První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení

„Zákazníci o něj nestojí,” slýcháme obvykle od automobilek, když vyřazují manuální řazení z nabídky toho či onoho modelu. Pagani teď říká, že kvůli zájmu klientů manuál do nabídky vrací.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení

8.3.2019 | Petr Prokopec

„Zákazníci o něj nestojí,” slýcháme obvykle od automobilek, když vyřazují manuální řazení z nabídky toho či onoho modelu. Pagani teď říká, že kvůli zájmu klientů manuál do nabídky vrací.

Pagani Huayra je tu na trhu již dlouhých osm let, slavnostní představení proběhlo v březnu 2011 na ženevském autosalonu. Italská automobilka v mezičase kupé nahradila roadsterem, stejně jako doplnila variantu BC i několik speciálních verzí. Zároveň však začala pracovat také na nástupci, který by neměl dorazit dříve než v roce 2021. Pagani u něj plánuje velkou změnu - vůz nebude k dispozici výlučně s automatickou převodovkou.

Horacio Pagani přes svého syna Christophera prozradil, že neskutečných 70 procent zákazníků si žádá manuální převodovku. S tou Huayra nikdy nebyla k dispozici, místo toho byl její dvanáctiválcový motor propojen se zadními koly sedmistupňovou sekvencí s pádly pod volantem. Ta se objeví i u novinky s kódovým označením C10, ovšem pouze jako doplnění nabídky. Prim by měl hrát právě manuál, který Pagani vrací do standardní nabídky - jinak je v posledních letech nadělilo pouze na přání pár specialitám, jako Hamiltonově Zondě níže.

Něco takového je v moderním světě naprosto bezprecedentní, ručně řazené převodovky naopak spíše mizí v propadlišti dějin. Při dnešním tlaku na spotřebu a emise CO2 jsou automaty kontrolovatelnější a navíc se do nich vejde více rychlostí. Manuály jsou tak sice konstrukčně jednodušší, ale nesou s sebou pokuty za vyšší emise. Skupina kupujících se v mainstreamových vodách stále smršťuje, nadšenci ale smýšlí jinak a zákazníci Pagani zjevně patří mezi ně.

Italové tedy se smrtí manuálu nepočítají, spárovat jej hodlají s šestilitrovým twin-turbem. Tato pohonná jednotka bude opětovně pocházet z produkce AMG, vůči stávajícímu dvanáctiválci M158 však bude řádně modernizována. Potvrzeno tím máme, o čem jsme hovořili při nedávném oznámení Mercedesu o ukončení výroby motoru V12 pro vlastní potřeby - tedy že Pagani zůstane zákazníkem třícípé hvězdy i do budoucna.

Zajímavé je, že motor nebude hybridizován, i přesto se však automobilka nebojí stále přísnějších emisních norem. Jakým způsobem toho dosáhne, zatím není jisté. Je ale velmi možné, že pohonná jednotka bude disponovat deaktivací minimálně poloviny válců i eko-režimem, který bude jistou kličkou na úředníky. Na bližší podrobnosti si ovšem musíme počkat, aktuálně bylo jen potvrzeno, že vůz zamíří i do Spojených států.

Přesunout se tedy můžeme ke druhé zásadní novince, jíž je elektrická verze. Ta není ani úlitbou úřadům, ani nebyla vyžádána klientelou. „Žádný existující nebo potenciální zákazník nevolal po plně elektrickém voze. Neptají se na něj dealeři, nicméně my v něj věříme. Věříme, že pro nás bude velkou výzvou, umožní nám ale být velmi kreativními a proaktivními. Nechá nás naplno využívat naši fantazii,“ uvedl Horacio Pagani.

Na rozdíl od většiny výrobců, kteří jsou do elektrifikace v podstatě nuceni, italská automobilka míří na toto pole z vlastního rozhodnutí. Vidí v ní jednoznačný potenciál, ačkoliv její šéf přiznává, že „to bude velmi drahý projekt“. Zároveň ale věří, že je to „správná věc“.

Jak ovšem bylo zmíněno, dříve než v roce 2021 nové Pagani nečekejme. Kapacity značky jsou malé, neboť ročně zvládá ručně vyrobit pouze čtyřicet aut. Nejprve přitom musí dojet do konce stokusovou edici modelu Huayra Roadster, v létě se navíc dočkáme ještě extrémnější verze BC Roadster. Italové jsou tedy v jednom kole, byť prozatím je u toho pouze sekvence a čistě benzinové spalovací ústrojí.


První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 1 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 01První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 2 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 02První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 3 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 03První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 4 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 04První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 5 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 05První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 6 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 06První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 7 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 07První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 8 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 08První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 9 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 09První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 10 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 12První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 11 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 13První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 12 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 14První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 13 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 16První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 14 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 17První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 15 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 18První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 16 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 19První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 17 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 20První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 18 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 22První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 19 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 23První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 20 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 24První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 21 - Pagani Huayra Roadster 2017 prvni sada 25
Pagani aktuálně nabízí Huyaru Roadster pouze formálně, celá produkce byla totiž již dávno vyprodána. Přesto je třeba vyčkat, než bude vyrobena. Teprve poté dorazí nástupce...

První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 22 - Lewis Hamilton Car Collection 06První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 23 - Lewis Hamilton Car Collection 07První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 24 - Lewis Hamilton Car Collection 08První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 25 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 01První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 26 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 02První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 27 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 03První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 28 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 04První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 29 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 05První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 30 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 06První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 31 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 07První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 32 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 08První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 33 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 09První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 34 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 10První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 35 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 11První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 36 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 12První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 37 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 13První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 38 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 14První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 39 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 15První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 40 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 16První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 41 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 17První automobilka přiznala, že kvůli zájmu zákazníků vrací do nabídky ruční řazení - 42 - Pagani navrat manualu do nabidky dalsi 01
...který bude podobně jako Zonda Lewise Hamiltona standardně k dispozici s manuální převodovkou, která je nyní mezi zákazníky výrazně žádanější

Zdroj: Road and Track

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama