Reklama

Škody jsou teď trochu jako KITT, na slovo poslechnou i přes hodinky

Pravda, na „Škodo, přijeď!” vůz zatím reagovat nebude, o své pozici vás ale zpraví. A zdaleka ne jen o tom, skoro všechny škodovky lze totiž nyní osadit hlasovým ovládáním Alexa od Amazonu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škody jsou teď trochu jako KITT, na slovo poslechnou i přes hodinky

18.5.2018 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

Pravda, na „Škodo, přijeď!” vůz zatím reagovat nebude, o své pozici vás ale zpraví. A zdaleka ne jen o tom, skoro všechny škodovky lze totiž nyní osadit hlasovým ovládáním Alexa od Amazonu.

Hlasové ovládání není žádnou převratnou technologií, nalézt jej můžete i ve autech vcelku obyčejných značek. Málokdo jej ale intenzivně používá, neboť systémy obvykle rozumí jen přesně daným frázím. Ty je navíc třeba vyslovovat velmi zřetelně a někdy i v cizím jazyce, což nakonec uživatele vede k zatracení této pomůcky. Proto ostatně automobilky začaly pracovat na integraci různých virtuálních osobních asistentů, jež by měly jednodušší ovládání a větší uživatelnou přívětivostí.

Jednou z těchto značek je i Škoda, která již loni v srpnu oznámila, že bude ve svých vozech nabízet hlasové ovládání Alexa od Amazonu. Tak se skutečně i stalo, nově lze proto tímto systémem vybavit modely Fabia, Rapid, Octavia, Superb, Karoq a Kodiaq, stručně řečeno, s výjimkou nejmenší Škody Citigo vše, co škodovka vyrábí. Technologie je přitom kompatibilní se všemi modernějšími mobilními zařízeními.

Alexa je součástí služeb Škoda Connect, přičemž majitele informuje o stavu jejich vozu. Jako taková má tedy přístup k 12 rozdílným parametrům. Abyste funkci aktivovali, je zapotřebí stáhnout do mobilního telefonu či tabletu novou aplikaci zvanou Škoda Connect. Poté si založíte účet či se již přihlásíte k existujícímu a můžete začít testovat, co nové hlasové ovládání dokáže.

Veškeré pokyny je třeba začínat úvodní frází: „Alexo, zeptej se Škody...“ což nezní moc chytře. Pak se ale volnějším stylem můžete ptát kupříkladu na vzdálenost ujetou během poslední cesty, zůstatek paliva v nádrži a s tím související dojezd či třeba polohu, kde jste vůz zaparkovali. Systém vám také zvládá odpovědět na dotaz, kdy má dojít k příští servisní prohlídce či zda jste nenechali zapnutá světla. A protože aplikace je kompatibilní i s hodinkami Apple, opravdu se můžete s autem bavit trochu jako Michael Knight s KITTem.

Momentálně je služba dostupná ve Velké Británii a Německu, její příchod na český trh ale nemá trvat dlouho. Samotná Alexa je zdarma, nicméně služby Škoda Connect je třeba předplácet. Kromě toho je zapotřebí disponovat také účtem u Amazonu. Poté ale můžete váš vůz kontrolovat kdykoliv, odkudkoliv a teď už i bez mačkání čehokoli...

Škody jsou teď trochu jako KITT, na slovo poslechnou i přes hodinky - 1 - Skoda Connect Amazon Alexa 2018 prvni foto 01Škody jsou teď trochu jako KITT, na slovo poslechnou i přes hodinky - 2 - Skoda Connect Amazon Alexa 2018 prvni foto 02Škody jsou teď trochu jako KITT, na slovo poslechnou i přes hodinky - 3 - Skoda Connect Amazon Alexa 2018 prvni foto 04Škody jsou teď trochu jako KITT, na slovo poslechnou i přes hodinky - 4 - Skoda Connect Amazon Alexa 2018 prvni foto 05
Škody jsou teď trochu jako KITT, na slovo poslechnou i přes hodinky - 5 - Skoda Connect Amazon Alexa 2018 dalsi 01Škody jsou teď trochu jako KITT, na slovo poslechnou i přes hodinky - 6 - Skoda Connect Amazon Alexa 2018 dalsi 02Škody jsou teď trochu jako KITT, na slovo poslechnou i přes hodinky - 7 - Skoda Connect Amazon Alexa 2018 dalsi 03Škody jsou teď trochu jako KITT, na slovo poslechnou i přes hodinky - 8 - Skoda Connect Amazon Alexa 2018 dalsi 04Škody jsou teď trochu jako KITT, na slovo poslechnou i přes hodinky - 9 - Skoda Connect Amazon Alexa 2018 dalsi 05
Služba Škoda Connect jako taková není nová, teď ale nabízí i hlasové ovládání Alexa

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Reklama

Autobazar

zobrazit vše