Rusové staví svou verzi americké legendy mezi auty, studená válka je vážně pryč

Aktuální geopolitická situace neslavnou dobu sice trochu připomíná, svět aut je ale zjevně tolerantnější. Rusové klidně vzali americkou ikonu jménem Ford Mustang a použili ji k vlastní realizaci.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové staví svou verzi americké legendy mezi auty, studená válka je vážně pryč

18.12.2018 | Mirek Mazal

Aktuální geopolitická situace neslavnou dobu sice trochu připomíná, svět aut je ale zjevně tolerantnější. Rusové klidně vzali americkou ikonu jménem Ford Mustang a použili ji k vlastní realizaci.

Tentokrát to nebude pokračování série pokusů na žigulících, ale seriózní snaha Rusů o reinkarnaci americké legendy v co možná nejmodernějším pojetí. Plány posunout symbol Ameriky dále do 21. století nepochybně přilétly z překvapivé strany barikády, ale o to jsou zajímavější. Ruská firma chce vybudovat velmi vyspělý elektromobil zabalený do nezapomenutelných tvarů Fordu Mustang.

Projekt společnosti Aviar Motors nese označení R67. Náčrty propojují šedesátá léta se současností či budoucností. Zaměstnanci začínající společnosti použili model z roku 1967, a tak ruská verze vypadá jako lehce inovovaný původní typ. Pod dnes legendárními tvary se ale nachází karoserie z uhlíkových vláken a hliníkový podvozek. Exteriér se tváří klasicky, i tak zde ale našly své místo moderní prvky jako světlomety z LED, elektricky zasunovací kliky dveří či dvacetipalcové kované disky z lehkých slitin.

K dispozici jsou rovněž početné aerodynamické prvky, včetně předního splitteru či zadního spoileru. Decentní křídlo automaticky vyjede při rychlostech nad 120 km/h nebo v režimech Sport a Race. Zadní difuzor by měl pomoci usměrňovat proudění vzduchu, zároveň dokáže snížit tlak pod autem. Zlepšení aerodynamiky přispěje zakrytování podvozkových částí a pneumatické odpružení, které samočinně zvyšuje i snižuje světlou výšku v závislosti na aktuální rychlosti.

Překvapivý pohon všech kol R67 je zaopatřen dvěma elektromotory (jeden na každé nápravě). Společně produkují celkem 627 kW (852 koní) a 966 Nm točivého momentu. Aviar říká, že elektrický Mustang dokáže v rozmezí 2,2 sekund zvládnout 0-100 km/h a zrychlení z 72 na 106 km/h zabere jen 1,2 sekundy. Méně odvážná je proklamovaná maximální rychlost 250 km/h daná jistě limity elektrického pohonu resp. akumulátorů.

Vypočítaný dojezd by se měl pohybovat okolo 507 kilometrů na jedno nabití 100 kWh akumulátoru. Načrtnutý Aviar R67 je plně elektrická verze, a proto je vozidlo vybaveno externím zvukovým systémem, který simuluje zvuky motoru legendárního Shelby GT500. Trochu pouťové, ale budiž.

Interiér je bližší Tesle než jakémukoliv Fordu, protože dostal masivní 17palcový dotykový displej orientovaný na řidiče. Středově zasazený tablet je určen k ovládání většiny funkcí Mustangu. Za tlustým volantem se skrývá digitální přístrojový panel s volitelným zobrazením sledovaných údajů. Překvapily výdechy topení po vzoru Mercedesu.

Nadčasová kabina ničím nepřipomíná šedesátá léta, už vůbec ne bezklíčovým přístupem, panoramatickým oknem, couvací kamerou, dvouzónovou automatickou klimatizací nebo vyhřívanými perforovanými sedadly. Jestli plány dojdou naplnění a elektrický Mustang 4x4 povozí živého člověka, závisí na ochotě investorů poskytnout peníze k dokončení celého projektu.


Rusové staví svou verzi americké legendy mezi auty, studená válka je vážně pryč - 1 - Ford Mustang jako elektromobil Aviar R67 01Rusové staví svou verzi americké legendy mezi auty, studená válka je vážně pryč - 2 - Ford Mustang jako elektromobil Aviar R67 02Rusové staví svou verzi americké legendy mezi auty, studená válka je vážně pryč - 3 - Ford Mustang jako elektromobil Aviar R67 03Rusové staví svou verzi americké legendy mezi auty, studená válka je vážně pryč - 4 - Ford Mustang jako elektromobil Aviar R67 04Rusové staví svou verzi americké legendy mezi auty, studená válka je vážně pryč - 5 - Ford Mustang jako elektromobil Aviar R67 05Rusové staví svou verzi americké legendy mezi auty, studená válka je vážně pryč - 6 - Ford Mustang jako elektromobil Aviar R67 06Rusové staví svou verzi americké legendy mezi auty, studená válka je vážně pryč - 7 - Ford Mustang jako elektromobil Aviar R67 07Rusové staví svou verzi americké legendy mezi auty, studená válka je vážně pryč - 8 - Ford Mustang jako elektromobil Aviar R67 08Rusové staví svou verzi americké legendy mezi auty, studená válka je vážně pryč - 9 - Ford Mustang jako elektromobil Aviar R67 09Rusové staví svou verzi americké legendy mezi auty, studená válka je vážně pryč - 10 - Ford Mustang jako elektromobil Aviar R67 10Rusové staví svou verzi americké legendy mezi auty, studená válka je vážně pryč - 11 - Ford Mustang jako elektromobil Aviar R67 11Rusové staví svou verzi americké legendy mezi auty, studená válka je vážně pryč - 12 - Ford Mustang jako elektromobil Aviar R67 12Rusové staví svou verzi americké legendy mezi auty, studená válka je vážně pryč - 13 - Ford Mustang jako elektromobil Aviar R67 13
Aviar R67 je ruská představa o moderním americkém Mustangu

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama