Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte

Pancéřovat buldozer se může zdát správně ruské, jinak to ale působí naprosto zbytečně. U stroje s názvem UVZ B10M2 to ovšem neplatí, jde o speciál pro armádu schopný odolat výbuchům i kulkám odstřelovačů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte

20.1.2019 | Petr Prokopec

Pancéřovat buldozer se může zdát správně ruské, jinak to ale působí naprosto zbytečně. U stroje s názvem UVZ B10M2 to ovšem neplatí, jde o speciál pro armádu schopný odolat výbuchům i kulkám odstřelovačů.

Buldozer má každý nejspíše zafixovaný jako stroj, který prohrnuje cestu budoucím silnicím či jiným stavbám. Jeho možné využití je však mnohem širší, jak aktuálně dokazuje ruská firma Uralvagonzavod (UVZ). O té jste nejspíše dosud ještě neslyšeli, přestože založena byla již v roce 1936. K jejímu nemalému rozmachu však přispěla až druhá světová válka, kdy se společnost stala největším výrobcem tanků na celém světě. Po roce 1945 sice své zaměření částečně změnila, nicméně i tak UVZ ve svém oboru stále nenašla přemožitele.

Před nečekaným soupeřem z vlastních řad se ovšem musely sklonit tanky a obrněná vozidla zaměřená na vyčistění oblastí zamořených minami. Společnost UVZ zjistila, že buldozery jsou pro takovou činnost mnohem vhodnější. Opravňuje je k tomu daleko větší manévrovatelnost, která je daná nižší hmotností. Z toho důvodu je také nižší spotřeba, stejně jako jsou nižší náklady na pořízení, údržbu i provoz. Jediným problémem se zdálo být bezpečí operujícího personálu, tento problém ale Rusové rychle vyřešili.

Buldozer B10M2 proto dostal do kabinu s balistickou ochranou, přičemž zákazníci mohou volit mezi jejími různými stupni. Standardem je každopádně zesílená kapota motoru, skrze kterou se nemají dostat šrapnely nenadále vybuchlých min a granátů. Sklem a stěnami kabiny pak neproniknou ani 7,62milimetrové kulky pušek odstřelovačů, o ručních palných zbraních ani nemluvě. Pásy či palivová nádrž pak odolají explozím zespod i shora, čelní radlice pak kromě klasického odhrnování zeminy může posloužit jako dodatečný štít.

Aplikace balistické ochrany prý neovlivnila operabilitu stroje, jeho hmotnost však narostla na 22 800 kilogramů. Stále však je výrazně lehčí než tanky. Kupříkladu nejnovější typ T-14 Armata váží 48 tun, i proto se o jeho pohon musí starat 45,7litrový dvanáctiválcový turbodiesel naladěný na 1 500 až 2 000 koní. S ním se ovšem ruský kolos rozjede až na 90 km/h, operační vzdálenost pak i přes nemalou spotřebu činí úctyhodných 500 kilometrů.

Vůči těmto parametrům však buldozer B10M2 působí tak trochu jako chudý příbuzný, jeho maximum činí pouze 11 km/h. Na druhou stranu však rychlé a dálkové přesuny nemá v popisu práce. Na odmoření zaminovaných oblastí však jeho 190 dieselových koní stačí. Priority při vývoji byly trochu jinde, třeba u širokého rozchodu obou pásů, což má buldozeru zabránit v tom, aby se propadal či potopil v písečném nebo bahnitém prostředí.


Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 1 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 01Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 2 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 02Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 3 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 03Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 4 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 04
Ruský Uralvagonzavod konečně spustil výrobu pancéřovaného buldozeru B10M2, který je určen k čistění zaminovaných oblastí

Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 5 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 05Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 6 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 06Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 7 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 07Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 8 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 08Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 9 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 09Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 10 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 10Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 11 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 11Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 12 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 12Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 13 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 13Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 14 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 14Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 15 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 15Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 16 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 16Rusové začali vyrábět pancéřovaný buldozer, na stavbách ho vážně nečekejte - 17 - Uralvagonzavod B10M2 obrneny buldozer 17
Zákazníci přitom budou moci volit nejen mezi různou tloušťkou neprůstřelných plátů, ale rovněž mezi barevnými schématy

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama