Rusové stvořili z armádní ikony off-road do velké nepohody, levně ho nabízí civilistům

Vůz jako takový je už dobře známou veličinou, jeho nová verze Expedition ale na zkušenostech z armády staví více než kterákoli jiná. I s rámem a navijákem může být váš za 346 tisíc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové stvořili z armádní ikony off-road do velké nepohody, levně ho nabízí civilistům

21.4.2019 | Petr Prokopec

Vůz jako takový je už dobře známou veličinou, jeho nová verze Expedition ale na zkušenostech z armády staví více než kterákoli jiná. I s rámem a navijákem může být váš za 346 tisíc.

UAZ-469 je jedním z nejznámějších ruských off-roadů, i když jeho sláva má zejména u nás poněkud hořký nádech. Šlo totiž o vůz, který využívala vojska Varšavské smlouvy, což znamená, že se s ním setkal každý, kdo ještě absolvoval povinnou vojenskou službu. Po pádu Železné opony a rozpadu Sovětského svazu ovšem začaly být nabízeny také civilní verze, z nichž dnes si posvítíme na jednu zvanou Hunter neboli Lovec. Ten vychází z verze 469B, disponuje tedy světlou výškou 220 milimetrů.

Rusové aktuálně odhalili jeho novou vrcholnou variantu Expedition, jejíž název vlastně mluví za vše. Stroj se totiž dočkal výbavy, se kterou může vyrážet i na výlety do hodně velké nepohody. Počítat přitom lze se speciální střešní nástavbou na zavazadla, ochranným předním trubkovým rámem, navijákem či novými nárazníky, jenž lépe chrání vůz před nárazem. Dále nechybí nášlapné prahy či off-roadové pneumatiky BF Goodrich o rozměru 235/85 R16.

Po stránce mechanické tu ovšem žádné změny nemáme, pod kapotou i nadále trůní 2,7litrový benzinový motor naladěný na 134 koní. Jeho přenos dostal na starosti pětistupňový manuál, kterému asistuje zadní uzamykatelný diferenciál. V kombinaci s 1,7tunovou hmotností tak sice od čtyřmetrového off-roadu nelze očekávat zrovna působivou jízdní dynamiku, tu však po tomto Lovci nikdo ani požadovat nebude, zvláště při použití zmíněného obutí.

Přesunout se tak můžeme do interiéru, jehož snímky sice momentálně nejsou k dispozici, máme zde ale počítat s novými sedadly. Dorazilo také nové voděodolné čalounění, které je vítanou záležitostí - jakkoliv totiž UAZ Hunter na první pohled působí jako vůz s pevnou střechou a bočnicemi, ve skutečnosti jde o plastový hardtop, takže zatékání dovnitř nelze vyloučit.

Provedení Expedition totiž vyjde na 984 900 rublů (345 900 Kč), což je sice naší optikou zajímavá cena, ovšem pro Rusy jde o razantní zdražení. Dosud nejdražší model totiž vycházel na 770 900 RUB (270 750 Kč). Slabou útěchou jim však může být alespoň fakt, že kromě výše zmíněného dostávají také dvoubarevný lak. Volit přitom lze mezi oranžovo-černou, hnědo-šedou nebo zeleno-hnědou kombinací.


Rusové stvořili z armádní ikony off-road do velké nepohody, levně ho nabízí civilistům - 1 - UAZ Hunter Expedition 2019 prvni foto 01Rusové stvořili z armádní ikony off-road do velké nepohody, levně ho nabízí civilistům - 2 - UAZ Hunter Expedition 2019 prvni foto 02
UAZ Hunter se dočkal nové výbavy Expedition...

Rusové stvořili z armádní ikony off-road do velké nepohody, levně ho nabízí civilistům - 3 - UAZ Hunter Expedition 2019 prvni foto 03Rusové stvořili z armádní ikony off-road do velké nepohody, levně ho nabízí civilistům - 4 - UAZ Hunter Expedition 2019 prvni foto 04
...jenž oproti standardu přiváží více výbavy i přívětivější zevnějšek

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama