Reklama

Nový Ford Focus prvně nafocen „ve své kůži“, interiér je pořádné překvapení

Venkovní design nového hatchbacku se bude měnit jen nepatrně, uvnitř nás ale čeká naprosto neobvyklé rozložení prvků a vystouplá středová kaplička.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nový Ford Focus prvně nafocen „ve své kůži“, interiér je pořádné překvapení

15.2.2017 | Petr Prokopec | 9 příspěvků

Venkovní design nového hatchbacku se bude měnit jen nepatrně, uvnitř nás ale čeká naprosto neobvyklé rozložení prvků a vystouplá středová kaplička.

Evropské prodeje Fordu Focus již nějaký ten pátek nejsou zrovna vysoké. Zatímco byl rok 2001 s 543 378 prodanými exemplářů rekordní, loni se Ford musel spokojit s 212 083 registracemi. Výrazně lepší nebyla ani léta předchozí, přes metu 300 tisíc kusů se Focus naposledy přehoupl v roce 2009. To odpovídá snahám Fordu udělat z něj globální model a tím jeho prodeje maximalizovat - Focus je teď pro všechny a zároveň pro nikoho, nejméně pak pro náročné Evropany.

Výsledkem snah o návrat na výsluní má být čtvrtá generace, která má do showroomů dorazit již na počátku příštího roku a být pro každý trh zase trochu svá. Ještě letos se tedy dočkáme premiéry, která nejspíše proběhne v září ve Frankfurtu. Nyní tu ovšem máme více než náznak věcí budoucích v podobě špionážních fotek, na kterých se pětidveřový hatchback ukazuje konečně „ve své vlastní kůži“.

V případě exteriéru asi není co řešit, novinka dostane evoluci stávajícího designu. Vpředu tedy dostaneme „astonovskou“ masku chladiče, kterou doplní užší světlomety. Ford se přitom hodlá snažit o elegantnější linie po vzoru nedávno odhalené nové generace Fiesty. Tímto modelem ostatně mají být inspirovány i koncové horizontálně stylizované lampy.

Fotografům se ovšem povedlo nafotit také interiér, a musíme dodat, že v tomto ohledu nám poněkud vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Jakkoliv totiž i zde je patrné ovlivnění Fordem Fiesta, vystupující středová kaplička působí jako pěst na oko. To samé lze říci o větrácích klimatizace, které se usadily uprostřed středové konzole a rozložení ovládacích prvků - ventilace dole, další prvky mezi výdechy a kapličkou, nedává to velký smysl.

Jde samozřejmě o předprodukční exemplář a do příchodu sériového modelu se může ještě mnohé změnit. Určitě dojde na kvalitnější plasty, nebudou tu věci jako nouzový vypínač před řadicí pákou ani mřížky ventilace jak z 3D-tiskárny. Ale základní architektura? Ta se změní stěží, tohle nejsou věci převzaté z jiného modelu a naskládané do prototypu, toto jsou už části skutečného nového Focusu. Zdá se nám to jako zbytečný experiment, ale třeba to uvidíte jinak.

Pod kabátem nového Focus najdeme existující platformu Global-C, nicméně značka měla zásadním způsobem přepracovat zavěšení, aby hatchback mohl opětovně nabízet nemalý komfort i působivou ovladatelnost jako první dvě generace. Kromě toho se o pár milimetrů natáhne rozvor, z čehož budou profitovat především cestující na zadních sedadlech.

Po stránce motorické lze očekávat nabídku přeplňovaných tříválců a čtyřválců, ať již v benzinovém, tak v dieselovém provedení. Jelikož přitom architektura umožňuje rovněž zástavbu alternativního pohonu, má se nový Focus dočkat hybridního i ryze elektrického provedení. Tyto varianty ovšem rozhodně nebudou k dispozici od zahájení prodeje.

S čím naopak již od počátku počítat můžeme, to je široká nabídka. Stejně jako již mnohokrát zmiňovaná Fiesta bude i Focus nabízen jako základní model, luxusní varianta Vignale a sportovní ST-Line. Kromě toho by mělo dorazit také provedení Active s vyšší světlou výškou a přidaný mi plasty ve spodní části karoserie.

S novou generací Fordu Focus jsou spojena opravdu velká očekávání. Zejména první generace byla velký úspěch, byť třeba interiérem se s Volkswagenem Golf poměřovala obtížně. Pak už Focus čekal pád, který vyvrcholil aktuální generací. To se značka pokusí napravit generací čtvrtou, která ale zatím nepřekvapuje zrovna v pozitivním smyslu slova...

Nový Ford Focus prvně nafocen „ve své kůži“, interiér je pořádné překvapení - 1 - Ford Focus 2018 prvni spy foto 01Nový Ford Focus prvně nafocen „ve své kůži“, interiér je pořádné překvapení - 2 - Ford Focus 2018 prvni spy foto 02Nový Ford Focus prvně nafocen „ve své kůži“, interiér je pořádné překvapení - 3 - Ford Focus 2018 prvni spy foto 03Nový Ford Focus prvně nafocen „ve své kůži“, interiér je pořádné překvapení - 4 - Ford Focus 2018 prvni spy foto 04Nový Ford Focus prvně nafocen „ve své kůži“, interiér je pořádné překvapení - 5 - Ford Focus 2018 prvni spy foto 05Nový Ford Focus prvně nafocen „ve své kůži“, interiér je pořádné překvapení - 6 - Ford Focus 2018 prvni spy foto 06Nový Ford Focus prvně nafocen „ve své kůži“, interiér je pořádné překvapení - 7 - Ford Focus 2018 prvni spy foto 07Nový Ford Focus prvně nafocen „ve své kůži“, interiér je pořádné překvapení - 8 - Ford Focus 2018 prvni spy foto 08Nový Ford Focus prvně nafocen „ve své kůži“, interiér je pořádné překvapení - 9 - Ford Focus 2018 prvni spy foto 09
Zvenčí počítá nový Ford Focus pouze s evolucí stávajícího designu...

Nový Ford Focus prvně nafocen „ve své kůži“, interiér je pořádné překvapení - 10 - Ford Focus 2018 dalsi spy foto interier 01Nový Ford Focus prvně nafocen „ve své kůži“, interiér je pořádné překvapení - 11 - Ford Focus 2018 dalsi spy foto interier 02Nový Ford Focus prvně nafocen „ve své kůži“, interiér je pořádné překvapení - 12 - Ford Focus 2018 dalsi spy foto interier 03
...uvnitř ovšem nezůstal kámen na kameni. A nezdá se, že by to tak bylo dobře

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 9 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše