Svět si všiml chystaného českého sporťáku s 600 koňmi, stát má 30 milionů

O českých autech se ve světě mluví pravidelně, sportovní modely to ale zrovna nejsou. Firma s pobočkami v Praze a Uherském Hradišti to mění.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Svět si všiml chystaného českého sporťáku s 600 koňmi, stát má 30 milionů

21.3.2019 | Mirek Mazal

O českých autech se ve světě mluví pravidelně, sportovní modely to ale zrovna nejsou. Firma s pobočkami v Praze a Uherském Hradišti to mění.

Malá česká strojírenská firma Performance Solutions vložila veškeré úsilí do zacelení stále menšího prostoru na trhu extrémně výkonných automobilů pro běžný provoz. Minulý týden podnik odhalil plány vybudovat supersport charakterizovaný spojením „závodní automobil se silniční homologací“ a ve světě to nezůstalo bez povšimnutí. Americký Carscoops píše dokonce o „českém Brabhamu”.

Vozidlo se jmenuje se Mosquito, čímž odkazuje na lehký stíhací letoun De Havilland DH.98 Mosquito Britského královského letectva, který létal výše a rychleji než jakékoliv jiné v té době používané vojenské letadlo. Návrh automobilu inspirovaný legendou nebes vytvořil Tomáš Sabáček, hlavní motivem se stala právě nízká hmotnost. Předpokládá se udržení váhy pod jednou tunou, v ideálním rozpoložení konstruktéři vyhlížejí cifru 974 kilogramů zajištěnou bohatým použitím karbonových dílů.

Slušný základ má být doplněn o ještě lepší motorovou jednotku. Konkrétní údaje o ní nevíme, ale má jít o atmosférický osmiválec o výkonu 600 koní. Manažer Ryan Thoma prozradil, že ještě není vybraný konkrétní agregát, ale záměr počítá s „osvědčenou americkou strojovnou“, takže čekejme něco jako V8 z líhně General Motors. Účelné snižování hmotnosti se dotkne i řazeni, které bude probíhat přes automatickou jednospojkovou závodní převodovku ovládanou pedály pod volantem.

Performance Solutions odhaduje, že bude Mosquito sprintovat z 0 na 100 km/h za 2,9 sekundy a dosáhne více než 320 km/h. To zní skvěle, ale dynamika v přímce nic neříká o schopnostech zatáčet. Rychlá jízda v zatáčkách vyžaduje trochu jiné přednosti, proto bude sériově přítomný systém Active Ride Control umožňující, aby podvozek s aerodynamickými prvky vozidla fungovaly synchronizovaně a aktivně minimalizovaly odpor při maximální tvorbě přítlaku, přejí si tvůrci z Česka.

Při pohledu na zveřejněné snímky vozu je snadno poznat závodní bodykit s masivním křídlem, obrovským předním splitterem a s centrální ocasní ploutví. Drsný zjev závodní podoby má převládat i v interiéru, a to díky přiznanému karbonu, anatomickým sportovním sedačkám a přizpůsobitelnému přístrojovému panelu s head-up displejem.

Projekt je zatím na počátku, úvodní fáze skončila finálním návrhem celého Mosquita. Inženýry čekají ještě minimálně dva roky práce, v případě dodržení rozvrhu vznikne série 18 aut, z nichž každý bude značně přizpůsobený přáním zákazníků. Můžeme očekávat osmimístnou prodejní cenu, třicet milionů korun údajně není nadhodnocená částka. Pánové a jedna dáma ve vedení společnosti navíc tiše sní i o účasti v závodech Le Mans. Cíle jsou to neskromné, uvidíme, v co konkrétního budou nakonec přetvořeny.


Svět si všiml chystaného českého sporťáku s 600 koňmi, stát má 30 milionů - 1 - Performance Solutions Mosquito foto prvni 01Svět si všiml chystaného českého sporťáku s 600 koňmi, stát má 30 milionů - 2 - Performance Solutions Mosquito foto prvni 02Svět si všiml chystaného českého sporťáku s 600 koňmi, stát má 30 milionů - 3 - Performance Solutions Mosquito foto prvni 03Svět si všiml chystaného českého sporťáku s 600 koňmi, stát má 30 milionů - 4 - Performance Solutions Mosquito foto prvni 04Svět si všiml chystaného českého sporťáku s 600 koňmi, stát má 30 milionů - 5 - Performance Solutions Mosquito foto prvni 05Svět si všiml chystaného českého sporťáku s 600 koňmi, stát má 30 milionů - 6 - Performance Solutions Mosquito foto prvni 06Svět si všiml chystaného českého sporťáku s 600 koňmi, stát má 30 milionů - 7 - Performance Solutions Mosquito foto prvni 07Svět si všiml chystaného českého sporťáku s 600 koňmi, stát má 30 milionů - 8 - Performance Solutions Mosquito foto prvni 08Svět si všiml chystaného českého sporťáku s 600 koňmi, stát má 30 milionů - 9 - Performance Solutions Mosquito foto prvni 09Svět si všiml chystaného českého sporťáku s 600 koňmi, stát má 30 milionů - 10 - Performance Solutions Mosquito foto prvni 10
Nic podobného jako Mosquito v České republice nikdy nevzniklo, teď by mohlo

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše