Reklama

Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech

Jsou to přirovnání jistě odvážná, nikoli však přehnaná. Dnes už nepříliš často vídané spojení motorky se sajdkárou se dočkalo motoru používajícího materiálů NASA a k tomu pohonu obou zadních kol.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech

6.11.2018 | Petr Prokopec

Jsou to přirovnání jistě odvážná, nikoli však přehnaná. Dnes už nepříliš často vídané spojení motorky se sajdkárou se dočkalo motoru používajícího materiálů NASA a k tomu pohonu obou zadních kol.

Motocyklům se na našem webu věnujeme spíše okrajově, dnes ale musíme udělat jednu výjimek. Ruská značka Ural se totiž v mnohém přibližuje světu automobilů, a to zvláště v případě modelu Gear Up, který byl čerstvě modernizován pro modelový rok 2019. Je to sice pořád motocykl, se sajdkárou a druhým poháněným kolem ale k autu nemá zase tak daleko.

Se třemi koly je spojena celá stávající nabídka Uralu, dopřát si v této konfiguraci tedy můžete jak základní model CT, tak i M70 se stylovým retro tachometrem. Toto provedení ale letos končí, přičemž stejně jako základ mělo poháněné jen jedno zadní kolo. To ve všech případech roztáčel dvouválec s protiběžnými písty o objemu 750 cm2, který původně vznikl u BMW. Gear Up jej má rovněž, nově navíc řádně vylepšený. A jeho výkon proudí vždy na obě zadní kola.

Úpravy motoru jsou v tomto případě zajímavější, než obvykle bývají. Kompletně přepracována byla horní část boxeru, která se pyšní hlubšími žebry kvůli lepšímu chlazení i prodloužení životnosti. Nové jsou sací a výfukové kanály, stejně jako je vylepšeno opracování povrchů kvůli zabránění uniku oleje okolo ventilů. Značka dále nasadila nové písty, kterých se týká největší změna. Původně byly kovány, nově jsou odlévány z nové slitiny NASA388, která páruje hliník a křemík. Ty mají povrch ošetřený pro co nejnižší tření. Najdeme na nich teflon, fosfát hořčíku či plazmou nanášený molybden.

Pomalu se tedy zdá, že Ural začal chystat vesmírnou loď, ovšem nakonec z toho firmě vylezla tříkolová motorka. Její písty nově mají být silnější a lehčí, přičemž se zároveň lépe vypořádají se střídáním teplot. Tím ale novinky nekončí, dále lze zmínit i přepracované vstřikování paliva, kde senzor polohy plynového pedálu prý zásadně zvyšuje odezvu.

Zmínit můžeme také vylepšení stabilizace tlaku palivového systému, stejně jako modifikovanou palivovou pumpu integrovanou do samotné nádrže či zlepšenou kontrolu volnoběhu. Jiný je rovněž olejový okruh, jehož součástí je i přepracovaná vana. Ta má nyní větší kapacitu než dosud, světlá výška se však nezměnila a zůstává v případě modelu Gear Up na 17 cm.

Ural CT má podvozek o půl centimetru níže, zaměřen je spíše na jízdu ve městě či po hladkém asfaltu. Gear Up však i díky pohonu dvou kol má obstát také v terénu, kde jeho majitelé ocení další novinku, a sice nové ráfky, které jsou díky přepracovanému náboji plně zaměnitelné. Je tedy jedno, zda píchnete to přední či zadní, rezerva poslouží tam i tam.

Tím nám novinky končí, zmínit tak již jen můžeme, že třeba ve Státech bude vylepšený Ural Gear Up k mání od ledna 2019 za 16 999 USD (cca 385 700 Kč). Vůči předchozímu provedení se tedy cena nemění, při starém pak zůstává i výkon 41 koní a točivý moment 57 Nm. Stačí to na nezměněnou maximálku 112 km/h.


Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 1 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 01Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 2 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 02Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 3 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 03Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 4 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 04Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 5 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 05Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 6 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 06Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 7 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 07Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 8 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 08Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 9 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 09Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 10 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 10Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 11 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 11Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 12 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 12Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 13 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 13Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 14 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 14Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 15 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 15Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 16 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 16Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 17 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 17Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 18 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 18
Ural Gear Up se dočkal nových kol...

Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 19 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 19Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 20 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 20Nejnovější ruská motorka je tak trochu auto, tak trochu vesmírná loď na kolech - 21 - Ural Gear Up 2019 prvni sada 21
...stejně jako přepracovaného motoru s protiběžnými písty, jenž má kořeny u BMW

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama