Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Opel Adam S odhalen v sérii, vzteklá kabelka umí stovku za 8,5 s
17.9.2014 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek
Roztomilé městské mini se mění ve vzteklou kabelku s výkonem vyšším než má Swift Sport. Díky turbu ho asi rozsápe na kousky.
Z Rüsselsheimu nám v poslední době servírují docela zajímavá a rozhodně ne pomalá auta. Po velmi dobré Astře OPC se teď právě koukáme na nejrychlejší mini, kterým se stává již dobře známý Adam S dříve odhalený jako předprodukční koncept. Sice nebude nosit emblémy divize OPC, ale důležité je, že na něm tamní inženýři pracovali. Nás ovšem nejvíce těší, že nakonec nezůstane pouze plakátem předprodukční verze - v Paříži si totiž budete moci pohladit sériový kus, který se na od pohledu jako roztomilá kabelka může pouze tvářit.
Znalce předchozího studie asi nepřekvapí, že vypadá vlastně pořád stejně. Už v době jeho prezentace jsme tvrdili, že tohle je kus, který ke štěstí potřebuje už jen poznávací značky a tento předpoklad se do puntíku vyplnil. Svojí agresi nakonec zdůrazňuje sportovnějším bodykitem zvýrazněným červeně lakovanou střechou a také třmeny výkonnější brzdové soustavy prosvítajícími přes osmnáctipalcová kola obutá do pneumatik 225/35. Nápovědu o potenciálu dává Adam S také větší koncovkou výfuku a na první pohled poměrně vtipným střešním spoilerem. Oko zřejmě neodhalí jen snížený sportovní podvozek.
Nechápejte nás špatně, Adam samozřejmě nepřijde o nepřeberné možnosti individualizace, protože vůz na fotografiích je jen jednou z mnoha později nabízených alternativ. Podle oficiálních informací se v nabídce verze S objeví několik nových různě barevných schémat a v základu budou trošku jiná, sedmnáctipalcová kola. Vybírat budete moci z deseti laků karoserie a pěti barev střechy. Uvnitř se objeví jen lehce pozměněný přístrojový štít spolu s možností volby čtyř typů předních sedadel v čele s provedením od Recara čalouněným kůží. Volitelný kožený paket přinese červeně prošívaný volant, řadicí páku i madlo ruční brzdy.
Daleko podstatnější je technika, které bude dominovat motor. Jedná se o turbodmychadlem dopovaný čtyřválec EcoTec s objemem 1,4 litru, který disponuje výkonem 150 koní a točivým momentem vrcholícím na 220 Nm. S předními koly je agregát spojen šestistupňovou ručně řazenou skříní a malému Opelu bude stačit k akceleraci z klidu na stokilometrovou rychlost za 8,5 sekundy.
Tahle hodnota možná neoslní, avšak akcelerace zřejmě jen tak neustane, protože mrňavý hot-hatch dokáže dosáhnout až 220 km/h. Faktem zůstává, že má nejrychlejší Adam dost trumfů v rukávu na to, aby dal pořádně zabrat i Swiftu Sport. Minimálně po stránce výkonu má náskok 14 koní a lepší pružnosti napovídá o 60 Nm vyšší točivý moment. Teď už jen doufáme, že ho automobilka nepřizabije předlouhými převody, které se mohou částečně podílet na průměrné spotřebě s hodnotou 6,4 l/100 km.
Tuhle kapesní raketku od Opelu budou zájemci moci konfigurovat od listopadu, přičemž cenu se jako první dozvědí návštěvníci autosalonu nad řekou Seinou. První kusy mají dorazit k zákazníkům zkraje příštího roku.
Tip: Projděte si všechny novinky pařížského autosalonu 2014.





Opel Adam S přijede i na osmnáctipalcových kolech s agresivním střešním spoilerem. Pod kapotou mu bije přeplňovaná čtrnáctistovka EcoTec
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Britové upravili motor vzduchem chlazeného Porsche 911 tak, že točí 11 tisíc otáček. Je to ďábelský stroj, takhle zní v akci
před 8 hodinami
Tohle by neklaplo už ani v Rusku. Ohlášená nová funkce inzertního webu s auty je jako z jiného světa
5.4.2026
Stovka robotických taxíků selhala a zůstala stát i uprostřed dálnice s lidmi zamčenými uvnitř, výsledkem jsou scény jako z katastrofických filmů
4.4.2026
Nejčtenější články
Zisk Volkswagenu se zhroutil o víc než polovinu, firma propustí 50 tisíc lidí
11.3.2026
Dacia odhalila svého konkurenta Octavie Combi, při jeho cenách nebudou mít ve Škodě klidné spaní
11.3.2026
Miliardáři s Bugatti dávajícími 0-500 km/h za 20 sekund si dali dostaveníčko na okruhu F1, můžeme jen závidět
11.3.2026
Rozlučka Audi s ikonickým pětiválcem je překrásné auto a firma to ví, přesto s ním končí
11.3.2026
Mercedes po čase něčím zaujal, je to luxusní autobus. Smysl ale bude dávat pro málokoho
11.3.2026
Živá témata na fóru
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 04.08. 15:52 - řidičBOB
- Audi klub - pro ty, co chteji Auto 04.08. 05:37 - Lachende Bestien
- Vytvořil jsem appku pro evidenci nákladů na auto – Carlytic 04.08. 05:17 - seraphina
- IT poradna 04.07. 18:48 - pavproch
- BMW Divize 04.07. 12:31 - Vrooom
- Dříve M135i, nyní ///M2 04.07. 11:37 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 04.06. 17:45 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 04.05. 21:25 - abgx1
