Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Mercedes G-Code: nové SUV pro L.A. je menší než GLA, jezdí na vodík
3.11.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
(+ video) Německá novinka se pyšní unikátním hnacím ústrojím, jemuž asistuje multi-voltaický lak nebo podvozek produkující elektřinu.
Současné trendy favorizují SUV a crossovery. Není proto divu, že dané železo kuje skoro každá automobilka v jakémkoli segmentu. Mercedes-Benz proto na autosalonu v Los Angeles odhalí nový koncept zvaný G-Code, který míří do nejnižšího segmentu. Na délku totiž měří pouhých 4 100 milimetrů, díky čemuž je o 317 mm kratší než GLA. Při výšce 1 500 milimetrů je pak o 6 mm nižší, šířkou 1 900 mm však svého sourozence o 96 milimetrů převyšuje.
Samotnou karoserii definují jen a pouze obliny, se kterými přichází 21palcová litá kola, LEDková světla vpředu i vzadu nebo kamery nahrazující zpětná zrcátka. Dále tu máme „sebevražedné“ zadní dveře, ty však s největší pravděpodobností do sériové výroby nedorazí. Otázkou je pak ostatně i budoucnost samotné novinky, která je prozatím titulována pouze jako koncept - spíše se však očekává, že pouze ovlivní další malý crossover.
Dále je rovněž sporné, na jaký trh by daná novinka mohla zamířit. Na konceptu totiž spolupracovala designová centra v Německu a Číně, což naznačuje případný prodej na asijském trhu. Tyto zvěsti by ale třícípá hvězda mohla upřesnit v samotném Los Angeles, pročež je prozatím můžeme ponechat stranou a místo toho jen dodáme, že G-Code dostal specifickou čelní masku, jejíž barva se mění dle zvoleného jízdního režimu.
Lak karoserie je pak „multi-voltaickým“, pročež generuje elektrickou energii při postávání pod sluncem a zároveň elektrostatickou ve chvílích, kdy proráží větrnou bariéru. Dále tu pak máme speciální podvozek, který rovněž produkuje elektřinu, a to ve chvílích, kdy dochází ke stlačení tlumičů a pružin. Následná energie je totiž směřována do generátoru.
Uvnitř najdeme jednoduchou kabinu, která hostí karbonová sedadla a rozměrný displej nahrazující většinu ovladačů. Máme tu rovněž hliníkové doplňky nebo speciální systém klimatizace, který používá kyslík vzniklý během vodíkové syntézy a díky kterému najdeme svěží vzduch v kabině i ve chvílích, kdy vůz projíždí městskou či průmyslovou zástavbou.
Pokud se přitom ptáte, odkud se vzal onen vodík, pak odpovědí je „pokročilé vodíkové pohonné ústrojí osazené turbodmychadlem“, které pohání přední nápravu. Tu zadní má pak na starosti elektromotor, díky čemuž máme tu čest se čtyřkolkou. Výkon bohužel nebyl specifikován, jeho přenos má však na svědomí dvouspojkový automat.
Dodat již můžeme pouze tolik, že pod podlahou zavazadlového prostoru najdeme dva elektrické skútry, které se dobíjení ve chvílích, kdy se Mercedes-Benz G-Code pohybuje. I ve chvílích, kdy mu dojde „šťáva“, tak máte zaručenou jistou mobilitu.




































Mercedes-Benz G-Code jako takový do výroby nejspíš nedorazí, ovlivnit má ovšem chystaný nejmenší crossover třícípé hvězdy
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Levnější verze nových Mercedesů dají ostatním lidem na palubě jasně najevo, jak moc jste na nich šetřili
před 9 hodinamiMercedes začal odhalovat novou třídu C, devastace jednoho modelu za den mu zjevně nestačí
včeraŘidič elektromobilu dostal pokutu za příliš hlučný výfuk, i to je v roce 2025 možné. Policista o tom odmítal diskutovat
7.9.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Mercedes otočil jako nikdo. Ještě nedávno chtěl za 4 roky skončit se všemi spalováky, teď říká, že v nabídce udrží i dvanáctiválce
před 2 hodinamiŠkoda má smůlu, Turci jí se svou vlastní novou Octavií začnou vypalovat německý rybník ještě tento měsíc
před 3 hodinamiDalší země po letech tlaků odpískala nařizování elektromobilů, není to ekonomicky únosné
před 5 hodinamiRenault ovládl Mnichov novým Cliem. Je šik, „normální”, úsporné a bude dál levné, jen příď má samý kosočtverec
před 6 hodinamiBMW v Mnichově překvapivě ukázalo i druhý vůz z nové revoluční éry, od toho prvního se moc neliší
před 8 hodinami
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva