Revolučnímu tahači Tesly láme vaz typická bolístka, letošní premiéra byla zrušena

Ještě letošního odhalení se měla dočkat sériová verze převratného elektrického tahače Tesly s prostým jménem Semi. Nic takového se ale nestane, Elon Musk ji odložil nejméně rok.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Revolučnímu tahači Tesly láme vaz typická bolístka, letošní premiéra byla zrušena

14.6.2019 | Petr Prokopec

Ještě letošního odhalení se měla dočkat sériová verze převratného elektrického tahače Tesly s prostým jménem Semi. Nic takového se ale nestane, Elon Musk ji odložil nejméně rok.

Slibem nezarmoutíš. To je heslo, kterým se neřídí jen politici, ale také Tesla. Kalifornská automobilka selhává hlavně v dodržování termínů, které si přitom sama stanovila. Děje se tak prakticky od jejího vzniku, a pokud čekáte, že se to změnilo v době, kdy hodnota firmy během pár měsíců poklesla prakticky na polovinu, jste vedle jak ta jedle. Elon Musk aktuálně předstoupil před investory a suše jim oznámil, že příchod elektrického tahače se odkládá.

Tento krok vlastně nikoho nezaskočil, naopak se předpokládalo, že Tesla Semi nebude sjíždět z montážních linek již na konci letošního roku. Dle Muska za zpožděním stojí typická bolístka elektromobilů - baterie. Tentokrát však ne přímo jejich kapacita, cena či hmotnost, ale jejich nedostatek. Proto prý „nemá smysl navyšovat produktovou komplexnost“. Firma se dle něj proto nyní zaměří právě na navýšení výroby akumulátorů, což dle spekulací možná znamená i zapojení do těžebního byznysu.

Reakce akcionářů byly vlažné, přesto se dá předpokládat, že odklad není dobrou zprávou pro zákazníky Tesly. Nejde totiž o malé firmy, nýbrž o giganty typu Anheuser-Busch, UPS, FedEx či Walmart. Pokud počítali s tím, že desítky objednaných kamionů dostanou, budou muset své logistické plány změnit.

Semi má dorazit ve dvou variantách, kdy ta základní zvládne 482 kilometrů na jedno dobití, zatímco u vrcholu se počítá s 800 km. Tato data se nejspíše měnit nebudou, Tesla přeci jen selhává pouze v dodržování termínů. Otázkou však je, zda závěr roku 2020 bude finálním termínem. Přeci jen je třeba si uvědomit, že tahač bude s největší pravděpodobností užívat baterie o kapacitě až 1 000 kWh, půjde tedy o více jak desetkrát větší akumulátory než u Modelu 3.

S podobnou kapacitou hodlají vyrukovat i další firmy, třeba Rivian či Nikola, jejíž elektrický tahač Two bude přímou odpovědí na Semi. Nicméně ani jedna společnost ještě nemá své pakety ve výrobě, stejně jako Tesla. Rivian ovšem zatím taktéž počítá se závěrem příštího roku. Uvidíme tedy, zda pouze dokáže jít konkurenci po krku, nebo se taktéž nakazil jejími sliby, které následně nejsou realizovány. Nikola pak raději mluví až o roce 2021.

Odklad elektrického tahače nebyl jedinou věcí, se kterou nervózně působící Musk seznámil investory. Šéf Tesly dále uvedl, že Model 3 se prodává lépe než Toyota Camry či Honda Accord. Těchto sedanů jsou každoročně ve Spojených státech zaregistrovány statisíce. Registrace kalifornského elektromobilu jsou samozřejmě výrazně nižší, nicméně Musk zjevně přišel na způsob, jak i nelichotivá data zvrátit ve svůj prospěch.

Model 3 konkurenci nepřekonal kusově, ale obratem. To je ve výsledku pochopitelné, neboť jeho průměrná cena se pohybuje okolo 50 tisíc dolarů (cca 1 133 000 Kč). Konkurence přitom startuje na polovině, respektive ještě níže, pokud v ní počítáme i „Hondu Corolla”. Že jste o takovém voze ještě v životě neslyšeli? Jsme na tom podobně, v materiálech Tesly se o něm však hovoří, třebaže jistě mělo jít o Toyotu.

I tohle drobné pomýlení jen dokazuje, že ač má Tesla v lecčem navrch, v jiných ohledech za konkurencí pokulhává. Navíc snaha opít investory rohlíkem v tomto případě přišla vniveč, neboť porážka mainstreamové konkurence za pomoci obratu prémiového vozu asi nikoho nerozhicuje. Zvláště když Camry, Accord i „Honda Corolla” produkují zisk, zatímco Model 3 nikoliv.


Revolučnímu tahači Tesly láme vaz typická bolístka, letošní premiéra byla zrušena - 1 - Tesla Semi odklad videoscreen 01Revolučnímu tahači Tesly láme vaz typická bolístka, letošní premiéra byla zrušena - 2 - Tesla Semi odklad videoscreen 02
Elon Musk oznámil, že příchod elektrického tahače Tesla Semi se odkládá

Revolučnímu tahači Tesly láme vaz typická bolístka, letošní premiéra byla zrušena - 3 - Tesla Semi odklad videoscreen 03Revolučnímu tahači Tesly láme vaz typická bolístka, letošní premiéra byla zrušena - 4 - Tesla Semi odklad videoscreen 04
Zároveň investory seznámil s úspěchy Modelu 3, který obratem překonal i „Hondu Corolla”, ač takový vůz neexistuje

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše