První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml

Jde o úchvatné a pozornosti hodné auto, ať už se na něj podíváte jakkoli. Až toto originální pojetí jinak obvyklé funkce ale naplno odhaluje smysl pro detail, který musejí mít jeho tvůrci.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml

6.9.2018 | Mirek Mazal

Jde o úchvatné a pozornosti hodné auto, ať už se na něj podíváte jakkoli. Až toto originální pojetí jinak obvyklé funkce ale naplno odhaluje smysl pro detail, který musejí mít jeho tvůrci.

Svět automobilových fandů snad odjakživa řeší dvě základní existenční otázky - je lepší stará. ověřená technika, která se ale může pokazit, nebo raději novotu v elektrifikovaném závalu řidičské nudy? Tábory konzervativních zastánců a obdivovatelů moderny se asi nikdy neshodnou, ale velký kompromis na trhu existuje. Je jím Singer Vehicle Design z Kalifornie, firma, která se rozhodla spojit staré dobré s novým a lepším. Slovní kotrmelec v praxi znamená, že vznikají naprosto úchvatná díla klasického vzhledu s moderní interpretací původní techniky.

Více není potřeba představovat, kdo nezná Singer, může si například v tomto článku všimnout, proč neskrýváme nekonečný obdiv nad reinkarnací Porsche 911. Minimum přetechnizovaných systémů v praktickém balení s krásným vzhledem je přesně to, co považujeme za povedený projekt. Je nám ctí představit další společnost podobného ražení - tentokrát se jmenuje Automobili Amos, pochází z Itálie a nezaměřuje se na Porsche, ale nový dech v prostředí této malé firmy dostává podobná ikona jménem Lancia Delta Integrale.

Vzkříšení pomalu zapomenuté legendy má na svědomí tým lidí okolo Eugenia Amose, kteří spustili projekt s komplikovaným jménem Automobili Amos Lancia Delta Futurista. „Toto auto pro mě znamená hodně. Představuje moji romantickou vizi ve světě, který je příliš aseptický, příliš rychlý, běžící jako vítr, povrchní a nehmotný. Toto auto znamená, že mám dost automobilového světa, a to jako zákazník, i jako výrobce,“ uvádí Amos. Během romantického popisu svého záměru opakoval slova jako čisté, analogové, surové a základní, která charakterizují celý smysl práce. Vybral Deltu, protože se do ní zamiloval už v sedmi letech.

Ačkoli Amos barvitě zmínil vášeň, nostalgii a euforii, což jsou pocity, které nelze měřit v číslech, zveřejnil také tři klíčová data o Deltě Futurista. Díky lehké konstrukci dílů z karbonu, mezi kterými nechybí maska s kapotou, nárazníky, víko kufru anebo spoiler, se automobilce podařilo srazit váhu na pouhých 1 250 kilogramů (o 90 kg méně proti originálu). Nad přední nápravou dává původní dvoulitrový benzinový čtyřválec Delty Integrale 16v s několika úpravami výkon 330 koní (224 kW).

Sympatický poměr výkonu k hmotnosti je základním rysem znovuzrozené Lancie. Výkonný motor je spojen s modifikovanou verzí původní manuální převodovky. Přenos energie na silnici zajišťuje vylepšený diferenciál a další technické úpravy zlepšující jízdní vlastnosti.

Tvůrce chtěl co nejvíce zachovat duch původního hatchbacku, přesto sáhl k několika změnám. Nově třídveřová karoserie zbarvená zeleným lakem Verde Brinzio je rozšířena proti původním rozměrům. Pod typicky ostře řezanými hranami se skrývá dokonale přestavěný interiér.

Vnitřní prostředí opět úžasně prolíná staré vzory s nejnovějšími zvyky. Přední sedačky jsou nahrazeny stylově hnědými anatomickými závodními od firmy Recaro s výrazným držením těla. Zadní lavice je ve stejném provedení s hnědým semišem na povrchu. Středový tunel a části palubní desky jsou opět dílem z uhlíkových vláken kvůli redukci hmotnosti. Řidiči zůstaly před očima analogové budíky a do rukou padne přepracovaný volant.

Právě ten skrývá unikátní tlačítko ovládající ne až tak unikátní funkci. Během oficiální premiéry si všichni všímali zářícího rudého tlačítka s bílou raketou, jehož smysl je obestřen tajemstvím (teorie o tom, že jde jen o spínač varovných blikačů, není pravdivá, ten je na svém místě s obvyklým označením), všem ale v jeho stínu unikl integrovaný spouštěč tzv. světelné houkačky integrovaný do pravé části věnce tříramenného volantu. Na černém tlačítku kulatého tvaru je tradiční symbol dálkových světel a pod ním nápis „Levati”.

Možná proto všem unikl, neboť nejde o zrovna široce známý italský termín. Česky byste na stejné místo napsali: „Z cesty!” Něco takového by si žádný masový výrobce nedovolil použít, přitom všichni ví, že v autě podobných dynamických ambicí přijde světelný klakson vhod hlavně na dálnici při snaze o „čištění” levého pruhu.

Je to drobnosti, která ukazuje, s jakým smyslem pro detail a jakýmsi pochopením pro jeho koncového uživatele byl tento vůz stvořen. Je to auto, které by každý fanda chtěl mít doma, jistě ale tušíte, že po všem dobrém přijde jedna špatná zpráva. Že se plánuje jen výroba 20 kusů, z nichž jeden z nich poputuje přes oceán do Singeru, by až tak nevadila. Problémem je cena - smělých 300 000 euro (7,7 milionu Kč) za v modernizovanou Deltu, to bude chtít hodně nadšení pro věc...


První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 1 - Delta Futurista foto prvni 01První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 2 - Delta Futurista foto prvni 02První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 3 - Delta Futurista foto prvni 03První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 4 - Delta Futurista foto prvni 04První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 5 - Delta Futurista foto prvni 05První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 6 - Delta Futurista foto prvni 06První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 7 - Delta Futurista foto prvni 07První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 8 - Delta Futurista foto prvni 08První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 9 - Delta Futurista foto prvni 09První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 10 - Delta Futurista foto prvni 10První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 11 - Delta Futurista foto prvni 11První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 12 - Delta Futurista foto prvni 12První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 13 - Delta Futurista foto prvni 13První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 14 - Delta Futurista foto prvni 14První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 15 - Delta Futurista foto prvni 15První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 16 - Delta Futurista foto prvni 16První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 17 - Lancia Delta Futurista Automobili Amos dalsi 01První fotky oživené ikony rallye ukazovaly i něco, čeho si zprvu nikdo nevšiml - 18 - Lancia Delta Futurista Automobili Amos dalsi 02
Delta Futurista je úchvatné dílo, které chce moderním stylem připomenout staré pořádky. Tvůrci si zaslouží obdiv a neskrývají svůj smysl pro detail i humor

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše