Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Prodeje elektrického Fordu Mustang se dál hroutí až k nule, odbyt klasiky s motorem je úplně jiná káva
9.5.2026 | Petr Prokopec
Vývoj prodejů aut v letošním roce jasně ukazuje, čemu lidé dají přednost, pokud je přestanete tlačit do toho, co si nepřejí. A to navzdory rekordním cenám paliv za několik let. Ford z toho umí těžit, ale jen v případě Mustangu, jako celek jde dolů.
V loňském roce Ford dosáhl smutného rekordu, když vyhlásil nejvyšší počet svolávacích akcí v historii. A v nastavené trajektorii automobilka pokračuje také letos. Pro řadu lidí se tak stala symbolem nekvality, čemuž ovšem neodpovídají ceny jejích aut. A to ani ty současné, které již zahrnují zaměstnanecké slevy, jež se Ford rozhodl nabídnout komukoli ,kdo přijde do některého z jeho showroomů. Modrý ovál tak zcela jistě reaguje na letošní vývoj, který není lichotivý ani po stránce prodejů.
Za první čtyři měsíce totiž automobilka dodala zákazníkům 603 245 nových aut, což oproti loňsku představuje propad o 10,6 procenta. V podstatě jediným důvodem k radosti byl zájem o spalovací Mustang, který je ostatně po eliminaci Fiestu, Focusu a Mondea/Fusionu jediným klasickým osobním vozem značky. Zároveň jde o jediný z tradičních muscle cars, které lze koupit s osmiválcem a manuálem. Něco takového přebíjí i reputaci nespolehlivého výrobce, pročež Mustang dosáhl na 19 904 registrací. Oproti loňsku se tak zlepšil o 39,2 procenta.
Vedle toho musíme poukázat ještě na Explorer, jehož 20,9procentní růst vyústil v 82 578 registrací. Pro značku tak jde o její aktuálně nejúspěšnější SUV, které ovšem nemá nic společného se stejně pojmenovaným evropským příbuzným. Pod kapotou totiž nenajdete elektrický pohon, nýbrž maximálně hybridy postavené okolo šestiválcových motorů. Posun k dobru u dalších aut je ale prakticky neviditelný, třeba Bronco Sport si polepšilo jen o 0,6 procenta a Bronco dosáhlo na 2,7procentní růst.
Co ovšem patrné je už na první pohled, to je další propad firemních elektromobilů. Z nich nejúspěšnější je Mustang Mach-E, který si za první čtyři letošní měsíce koupilo 7 270 lidí. To je o další polovinu méně než loni. Ford se přitom na počátku letošního roku rozhodl, že lidem ze svého bude nejen hradit zrušený federální kredit, ale ještě k vozu přihodí domácí dobíječku a její instalaci zdarma. Nic z toho ale zjevně nepomohlo, lidé už se elektrickým rohlíkem opít nenechají.
Modely F-150 Lightning a E-Transit pak dokládají, že může být ještě hůř. První totiž dosáhl na 2 944 registrací, druhý si pak dokonce koupilo jen 301 lidí. To je 67procentní a 92,4procentní propad oproti prvním čtyřem měsícům loňského roku. Podobně jako u elektrického pick-upu by tedy automobilka měla i výrobu elektrické dodávky ukončit, neboť je zjevné, že chybět nebude prakticky nikomu. Aktuálně jde totiž o nejhůře prodávaný Ford v celých Spojených státech.
Nepředpokládáme však, že tento vývoj přivede vedení značky k rozumu. Jim Farley tedy i nadále bude jejím šéfem, který bude pobírat stále větší peníze za to, že zlepšuje kvalitu a elektrifikuje automobilku. Aby se z toho neusmažila ve vlastní šťávě...



Spalovací Ford Mustang si ve Státech na rozdíl od elektrického příbuzného vede stále lépe, za první letošní čtyři měsíce se prodalo již takřka 20 tisíc kusů, tedy o 40 procent víc než loni ve stejném období. Celý Ford se ale v USA prodejně silně propadá. Foto: Ford
Zdroj: Ford
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
před 11 hodinami
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Marc Marquez prodloužil smlouvu s Ducati o 2 roky včera 12:34
- Euro Moto míří do Mostu. Domácí fanoušci budou držet palce Štěpánu Zudovi i dalším českým jezdcům včera 10:00
- Test Pirelli v Brně 22.6.2026
- Motocyklista Salač: "Jsem na sebe moc pyšnej" 22.6.2026
- Piaggio Beverly 25th Anniversary: na sportovní notu 22.6.2026
Nejnovější články
Motor nejnovějšího Lamborghini zní jako traktor. Automobilka to „vyřeší” tím nejtrapnějším možným způsobem
před 7 hodinami
Mazda roky zuřivě odmítala dotykové ovládání v autech. Teď na něj sama přešla a klidně lže o tom, jak je úplně skvělé, prostě bomba
před 9 hodinami
Než přišlo odporné Luce, šlo jako rodinné Ferrari koupit tohle. V červené Corsa je to i dnes pecka
před 10 hodinami
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
před 11 hodinami
Šest aut, šest pomlácených zadků: Zbavit moderní vozy zadního okna možná nebyl zase tak dobrý nápad
včera
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
