Záruka 10 let na nové auto není nic nereálného, brzy může platit i u nás

Záruka umí odstraňovat pochybnosti o kvalitě, přetahovat zákazníky konkurence i lákat kupce ojetin. Proto ji Korejci chtějí mít vždy nejdelší, snad za každou cenu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Záruka 10 let na nové auto není nic nereálného, brzy může platit i u nás

21.4.2018 | Petr Prokopec | 15 příspěvků

Záruka umí odstraňovat pochybnosti o kvalitě, přetahovat zákazníky konkurence i lákat kupce ojetin. Proto ji Korejci chtějí mít vždy nejdelší, snad za každou cenu.

Záruční lhůta je mocným marketingovým nástrojem. Díky ní výrobci mohou demonstrovat kvalitu svých vozů, zkoušet s její pomocí přetahovat zákazníky srovnatelných aut konkurence nebo lovit mezi kupci ojetin, kteří se mohou nechat zlákat vidinou léta trvajícího provozu auta bez nepříjemných finančních překvapení. I na poli záruk se tak vede lítý konkurenční boj a jen hrstka výrobců se s ní drží na úrovni minima daného zákonem.

Na českém trhu tak můžeme být svědky tří-, pěti- i sedmiletých záruk a také rozličných příplatkových programů, které je dále rozšiřují. Nejvíce standardně nabízí Kia, jejíchž sedm let u nás nemá konkurenci. A není to náhoda, neboť přesně takovou pozici chtějí Korejci držet všude, kde svá auta prodávají.

Australský médiím to prozradil Damien Meredith, technický ředitel tamního zastoupení, který řekl, že si Kia pohlídá, aby nabízela vždy nejdelší záruku mezi konkurenčními výrobci. U protinožců dnes Kia podobně jako u nás nabízí záruku na sedm let, ovšem bez jakéhokoli omezení kilometry. To zní jako mimořádně velkorysá nabídka, Meredith ale říká, že se rychle může stát ještě velkorysejší, a to kdekoli na světě.

„Vždy sledujeme konkurenci, abychom mohli ochránit naši pozici. Je náročné držet neomezenou sedmiletou zárukou, nicméně jsme dali jasně najevo i ve všech reklamách, že tato nabídka je věčná,“ konstatuje. A rovnou dodává, že „tato strategie zafungovala velmi dobře. Nicméně budeme sledovat, zda někdo nepřijde s delší záruční lhůtou, abychom ochránili naši pozici.“

Že nepřehání, potvrzuje situace na americkém trhu. Tam už dnes Kia nabízí komplexní záruku na 10 let, byť omezenou na 160 000 najetých km. A právě posun k podobné záruce je možný jak v Austrálii, tak jinde ve světě - záleží jen na tom, co nabídnou ostatní výrobci. A není přitom až tak důležité, zda někdo více než Kia nabídne u nás. Podle Mereditha je jedním ze stěžejních pilířů při budování reputace konzistence a transparentnost, takže různě dlouhé záruky na různých místech světa nepůsobí na zákazníky dobře. Oněch 10 let se tak u Kie může snadno stát standardem i u nás, třebaže se jí nikdo z konkurence ani nepřiblíží.

Lze se tedy jen těšit na to, kam konkurenční boj výrobce dotlačí. Už nyní s koupí nového auta dostáváme záruky, o kterých se nám dříve mohlo jen zdát. A odhodlanost Kie se zdá být nejlepším předpokladem k tomu, že do budoucna dostaneme leda více...

Záruka 10 let na nové auto není nic nereálného, brzy může platit i u nás - 1 - Kia Ceed 2018 prvni sada 13Záruka 10 let na nové auto není nic nereálného, brzy může platit i u nás - 2 - Kia Ceed 2018 prvni sada 14Záruka 10 let na nové auto není nic nereálného, brzy může platit i u nás - 3 - Kia Ceed 2018 prvni sada 15Záruka 10 let na nové auto není nic nereálného, brzy může platit i u nás - 4 - Kia Ceed 2018 prvni sada 16Záruka 10 let na nové auto není nic nereálného, brzy může platit i u nás - 5 - Kia Ceed 2018 prvni sada 17Záruka 10 let na nové auto není nic nereálného, brzy může platit i u nás - 6 - Kia Ceed 2018 prvni sada 20
Kia aktuálně na všech trzích počítá se sedmiletou zárukou, někde ji však ještě o další tři roky protáhla. A možná, že za chvíli půjde o globální standard

Zdroj: Car Advice

Petr Prokopec

Diskuze 15 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše