, přičemž ve výrobě vydržel devět let. Zpočátku disponoval sedmilitrovým atmosférickým osmiválcem od Fordu, posléze však dostal i dvojici turbodmychadel. Výkon tak poskočil z 558 na 760 koní, i to však bylo Stevu Saleenovi málo. Nakonec tedy nabídl zákazníkům i paket Competition, jenž laťku zvedl na zhruba 1 000 koní.

To z něj po roce 2005 dělalo jediného seriózního rychlostního konkurenta Bugatti Veyron, které bylo s to dosáhnout až 407 km/h. Saleen S7 Twin Turbo byl s to jet až 399 km/h. Nedá se ale říci, že by se po něm vrhli zájemci z celého světa, tohle auto bylo vždy kusovou záležitostí a ke sklonku minulé dekády už S7 nedokázal zastřít svůj původ z přelomu milénia. Přesto se nyní S7 vrací na scénu, a to v podstatě ve stejné podobě, ve které ji opustil.

Je třeba říci, že jakkoli nebyl S7 dvakrát úspěšný prodejně, na závodní scéně dokázal kralovat. Právě jako připomínka úspěchů hlavně v evropské i americké sérii Le Mans bude nyní vyrobeno sedm dodatečných exemplářů S7 LM, v jejichž případě byla sedmilitrová přeplňovaná pohonná jednotka naladěna dokonce na 1 300 koní. Přenos výkonu na zadní kola bude mít znovu na starosti šestistupňový manuál, který se dočká asistence od samosvorného diferenciálu.

Krom toho novinka počítá také s lehce modifikovanou karoserií, za což vděčí pobytu ve větrném tunelu. Vůči originálu byly přepracovány boční prahy či zadní spoiler, na podlaze jsou nové kanály upravující proudění vzduchu pod vozem. Nechybí ani 19palcová přední a 20palcová zadní kovaná kola s centrální maticí, jež obouvají pneumatiky o rozměru 275/30, respektive 335/30.

Novinek se vůz dočkal také uvnitř, kde zákazníci mohou počítat s klimatizací, čalouněním kombinujícím kůži a Alcantaru, sportovními sedadly či novým přístrojovým štítem s centrálně umístěným digitálním tachometrem. Kromě toho zde nechybí ani LEDkový indikátor ideálního přeřazení, který je podobný tomu, jaký používal závodní Saleen S7-R. Rychloměr je pak certifikován do rychlosti 240 mph (386 km/h), neboť vyšší přítlak než u „standardního” S7 rozjetí až k 400 km/h nedovolí.

Tím ale změny vůči originálu končí, pod povrchem se tedy i varianta LM pyšní šasí z odlehčené oceli, která je spárována s hliníkovými deformačními strukturami. Karoserie je vyrobena z kompozitů. Jak už zaznělo, vzniknout má jen sedm kusů, přičemž každý bude vyroben v ústředí Saleenu v kalifornské Coroně. Cena startuje na sumě jednoho milionu dolarů (cca 22 mil. Kč) a i když to není málo, hrdí američtí sběratelé by na tuto nabídku mohli slyšet...

Kdysi jediný rychlostní konkurent Bugatti Veyron se vrací do výroby, 17 let od zrodu - 1 - Saleen S7 LM 2017 nove foto 01Kdysi jediný rychlostní konkurent Bugatti Veyron se vrací do výroby, 17 let od zrodu - 2 - Saleen S7 LM 2017 nove foto 02Kdysi jediný rychlostní konkurent Bugatti Veyron se vrací do výroby, 17 let od zrodu - 3 - Saleen S7 LM 2017 nove foto 03Kdysi jediný rychlostní konkurent Bugatti Veyron se vrací do výroby, 17 let od zrodu - 4 - Saleen S7 LM 2017 nove foto 04Kdysi jediný rychlostní konkurent Bugatti Veyron se vrací do výroby, 17 let od zrodu - 5 - Saleen S7 LM 2017 nove foto 05
Saleen S7 LM se ukázal na prvních reálných fotkách

Kdysi jediný rychlostní konkurent Bugatti Veyron se vrací do výroby, 17 let od zrodu - 6 - Saleen S7 LM 2017 nove foto 06Kdysi jediný rychlostní konkurent Bugatti Veyron se vrací do výroby, 17 let od zrodu - 7 - Saleen S7 LM 2017 nove foto 07
Loňské počítačové vizualizace vzniklé jen přepracováním těch starých značce pozitivní renomé zrovna neudělaly, auto je ale skutečné

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 33 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama