Reklama

Rusové chtějí změnit svět sporťáků, vyvíjí stroj, který má létat nízko nad silnicí

Sebevyspělejší sportovní auta dnes po zemi jezdí, ať už se pohybují jakkoli rychle. Rusové to chtějí změnit, stroj firma Yagalët má létat pár cm nad zemí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové chtějí změnit svět sporťáků, vyvíjí stroj, který má létat nízko nad silnicí

1.12.2017 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Sebevyspělejší sportovní auta dnes po zemi jezdí, ať už se pohybují jakkoli rychle. Rusové to chtějí změnit, stroj firma Yagalët má létat pár cm nad zemí.

Snad každému se bude zamlouvat myšlenka létajícího automobilu. Takového, se kterým byste si užili pozemských radostí a pak ve chvíli, kdy přijedete do dopravní zácpy, jednoduše stisknete tlačítko, vysunete křídla a zbytek cesty zdoláte vzduchem. Zatím jde o utopii, nicméně třeba společnost Terrafugia by tuto myšlenku mohla díky financím čínského Geely skutečně dotáhnout do reality. A tímto směrem míří více firem.

Nejnověji se přidává zatím nepojmenovaný projekt firmy Yagalët z ruské Samary, jde na to ovšem trochu jinak. Podstatou věci je zde dvoumístný sportovní roadster, který si můžeme prohlédnout na prvních oficiálních ilustracích. Ve srovnání s dosavadními létajícími automobily jde dle prvních ilustrací o vskutku pohledný vůz, což je dáno tím, že tato novinka se nemá vznášet desítky metrů na zemí, ale jen pár centimetrů.

Rusové podle všeho hodlají zkřížit automobil a vznášedlo, přičemž systém umožňující dosažení „nízké letové výšky“ bude skládací a zakomponovaný do podvozku. K jeho aktivaci postačí stisk tlačítka, poté prý bude projekt Yagalëtu schopen překonání jakéhokoliv povrchu včetně vodní hladiny. Jelikož přitom nezamíří úplně do vzduchu, nebude řidič potřebovat pilotní průkaz, postačit má běžný řidičák.

Firma dále uvádí, že projekt počítá s elektrickým pohonem a nízkou hmotností, která bude dána rozsáhlým použitím kompozitních prvků. Kompletní prezentace včetně odhalení konkrétnějších ilustrací je naplánována na jaro 2018, někdy v průběhu příštího roku pak má Yagalët poslat na silnice i první pojízdný prototyp. Kdy ovšem bude hotov reálný vůz pro zákazníky, to zatím nebylo zmíněno.

Můžeme přemítat, zda jde o smysluplný projekt či nikoliv, přeci jen onen pohyb pár centimetrů nad zemí si jistě vyžádá celou řadu kompromisů, jež ovlivní jízdu sportovního roadsteru jako takového. Nicméně pokud si uvědomíme, že život v Samaře je spojen hlavně s řekou Volha, pak minimálně ve své domovině by Yagalët mohl najít zájemců více než dostatek. Však na mostech jsou zácpy docela časté...

Rusové chtějí změnit svět sporťáků, vyvíjí stroj, který má létat nízko nad silnicí - 1 - Yagalet letajici roadster prvni ilustrace 01Rusové chtějí změnit svět sporťáků, vyvíjí stroj, který má létat nízko nad silnicí - 2 - Yagalet letajici roadster prvni ilustrace 02
Projekt ruské firmy Yagalët se ukázal na prvních ilustracích, spárovat má dvoumístný roadster se vznášedlem

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama