Renault postavil dvouválcový dvoutaktní diesel, odhaluje i nové supermini

Renault nepředstavil jen dvouválcový dvoutakt, ale i vlastní nový elektromotor či lehké městské auto, které zatím nesmí na veřejnost.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Renault postavil dvouválcový dvoutaktní diesel, odhaluje i nové supermini

12.12.2014 | Marek Bednář | 3 příspěvky

Renault nepředstavil jen dvouválcový dvoutakt, ale i vlastní nový elektromotor či lehké městské auto, které zatím nesmí na veřejnost.

Konference Innovations@Renault v Paříži přinesla pozoruhodné nápady, které Renault plánuje v několika budoucích letech uvést do praxe. Ne všechny ale na silnicích skutečně uvidíme a některé se pravděpodobně budou prodávat jen dost málo na to, aby skutečně znamenaly nějaký velký pokrok. Nejsou však bez zajímavosti.

Automobilka například ukázala nový elektromotor, který byl kompletně vyvinut a vyroben z vlastních zdrojů. Je údajně o 10 % menší než v současnosti používaná jednotka, ale nabízí 88 koní a 220 Nm, tedy jen o 2 koně méně, než má elektromotor pod kapotou modelu Zoe. Kde chce Renault tento elektromotor uplatnit, zatím nevíme. Informaci, zda se vejde do motorového prostoru nového Twinga, nemáme, ale nebylo by překvapivé, kdyby tomu tak bylo.

Renault také zdůraznil existenci přeplňovaného tříválcového motoru, který je už z výroby uzpůsoben na spalování LPG i benzínu. Značka slibuje, že oproti konvenčnímu benzínovému motoru bude majitel za palivo platit o čtvrtinu méně, a to zejména díky LPG. Také je ale motor vybaven moderními či módními technologiemi ke snížení papírové spotřeby, jako například start-stop nebo rekuperační brzdění. Toto pohonné ústrojí se bude s novými francouzskými plány ohledně dieselů na silnicích asi docela hodit, pokud se Francouzům nepodaří do té doby vyměnit vládnoucí garnituru.

Pro dodávky připravil Renault vylepšení, konkrétně mikrohybridní systém a ukázal jej v modelu Master. Základem je standardní dvakrát přeplňovaný dieselový čtyřválec dCi 165 pohánějící přední kola, který ale má 48voltový startér a elektromotor místo alternátoru, který může nabíjet baterie mikrohybridu anebo naopak přidat motoru sílu. Také je tu systém zvaný Downspeeding, který v případě brzdění motorem sníží otáčky motoru delším převodovým poměrem.

I osobní auta Renaultu však mají dostat nový diesel. Ve světle vývoje francouzské politiky asi tolik výnosný nebude, ale do roku 2020 ještě určitě budou volby. Novinkou je dvoutaktní dvouválec vybavený dvojitým přeplňováním - kompresorem i turbodmychadlem. Napadá-li vás něco o Trabantu, nejste sami, tento motor ale technologicky bude úplně na jiné úrovni. Podle automobilky je velmi efektivní, dosahuje výkonu až 68 koní a 145 Nm podle naladění,

Renault jej však do světa nechce pustit, dokud se mu nepodaří z něj dostat více výkonu, soudě podle zkušeností s jeho tříválcem a dvouválcem TwinAir od Fiatu ale bude stačit to a papírová nízká spotřeba. Na kultivovanost, snesitelný zvukový projet, rozumný charakter či dynamický projev odpovídající udávanému výkonu dnes výrobci ve stínu regulací normované spotřeby příliš nehledí.


Renault postavil dvouválcový dvoutaktní diesel, odhaluje i nové supermini - 1 - nov ren dvouvalec dieselRenault postavil dvouválcový dvoutaktní diesel, odhaluje i nové supermini - 2 - nov ren elektromotor
Dvouválcový diesel vlevo a elektromotor vpravo patří k novinkám

Kde by však mohl být nový dvoutakt uplatněn, je stroj, který je zatím konceptem a značně utajovaným, označeným jako „interní”. Tento stroj má název Value-Up a má údajně předvídat vůz stojící mezi Twingem a Cliem, který je mechanicky jednoduchý, ale technologie na palubě jsou naopak na špici. Pod přední kapotou a přední kola pohánějící by mohl být tříválcový motor, papírově emitující asi 100 g CO2/km, což by odpovídalo asi 4,3 litrům benzínu nebo 3,7 litrům nafty na 100 km.

Vůz by mohl pohánět i plug-in hybridní systém využívající stejný motor, u kterého se očekávají normované emise 45 g CO2/km (tj. 1,9 l benzínu či 1,7 l nafty na 100 km). Nemuselo by být od věci ani předpokládat, že se sem dostane výše zmíněný motor s nádržemi jak na benzín, tak i na LPG a dá se očekávat, že i onen dieselový dvouválec se na scéně objeví. Ve všech případech počítejte s různými start-stopy, které budou zejména u dieselového dvoutaktního dvouválce jistě zcela bez vibrací, a podobnými ekovymoženostmi, spotřebu zde však má držet na uzdě zejména hmotnost - Value-Up váží jen 830 kg. Všechny motory by měly být spojeny s robotizovanou manuální převodovkou.

Interiér má být pravým opakem jednoduššího mechanického pojetí a má se blížit Tesle Model S, i když bude patrně spolehlivější. Místo přístrojového štítu tu prý je sedmipalcový displej a další stejně velký je vlevo od volantu, snad k ovládání světel či třeba tempomatu. Zbytek palubní desky tvoří dva 15,9" displeje orientované na šířku. Jeden je přímo před spolujezdcem a lze na něm sledovat i filmy, druhý tvoří středovou konzoli. Mají být kompletně nastavitelné, má jít i přestěhovat ovládání klimatizace či rádia.

Jak vpředu, tak i vzadu má být k sezení lavice, tedy podobně jako v některých veteránech zpoza oceánu. To by mohlo znamenat šest míst k sezení, pokud vůz bude dostatečně široký. Je prý bohatě využito přírodních materiálů, jako např. dřeva na výplně dveří nebo bambusu do konstrukce pro lepší pasivní bezpečnost.

Fotografie na světě nejsou, podle dostupných zpráv ale má pětidveřová karoserie bohaté prosklení - nejen okna a střecha, kde prý jsou šestiúhelníkové kousky skla, ale také části dveří mají být prosklené. Vůz je dlouhý asi 3,8 metru a má krátké převisy, kabina má skloněným předním i zadním oknem výrazně připomínat Renault 5. A začerněné sloupky mají vzbudit dojem plovoucí střechy.

Hlavní otázkou ale je, zda se tento vůz někdy v nějaké formě dostane do sériové výroby - či zda se vůbec někdy v nějaké formě ukáže na veřejnosti. Renault říká, že ani tento koncept není určen pro oči veřejnosti, že je to jen interní studie, laboratoř. V nějaké formě ho ale prý veřejnosti představí a pak bude zkoumat, zda z něj udělat produkční verzi či nikoliv.

Renault postavil dvouválcový dvoutaktní diesel, odhaluje i nové supermini - 3 - nov ren dvouvalec dieselRenault postavil dvouválcový dvoutaktní diesel, odhaluje i nové supermini - 4 - nov ren elektromotorRenault postavil dvouválcový dvoutaktní diesel, odhaluje i nové supermini - 5 - nov ren dodavka twizyRenault postavil dvouválcový dvoutaktní diesel, odhaluje i nové supermini - 6 - nov ren trivalec bifuelRenault postavil dvouválcový dvoutaktní diesel, odhaluje i nové supermini - 7 - nov ren dodavka mikrohybrid
Konference Innovations@Renault mířila zejména k papírově nižší spotřebě

Zdroje: Renault, Auto Express

Marek Bednář

Diskuze 3 příspěvky

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama